1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "Yeter artık"
"Yeter artık"

"Yeter artık"

Okul müdürü ile bazı öğretmenler arasında anlaşmazlık olduğu gerekçesiyle, sendikanın Şehit Ertuğrul İlkokulu’nda günlerdir uyguladığı grev velileri isyan noktasına getirdi.

A+A-

Melin Dobran

Lefkoşa’nın gözde eğitim kurumlarından Şehit Ertuğrul İlkokulu’nda günlerdir devam eden grev ve eylem nedeniyle öğrenciler de aileler de perişan oldu. Sendika, bazı öğretmenlerle sorun yaşadığı gerekçesiyle okul müdürünün istifasını isterken, sonuç alıncaya kadar grev eylemini sürdüreceğini belirtiyor.

Okuldaki 45 öğretmenden 18’i greve katılırken, diğerleri buna destek vermiyor ve eğitimin sürdürülmesini istiyor.

Şehit Ertuğrul İlkokulu’nda dün sabah eyleme katılan ve katılmayan öğretmenler arasında başlayan tartışmalar, ilkokul öğrencilerini tedirgin etti. Bazı öğrencilerin durumu ailelerine bildirmesi üzerine, çok sayıda veli okula akın etti.  

Veliler “sizin eğitim anlayışınız bu mu? Grev yapacaksınız diye çocukların eğitimiyle, geleceğiyle oynamaya hakkınız yok” diyerek, öğretmenlere yönelik tepkiyi dile getirdi. Veliler, çocukların psikolojisinin bozulduğunu ve bazı çocukların kavgayı görür görmez ağlamaya başladığını söyledi. Elde edilen bilgilere göre, Milli

Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Rauf Ataöv ve Bakanlık yetkilileri, sorunlara çözüm bulunması amacıyla okul müdürü Rasiha Erkal ve öğretmenlerle görüşme yaptı.

“Olan çocuklara oluyor”

KTÖS Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Özhür ve Şehit Ertuğrul İlkokulu Okul Aile Birliği Başkanı Zehra Özekinci dünkü olaylarla ilgili olarak basına açıklama yaptı. Özekinci, çocukların eğitiminde aksaklıklar yaşandığını, bu sorunların giderilerek eğitimin normal akışına dönmesini istediklerini belirtti. Grev yapan öğretmenlerin öğretmenler odasında oturmaması gerektiğini, okulda 18 öğretmenin grev yaptığını, grev yapmayanların da bulunduğunu söyleyen Özekinci, tüm bu olaylardan zarar görenin çocuklar olduğunu söyledi. 

KTÖS Yönetim Kurlu üyesi Mustafa Özhür ise okulda eğitim kalitesinin artırılması, Milli Eğitim Bakanlığı’nın denetim raporunun uygulanması amacıyla grev yapıldığını söyleyerek, “Bu okulda bir ilk yaşanıyor. Bu grev maaşlar, özlük hakları, ders saati azaltılması için değil, eğitimin kaliteli verilmesi için yapılıyor” dedi. 

Veliler ne dedi…?

Aysel Yüksel

“Burada okuyan 700’ü aşkın öğrencinin eğitim hakkı elinden alınıyor. Sendika, ‘grev yapmak öğretmenin hakkıdır’ dedi. Bu şekilde çocukların geleceğiyle oynamaya hakları yoktur. Öğretmen yok diyorlar. Dışarıda işsiz olan birçok öğretmen var. Bu iş böyle olmaz. Çocuklarımızın psikolojisi bozuldu. Bazı çocuklar bu durumu görünce korkudan ağlamaya başladı. Çocuklara yazıktır, günahtır. Grev yapılacaksa okul saati içinde yapmasınlar. Çocukların ne suçu var?”

Abdurrahman Akkuş

“Sabahtan çocuğum eşimi aradı, okulda grev yapıldığını ve öğretmenlerin kavga ettiğini söyledi. Annesi de ‘dışarıda bekle kavgaya girme’ dedi. Eşim beni aradı bende iş yerinden izin alarak, çocuğu okuldan almaya geldim. Grev yapacaklarsa ders saati bittikten sonra da yapabilirler. Çocukların eğitim hakkını ellerinden almaya hakları yok. Dışarıda pazarlamacılık yapan ve işsiz bekleyen birçok öğretmen var. Onlar öğretmen bulamıyorsa, biz işsiz öğretmenleri bulup getirelim. Böyle olmaz, çocukların psikolojisini bozdular. Hükümet bu işi yapamıyorsa özelleştirsinler. Grevlerini nerede isterlerse orada yapsınlar, yeter ki çocukların eğitimiyle, geleceğiyle oynamasınlar.”

Şaban Dağ

“Çocuğu okula bıraktığımda her gün ortamı görüyorum. Bu sabah geldiğimde grev yapmayan öğretmenler dışarıda toplanmış haldeydi. İddialara göre nedeni de grev yapan öğretmenlerin, öğretmenler odasında çay kahve içip, müziği açıp oynamalarıymış. Grev yapmayan öğretmenler bundan rahatsız olmuş ve derse girmeyeceğini söylemişler. Bunun üstüne çocuklar velilerine ulaşarak, derslerin yapılmayacağını söyledi. Aylardan beridir devam eden sorunları bir türlü çözemediler. Ben bir veli olarak çocukların eğitim hakkının elinden alınmaması gerektiğini düşünüyorum. Grev yapmak istiyorlarsa, çocukları kullanmadan yapsınlar. Ders saatleri dışında yapsınlar. Grev yapan öğretmenler, daha iyi eğitim vermek için grev yaptığını savunuyor. Böyle mi olmalı? Çocukların geleceğiyle oynayarak mı? Burada sorun varsa, niye öğretmenlerin bir kısmı grev yapıyor da diğerleri yapmıyor?”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.