1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın (YGS) tarihi açıklandı
Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın (YGS) tarihi açıklandı

Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın (YGS) tarihi açıklandı

KKTC uyruklu 1438 öğrencinin de katılacağı Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 15 Mart Pazar günü Türkiye’deki illerle birlikte Lefkoşa’da yapılacak.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Dışilişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, YGS’ye katılacak öğrencilerin sınava giriş belgeleri ve uymaları gereken kurallar konusunda açıklama yaptı.

Sınava girecek adayların sınava girecekleri bina ve salonlara atama işlemlerinin tamamlandığını bildiren Öztürkler, adaylara sınava giriş belgesi gönderilmeyeceğini duyurdu.

Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren 2015-YGS sınav belgesini,TC kimlik numaralarını ve aday şifreleri ile bugün saat 14:00’den itibaren ÖSYM’nin  https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edineceklerini bildiren Öztürkler, şunları kaydetti:

“Belgenin üzerinde bina, salon, merkez ve adayın fotoğrafı bulunacaktır. Fotoğrafın bulunması şarttır. Belgenin çıktısı renkli veya siyah/beyaz alınabilecektir.

Sınava giriş belgesi yanında olmayan adaylar sınava alınmayacaktır.

Sınava giriş belgesini (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar kesinlikle sınava alınmayacaktır.

Sınava giriş belgesinin yanında fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanında bulundurmaları zorunludur. Nüfus cüzdanı,pasaport, zorunlu askerlik görevini yapanlar için askeri kimlik belgesi,özel kimlik belgesi olarak kabul edilecektir. Bunun dışındaki hiçbir belge sınava giriş için geçerli belge olarak değerlendirilmeyecektir.

Bunu yanında geçerlilik süresi bitmiş pasaportlarda sınava giriş mümkün olmayacaktır.”

KURALLAR

YGS’ye katılacak öğrencilere uymaları gereken kurallarla ilgili bilgi de veren Yükseköğretim ve Dışilişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, şu konulara dikkat çekti:

“Sınavda  yanınızda bulundurulması yasak olan başta iletişim araçları olmak üzere her türlü araç,gereç ve eşyaları sınav binasına götürmemelisiniz.
Cevap kağıdına soru kitapçık numarasını doğru kodlamayan adayın sınavı geçersiz sayılır.

Soru kitapçığına işaretlenen ve cevap kağıdına kodlanmayan cevaplar değerlendirmede dikkate alınmaz.

Sınav salonunu her ne sebeple olursa olsun terk eden aday sınav salonuna tekrar alınmaz.”

Öztürkler, açıklamasında, “Tüm öğrencilerin emeklerinin karşılığını alabilecekleri bir sınav süreci yaşamalarını temenni eder, herkese başarılar dilerim” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.