1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. YÖDAK üyesi Kömürcügil’in raporu Avrupa Kalite Güvence Birliği tarafından onaylandı
YÖDAK üyesi Kömürcügil’in raporu Avrupa Kalite Güvence Birliği tarafından onaylandı

YÖDAK üyesi Kömürcügil’in raporu Avrupa Kalite Güvence Birliği tarafından onaylandı

YÖDAK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Kömürcügil’in, “Yükseköğretimde Mükemmeliyet Kavramı” konusunu işlediği raporunun Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvence Birliği (ENQA) tarafından onaylandığı bildirildi.

A+A-

Yükseköğetim, Planlama, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK)’tan yapılan açıklamaya göre, merkezi Brüksel’de bulunan ENQA’nın, yükseköğretimde mükemmeliyet konusunda çalışma yapmak üzere oluşturduğu çalışma grubu  ilk toplantısını  2012 yılı haziran ayında gerçekleştirdi.

Çalışma grubu, raporu son haline getirene kadar toplam beş kez toplandı. İki yıl süreyle yapılan çalışma grubu toplantılarına YÖDAK’ı temsilen Prof. Dr. Hasan Kömürcügil katılarak,  Belçika, İngiltere, Fransa, Litvanya, Rusya, İspanya, Portekiz ve Romanya yükseköğretim temsilcileri ile birlikte  raporun hazırlanmasına katkıda bulundu.

Raporda mükemmeliyet yaklaşımları, uygulamada mükemmeliyet, mükemmeliyet tanımları, mükemmeliyet kriteri ve mükemmeliyette kalite güvence konularının öne çıktığını belirten Prof. Dr. Kömürcügil, raporun ayrıca araştırma ve öğretimde mükemmeliyet ile yükseköğretim yönetiminde mükemmeliyet arasındaki farka da vurgu yaptığını söyledi.

Avrupa ülkelerinin hemen hepsinde  yükseköğretimin kalitesinin güvence altına alındığını kaydeden  Kömürcügil, raporun KKTC  yükseköğretiminin kalite ve mükemmeliyet konularında yol gösterici olacağını dile getirdi.

KKTC üniversitelerinin uluslararası akreditasyona daha fazla önem vermeleri gerektiğini bildiren Prof. Dr. Kömürcügil, Avrupa ülkelerindeki üniversitelerin akreditasyon ve kalite güvence konularında çok önemli adımlar atarak, Yükseköğrenimde mükemmeliyet konularını tartışmaya başladığını dile getirdi.

Söz konusu raporun  ENQA’nın http://www.enqa.eu/index.php/publications/papers-reports/occasional-papers/ internet sayfasından indirilebileceği bildirildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.