1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. YÖK'te eğitim fakültelerinin sorunları ele alındı
YÖK'te eğitim fakültelerinin sorunları ele alındı

YÖK'te eğitim fakültelerinin sorunları ele alındı

Türkiye ve KKTC'deki eğitim fakültelerinin dekanları, Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) bazı üyelerinin de katıldığı toplantıda bir araya geldi.

A+A-

Türkiye ve KKTC'deki eğitim fakültelerinin dekanları, Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) bazı üyelerinin de katıldığı toplantıda bir araya geldi.

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, eğitim fakültelerinin kalite ve niteliğinin artırılması amacıyla Türkiye ve KKTC'deki eğitim fakültelerinin dekanları ile Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubu üyelerinin katılımıyla başkanlıkta toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman ve YÖK Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Safran katıldı.

Saraç'ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantı, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şişman'ın moderatörlüğünde devam etti.

Toplantıda, eğitim fakültelerinde akademik insan kaynağının yetiştirilmesi ve niteliğinin artırılması, pedagojik formasyon eğitiminde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri, eğitim fakültelerine yönelik kalite ve akreditasyon çalışmalarının başlatılması konuları görüşüldü.

Ayrıca, eğitim fakültelerinin yeni program açma taleplerinde istenilecek kriterlerin belirlenmesi, bu fakültelerin teknik altyapısının güçlendirilmesi, kontenjanları ve Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen ihtiyaç analizi ile eğitim fakültelerinin kontenjanlar arası korelasyonu konuları da ele alındı.

Bu fakültelerdeki eğitimle ilgili sorunların tartışılması, çözümüne yönelik çalışmalara devam edilmesi ve gündemdeki maddelerin takip edilmesi için toplantıların YÖK koordinatörlüğünde geleneksel hale getirilmesine de karar verildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.