1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Yeni başlayacak inşaatlara yeni uygulama geliyor...
Yeni başlayacak inşaatlara yeni uygulama geliyor...

Yeni başlayacak inşaatlara yeni uygulama geliyor...

Bakanlar Kurulu “İnşaat Ruhsatlandırma, Tasdik ve Mesleki Kontrollük Uygulama Prensipleri” çerçevesinde, İçişleri ve Çalışma Bakanlığı’na KKTC genelinde başlayacak inşaatlarla ilgili “Bina Güvenliği ve Yapı Denetimi” uygulaması yapma yetkisi verdi.

A+A-

Bakanlar Kurulu “İnşaat Ruhsatlandırma, Tasdik ve Mesleki Kontrollük Uygulama Prensipleri” çerçevesinde,  İçişleri ve Çalışma Bakanlığı’na KKTC genelinde başlayacak  inşaatlarla ilgili “Bina Güvenliği ve Yapı Denetimi” uygulaması  yapma yetkisi verdi. 

Bakanlık tarafından yayınlanan genelge ile,  Fasıl 96 “Yollar ve Binaları Düzenleme” Yasası çerçevesinde inşaat ruhsatı izni veren makam olan kaymakamlıklar,  sorumluluk bölgelerinde yarından itibaren “Bina Güvenliği ve Yapı Denetimi” uygulaması başlatacak.

İçişleri ve Çalışma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, uygulama ile inşaatlarda can ve mal güvenliğinin etkin biçimde sağlanması, inşaatların mimar ve mühendislerin sorumluluğunda  çağdaş standartlarda  başlatılması ve inşaat tamamlanıncaya kadar geçen sürecin denetim  altında sürdürülmesi amaçlanıyor.

Uygulama sürecinde kaymakamlıklara  inşaata başlamak isteyenler tarafından  Beyan Formu  İnşaat Başlama Belgesi , İnşaat Kontrol Tutanağı ile Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği tarafından verilen İnşaat Müteahhitliği Belgesi ibraz edilecek.

Yarından itibaren inşaat izni alacak olanlar,  bulundukları ilçenin kaymakamlığına başvurarak yeni uygulama ile ilgili daha ayrıntılı bilgi alabilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.