1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. YKP: "Yolsuzlukların üstünün sistematik şekilde kapatıldı"
YKP: "Yolsuzlukların üstünün sistematik şekilde kapatıldı"

YKP: "Yolsuzlukların üstünün sistematik şekilde kapatıldı"

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Yürütme Kurulu yolsuzluklardan arınmış bir toplum ve siyaset için tüm kurumları ve halkı etkin mücadeleye çağırdı.

A+A-

YKP Yürütme Kurulu’ndan yapılan açıklamada, herkes yurttaşlık bilinci ile hareket ederek yolsuzluk ile ilgili belgeleri mümkün olan farklı yolları da kullanarak açıklamaya davet edilerek, “ Yolsuzlukların üstüne birileri gitmiyorsa yurttaşa düşen mümkün olduğunda belgelerle olayları ifşa ederek kamuoyunun harekete geçmesine yardımcı olmaktır” denildi.

YKP Yürütme Kurulu son dönemde gündeme gelen yolsuzluk iddiaları üzerine yazılı  değerlendirmelerde bulundu.

Açıklamada, idare, şeffaflık ve hesap verilebilirlik konusunda etkin çalışma yapmaya, suç unsuru bulunan konularla ilgili adaletin yerine getirilebilmesi için yardımcı olmaya çağırıldı.

Açıklamada,  Kumarcılar Hanı ile ilgili iddia edilen rakamların ürkütücü olduğu ve farklı kaynaklardan elde edilen bilgilere göre bunun buz dağının görünen kısmı olduğu ileri sürüldü.

Othello Kalesi restorasyonu ile ilgili iddialara da yer verilen açıklamada “Tüm iddialara dair ilk konuşulan Sayıştaylık’ın denetlemesiydi ya da büyük bir gürültü ile oluşturulan Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun bunlara bakmasıydı ama Denetleme Kurulu’na giden onlarca dosyanın akıbeti hâlâ bilinmiyor” denildi.

Açıklamada, onlarca dosya ile ilgili Sayıştaylık’ın suç unsuru bulduğu ileri sürülen açıklamada, bu dosyalarla ilgili polis tahkikatının devam ettiğinin ifade edildiği kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Cumhurbaşkanlığı için ayrılan 2001, 2003, 2004 ve 2005 bütçeleri ile ilgili Sayıştaylık ‘suç unsuru bulundu’ demekte ama devamında ‘tahkikat devam eder’ de yazmakta… Örneğin sıra nosu 78/1/05 olan ‘Cumhurbaşkanlığı 2001 Mali Yılı Bütçesi beklenmedik giderler ve diğer ödemeler ile sosyal transferler kalemindeki ödeneklerin kullanılmasına ilişkin yerindelik ve yasallık denetim raporu’nun belli oluyor ki 10 yıldan fazla bir süredir tahkikatı devam ediyor!…

‘Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesinin 400 yıllık miras Kıbrıs’ta Evkaf kayıtları sergileri, Mare Monte Otel’in demirbaşları ve Lara Beach’in kiralanması ile ilgili Sayıştay denetim raporu’nda da suç unsuru bulundu ama onun da tahkikatı devam ediyor… Lara Beach’in üstüne dev otel yapıldı, yılbaşında da bir sürü sanatçı ile şov yapıldı ama 5 yıldır polis tahkikatı bitmedi…

Buna benzer onlarca Denetleme Raporunda suç unsuru bulunduğu yazılsa da polis teşkilatı olan suçu hala bulamadı”

Lefkoşa Belediyesi ile ilgili bütçe hesapları denetleme raporu için  de aynı durumun söz konusu olduğu iddia edilen açıklamada, yolsuzlukların üstünün sistematik şekilde kapatıldığı öne sürüldü.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.