1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Yeorgiadis: “Kıbrıs sorununun çözümüyle ekonomide büyük perspektifler oluşacak”
Yeorgiadis: “Kıbrıs sorununun çözümüyle ekonomide büyük perspektifler oluşacak”

Yeorgiadis: “Kıbrıs sorununun çözümüyle ekonomide büyük perspektifler oluşacak”

Rum Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis, Kıbrıs sorununun çözümünün ve akabinde gelecek yeniden birleşmenin, ülke ekonomisi için büyük perspektifler doğuracağını söyledi.

A+A-

Haravgi gazetesine röportaj veren Yeorgiadis, Türkiye ile olan ekonomik ilişkilerdeki açılımın da birçok perspektif oluşturacağına dikkat çekerken, bu olumlu perspektifin garanti altına alınabilmesi ve teyit edilebilmesi için, üzerinde hemfikir olunan bazı altyapı ve düzenlemelerle ilgili temel önkoşulların korunması gerektiğini ifade etti.

Yeorgiadis, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) yaptığı çalışmayla ilgili olarak ise, IMF’in rolünün açık ve yalnızca danışmanlık niteliğinde olduğunu ve çalışmanın, esasında hem “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin hem de KKTC’nin, bankacılık sektörü ve kamu ekonomisiyle ilgili verileriyle alakalı olduğunu kaydetti.

Habere göre, Yeorgiadis, bu yöntemle tehlikelerin azaltılması ve kazançların artırılması için çözüm çerçevesinde gerekli olan bu düzenlemeleri tespit edebileceklerini belirtti.

Yeorgiadis, batık kredileri yönetecek bir kurum oluşturmak yerine, bu kredilerin devlet tarafından finanse edilmesi olasılığı üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Yeorgiadis ayrıca, Rum Telekomünikasyon İdaresi’nin (CYTA) özelleştirmeler kapsamı dışında bırakılması olasılığı bulunmadığını belirtti.

RUM YÖNETİMİ’NİN TROYKA’YA BORCUNU NASIL ÖDEYECEĞİ BELİRSİZ

Bu arada, Simerini gazetesi de, Rum Yönetimi’nin Troyka’dan, Kooperatif bankalarının desteklenmesi için almış olduğu 1,5 milyar Euro’luk krediyi nasıl geri ödeyeceğinin belirsiz olduğunu yazdı.

Haberde, Rum Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis tarafından Cuma günü, gerek Troyka ile ilgili borcun geri ödemesi, gerekse kooperatiflerin Rum borsasına girmesi ve sermayelerinin arıtılması gibi konularda kanun hükmünde kararname yayınlandığını, ancak tüm bu hedeflerin nasıl gerçekleştirileceği konusunun açıkta olduğu belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.