1. YAZARLAR

  2. Ahmet Tolgay

  3. Yeniden Yeşilırmak faciası…
Ahmet Tolgay

Ahmet Tolgay

Kıbrıs Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeniden Yeşilırmak faciası…

A+A-

Özellikle orman yangınlarında havadan müdahale şarttır. Bu konu yıllardır tartışıldığı halde hükümetlerimiz bu amaç için o helikopteri alabilme ve amacına tahsis edebilme basiretini gösteremediler. Ve bakıyoruz ekonomiden sorumlu eski bakanımız Sunat Atun, geçen hafta bir TV programında “aslında bir yangın helikopteri alabilecek mali gücümüz vardır” mealinde açıklama yapmış!.. Vardı da niye almadınız sayın eski bakan?.. O helikopteri alamasak bile sorunu çözecek başka seçenekler de vardır. Ne ki, onlar da yerine getirilmedi. Yüreklerimizi yakan Yeşilırmak yangını dolayısıyla o seçenekler bolca seslendirildi yine… 
   Şimdi lütfen şu irdeleyeceğim tabloya bakınız:
   Yeşilırmak’taki yangında yok olan orman alanımız 452 hektar dolayındadır. Ağaçlandırma için hektar başına gerekli harcama 5000 TL’dir. Demek ki, yanan alanın yeniden ağaçlandırılabilmesi için 2,260,000 TL harcanması gerekecek. Oysa ki, tam donanımlı bir yangın helikopterinin ederi 6 milyon TL’dir. Helikopter yoksunluğundan dolayı şimdiye dek cayır cayır yanan ormanlarımızın yeniden kazanılmasının maliyetini bir düşünelim bakalım, o harcanan paralarla kaç tane helikopter alabilirdik!..
   Bugün özel kişilerin ve şirketlerin bile helikopteri ve uçağı varken, biz devletimizi bu acil olanaktan yoksun bırakmaktayız.
   Uzmanlara göre helikopter satın alınması kiralanmasından daha ekonomiktir. Bu kiralama işini yapan firmalar vardır… Ayrıca kiralanacak olan helikopterin yangın riski olan yaz ayları dışında, turizm, ulaştırma, kurtarma, sağlık ve hatta zabıta gibi alanlarda kullanılarak değerlendirilmesi de mümkündür.
       *       *       *
   Yeşilırmak’taki yangın, bir kez daha sınırlarımız dışındaki Pirgo köyünde tetiklenip bizim tarafa sıçramıştır. Bu kaçıncı? O konuda KKTC Dışişleri Bakanlığının dinamik bazı girişimlerde bulunması gerekirdi ama tamamen kayıtsız kalındı.
   AB kriterlerine göre odundan kömür üretmek yasaktır. Çünkü havaya aşırı derecede zararlı duman ve karbon dioksit dağılır. Buna karşın, Rum yönetimindeki Pirgo’da halk dilinde “gamini” olarak bilinen kömür ocaklarının pervasızca faaliyette olmasına göz yumuluyor. Bu yasa dışı durum, KKTC Dışişleri Bakanlığı tarafından, BM ve AB nezdinde neden ele alınmaz?.. Eğer alındıysa, bunu halkımıza duyurmak şeffaf hükümetçiliğin gereği değil midir?
   Acı gerçek şu ki, Rum kesiminden yılda en az 4-5 kez, KKTC topraklarına yangın sıçramakta ve büyük zarara neden olmaktadır. Bundan daha da acı olan bu yangın sıçramalarının KKTC Dışişleri Bakanlığı tarafından hiç dikkate alınmaması ve gereğinin yapılmamasıdır. Yoksa sırf barış sever görünmek adına hakkımızı korumaktan kaçınıyor muyuz? Saçmalık bu!..
   Yangın ara bölgedeyken KKTC kuruluşlarının müdahale etmesi olanaksızdı. Bu nedenle yangın henüz oradayken BM’nin duruma müdahale ederek söndürmesi gerekirdi. Ara bölge BM’nin sorumluluğundadır. Buna rağmen BM, sadece Rum tarafındaki yangına müdahale etti. Ara bölge ile Türk sınırları içindeki yangının söndürülmesine yardımcı olmadı. Bu tavrın da KKTC Dışişleri Bakanlığı tarafından BM katında şikâyet edilmesi gerekmez mi?
       *      *      *
   Güney’den KKTC ye yangın sıçraması, kasten, dikkatsizlikten, önlem alınmamasından veya kaza sonucu olabilir. Fakat yangının başlama şekli ne olursa olsun, yangın Rum tarafından kaynaklanıyor. Bu nedenle bizim, uğradığımız maddi zararı talep etme hakkımız vardır. KKTC Dışişleri Bakanlığı bu konuda da harekete geçmeli.
   Şu son büyük Yeşilırmak yangınında da imdadımıza sadece Anavatan Türkiye koşmuş ve bize helikopter göndermiştir. Aynı anda, oralarda da yangın olmasına rağmen… 
   Sırf barışçı görünmek safsatası ile hükümetin sürekli olarak güneyden KKTC topraklarına yangın sıçramasını göz ardı etmesi ve hakkımızı aramaması, konuyu BM ve AB katlarında ele almaması, devletsel görevin yapılmadığı anlamına geliyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.