1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Yolda kalırlar
Yolda kalırlar

Yolda kalırlar

Türkiye’nin “özelleştirin” dediklerini, özerkleştirme konusunda uzlaşan CTP ile UBP’nin, polis ve itfaiyeyi sivile bağlama, özel sektörde ise sendikalaşmayı konuşması birçok kesimi şok etti.

A+A-

Raif Doğru

CTP ile UBP arasındaki koalisyon müzakereleri resmen başlarken, CTP Genel Sekreteri Tufan Erhüman’ın dün yaptığı açıklamalar, birçok kesimi tedirgin etti.

Polisin ve İtfaiye’nin sivile bağlanması halinde adli olayların içinden çıkmaz bir hal alacağı belirtilirken, KIB-TEK, Telekomünikasyon ve limanların özelleştirilmesini isteyen Türkiye’nin, olası CTP-UBP koalisyonu tarafından ortaya atılan ‘özerkleşme’ konusuna sıcak bakmadığı anımsatıldı.

Diyalog muhabirine konuşan UBP’li bazı milletvekilleri, özelleştirme konusunun Türkiye ile yapılan protokolde yer aldığını ve bugüne kadar gerçekleştirilmemesi nedeniyle bazı sıkıntılar yarattığını anımsatırken, bundan sonraki protokolde ciddi sıkıntıların yaşanabileceğine dikkat çekti.

Kamudaki sendikalaşma yüzünden özellikle eğitimde başarı oranının sürekli düştüğüne dikkat çeken UBP’li milletvekilleri “özel sektörde sendikalaşmanın zorunlu hale getirilmesi durumunda çok sayıda işyerinin kapanacağını, yüzlerce insanın işsiz kalacağını unutuyorlar”dedi.

CTP şartlarını açıkladı   

CTP Genel Sekreteri Tuıfan Erhüman ise hükümet programında yapılacak icraatların takvime bağlandığını belirtirken, hükümet programında anlaşılan konuları şöyle açıkladı:

“BM parametrelerinde çözümün hükümet programında desteklenmesi, polisin ve itfaiyenin sivile bağlanması, özel sektörde sendikalaşma, KIB-TEK, kamu bankaları, kooperatif iştirakleri, Kalkınma Bankası, ve limanların özerkleştirilmesi,belediyeler dahil tüm kamu kurumlarında istihdamların adil yöntemlerle yapılması için yasal düzenlemeleryapılması, tarımda ve sanayide kooperatifçiliğin teşvik edilmesi, turizmde ve sanayide küçük ve orta boy işletmelere teşvik verilmesi ve Kamu Görevlileri Yasası yürürlüğe girene kadar yeni müşavir yaratacak atamaların olmaması ve Kamu Hizmeti Komisyonu’nun yapısının süratle değiştirilmesi.”

Bakanlıklar belli oldu

Bu arada Diyalog muhabirine bilgi veren bir kaynak, CTP ile UBP’nin 5’er bakanlık üzerinde uzlaştığını, ancak UBP’ye verilen bakanlıkların parçalara ayrıldığını söyledi.

Buna göre; Maliye, İçişleri, Dışişleri, Tarım ve Sağlık CTP’de, Turizm, Ekonomi, Ulaştırma, Bayındırlık ve Çevre ile Milli Eğitim ise UBP’de olacak.

Gençlik ve Spor ile Su Dairesi’nin CTP’ye verildiği kaydedildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.