1. YAZARLAR

  2. Dyt. Dilber Nuri

  3. Yetersiz ve Dengesiz Beslenmenin Sağlığımız Üzerine Etkileri
Dyt. Dilber Nuri

Dyt. Dilber Nuri

Gündem Kıbrıs
Yazarın Tüm Yazıları >

Yetersiz ve Dengesiz Beslenmenin Sağlığımız Üzerine Etkileri

A+A-

Beslenme, günümüzdeönemli konuların başında gelmektedir. Bugün, dünyada milyonlarca insan sürekli açlık ve yetersiz beslenmenin neden olduğu ölüm ve hastalıklarla savaşırken, diğer bir bölümü aşırı ve hatalı beslenmeden kaynaklanan bozukluklar yüzünden yaşamlarını erken yaşta yitirmekte veya çalışamaz duruma gelmektedirler. Bu nedenle, yetersiz ve dengesiz beslenme sorunları, insanların sağlığını bozan etmenlerin başında gelmektedir.

Yetersiz ve dengesiz beslenen, yeterince fiziksel aktivite yapmayan, sedanter yaşayan ya da şişman olan bireylerde kanser riski artmaktadır. Fazla yağlı gıdalarla beslenme tarzı kolon, uterus, prostat kanserine yakalanma riskini artırmaktadır. Fiziksel aktivite yapmayan ve şişman olan bireylerde ise meme, kolon, özofagus, böbrek ve uterus kanseri riski artmaktadır. Beslenme yetersizliği ve dengesizliğinin dolaylı olarak neden olduğu hastalıkların en önemlileri;enfeksiyon hastalıkları, arteriyosklerotik hastalıklar, diyabet, hipertansiyon, şişmanlık, diş çürükleri ve karaciğer hastalıklarıdır.Yetersiz ve dengesiz beslenme, sağlığı ve okul başarısını olumsuz yönde etkilemektedir.

Yetersiz ve Dengesiz Beslenenler;                             

§  Ağır ve isteksiz hareketler         

§  Sağlıksız genel görünüş (aşırı zayıf veya şişman)

§  Pürüzlü, kuru, sağlıksız cilt yapısına

§  Şişman veya zayıf vücut yapısına

§  Sıksık baş ağrısından şikayet eden

§  İştahsız, yorgun, isteksiz bir yapıya sahiptirler.

Günümüz toplumunda çocuklar ve gençler, tüketime dayalı birçok sektörün hedef kitlesi durumundadırlar. Hem gıda, hem de güzellik endüstrisi bütün pazarlama olanaklarını, bu gruplar için kullanmaktadır. Bir yandan, yüksek kalorili popüler fast food zincirleri, beslenme alışkanlıklarında, dengesizliğe yol açarken diğer yandan kitle iletişim araçlarının güzelliği santimlik ölçülere indirgeyen anlayışı, sürekli olarak gençleri baskı altında bırakmaktadır. Bunların üzerine ergenin kendi bedeni ile uğraşma merakı eklendiğinde, neredeyse aç kalma sayılabilecek diyetlerin ergen kültürünün bir parçası haline gelmesi daha kolay anlaşılabilir. Yeme bozukluklarının en sık rastlandığı dönem ise ergenlik dönemidir. Ergenin beden imgesini yanlış değerlendirdiği, buna bağlı olarak kendisini şişman algıladığı, yemek yemeyi reddettiği ve bu nedenle aşırı kilo kaybına uğradığı dönemler olabilir.

Aç kalma noktasına varan diyet programları arasında;

§  kendini kusturma

§  aşırı spor yapma

§  idrar söktürücü ve

§  müshiller kullanılması gibi yöntemler sıkça gözlenebilir.

Bu uğraş, gencin başka alanlara odaklanmasını zorlaştıracağından, ilişkilerinde ve eğitim yaşantısında bozulmalara da neden olabilir. Gencin ve ailesinin bilinçlendirilmesi ve sağlıklı beslenmenin özendirilmesi oldukça önemlidir.

Sağlıklı beslenme alışkanlığının kazanılması, çocukluk ve gençlik döneminde özel bir öneme sahip olup, diyabet, hipertansiyon ve şişmanlık gibi sağlık sorunlarının bu dönemlerdeki yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklandığı ileri sürülmektedir. Nitekim, son yıllarda yapılan çalışmaların sonuçları, bu dönemlerdeki yanlış beslenme alışkanlıklarının yaşamın ileri dönemlerinde ortaya çıkan kronik hastalıkların kaynağı olduğunu ileri sürmektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum