1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Yeni T izinleri taksicileri kızdırdı
Yeni T izinleri taksicileri kızdırdı

Yeni T izinleri taksicileri kızdırdı

Birleşik Taksiciler Birliği, “Korsan taksicilik” sorununun en erken zamanda çözülmesi ve son 2 ay içerisinde verilen 34 “T” izninin iptal edilmesi için hükümete 15 gün verdi

A+A-

Duygu Alan

Birleşik Taksiciler Birliği,  “Korsan taksicilik” sorununun halen çözüme kavuşturulmadığı gibi son 2 ay içerisinde 34 “T” izni daha verildiğini kaydetti.

Birlikten yapılan açıklamada, “Korsan taksicilik” sorununun en erken zamanda çözülmesi ve son 2 ay içerisinde verilen 34 “T” izninin iptal edilmesi için hükümete 15 gün verdiklerini belirterek, ülkede 800 kayıtlı taksicinin bu sorunlar nedeni ile mağdur olduğunu ve taleplerinin 15 gün içerisinde yerine getirilmemesi halinde eyleme gideceklerini ifade etti.

“Partizanca ‘T’ izni verildi”

Birleşik Taksiciler Birliği Genel Sekreteri Hakan Özkıraç, konuya ilişkin Havadis’e açıklamada bulundu.

Özkıraç, birlik adına yaptığı açıklamada, “korsan” taksicilikten şikayetçi olduklarını ve bu rahatsızlıklarını ilgili bakanlıkların yetkililerine ilettiklerini kaydetti.

Konuya ilişkin şikayetlerini ve taleplerini yaklaşık 2 ay önce de Başbakan Hüseyin Özgürgün’e aktardıklarını ifade eden Hakan Özkıraç, Özgürgün’ün gereğinin yapılacağının ve “korsan” taksiliğin önleneceğinin sözünü verdiğini öne sürdü.

Ancak aradan geçen süreçte “korsan” taksiciliğin önene geçilemediğini kaydeden Özkıraç, ayrıca 34 “T” izninin daha verildiğini, dile getirdi.

Hakan Özkıraç, söz konusu “T” izinlerinin de partizanca dağıtıldığını öne sürdü, “bizim bu durumu kabul etmemiz mümkün değildir” diye konuştu.

“İzin Kurulu kararı uygulanmıyor”

Birlik Genel Sekreteri Hakan Özkıraç, hükümetten taleplerinin birinin de “T” izinleri verilirken uygulanan 9+1 kuralının kaldırılıp, “T” izinlerinin 14+1 olarak verilmesi yönünde olduğunu, söz konusu uygulamanın İzin Kurulu’nun 2014 tarihli kararında da yer almasına rağmen uygulanmadığını öne sürdü.

Özkıraç, “Turistik izinler verilirken 9+1 kuralının 14+1’in üzerine çıkarılmasını istedik. Çünkü böylelikle adam vito aracın 3 koltuğunu iptal edip 6 koltuk ile taksicilik yapamayacaktı. 14+1 uygulaması ile araçlar minibüs kapsamında olacaktı ve yine taksicilik yapamayacaktı. Sayın Başbakan Özgürgün, bu talebimizin de derhal uygulanacağını ilgili yasanın da yasanında hızlı bir şekilde hazırlanıp düzenleneceğinin sözünü verdi. Biz de basın aracılığı ile kendisine bu yaklaşımından dolayı teşekkür ettik. Aradan bir buçuk ay geçti Ulaştırma Bakanlığı, bu sürede 34 (9+1) turistik izin daha verdi. Bu izinler de partizanca dağıtıldı. Bu izinlerin derhal geri alınmasını istiyoruz. Kaldı ki, İzin Kurulu da 2014 yılında 14+1 için karar almıştı ancak aradan 2 yıl geçmesine rağmen uygulamaya alınmadı. Biz gerek korsan taksiciliğin önlenmesi için gereğinin yapılması gerekse bu 34 iznin iptali için hükümete 15 gün süre veriyoruz. Bu süreçte hükümet bu konuda adım atmazsa eylem kaçınılmazdır.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.