1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. "Yunanistan'ın Euro Birliği'ndeki ömrü sona erebilir"
"Yunanistan'ın Euro Birliği'ndeki ömrü sona erebilir"

"Yunanistan'ın Euro Birliği'ndeki ömrü sona erebilir"

Capital Economics Avrupa Başekonomisti Jennifer McKeown, Yunanistan krizinin daha zor bir aşamaya geldiğini belirterek, Yunanistan'ın Euro Birliği'ndeki ömrünün sona erebileceğini ifade etti.

A+A-

Konuya ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Mckeown, bundan sonra yapılacak Eurogroup toplantısında Yunanistan'a herhangi bir finansal yardım yapılmasının onaylanmayacağını ifade etti.

Mckeown, Yunanistan'ın mevduat çıkışını engellemek amacıyla sermaye kontrolüne başvurabileceğini belirterek, bu tür bir önlemin de geçici bir çözüm sağlayacağını dile getirdi.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin "Yunanistan konusunda hiç kimse bir çözüme varılmasını beklemiyor" açıklamasının Yunanistan'ın umutlarını suya düşürdüğünü vurgulayan Mckeown, Yunanistan'ın Euro Birliği'ndeki ömrünün sona erebileceğini ifade etti.

Mckeown, Yunanistan'ın Uluslararası Para Fonuna (IMF) mayıs ayında borcunu ödeyememesinin, ülkenin Euro Birliği'nden çıkmasına (Grexit) yol açabileceğini dile getirdi.

"ECB LİKİDİTEYİ KESERSE GREXİT KAÇINILMAZ OLUR"

ING Group Euro Bölgesi Başekonomisti Peter Vanden Houte ise Yunanistan krizinde herhangi bir ilerleme sağlanmasının zor olduğunu kaydetti.

Vanden Houte, yeni Yunan hükümetinin, AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve IMF'nin oluşturduğu Troyka için hayati derecede önemli olan önlemleri uygulamada isteksiz olduğuna işaret etti.

Yunanistan'ın temerrüde düşebileceğini ancak Euro Bölgesi'nde kalmaya devam edebileceğini anlatan Vanden Houte, temerrütün ülkenin bankacılık sistemini ciddi anlamda olumsuz etkileyebileceğini ve bankaların sermaye yapılarının yeniden düzenlenmesinin gerekebileceğini dile getirdi.

Vanden Houte, ek bir yardım olmaması durumunda ülkenin IMF'ye olan borcunu da ödemesinin imkansız olduğunu belirtti. Yunanistan'ın durumunun ECB'nin likidite desteğine bağlı olduğunu ifade eden Vanden Houte, ECB'nin bu desteği bırakması durumunda ülkenin Euro Birliği'nden çıkmasının (Grexit) kaçınılmaz olacağını aktardı.

"YUNANİSTAN İLE İLGİLİ 3 İHTİMAL VAR"

Peter Vanden Houte, ancak Avrupalı devlet liderlerinin onayı olmadan ECB'nin böyle bir adım atmayacağını dile getirerek, "Temerrüt halinde de Yunanistan reformları uygulamada isteksiz davranırsa, Grexit söz konusu olabilir" dedi.

Yunanistan ile ilgili 3 ihtimal olduğunu vurgulayan VandenHoute, "Yunanistan'a büyük olasılıkla ek bir yardım yapılacak. Ülkenin temerrüte düşmesi ise daha düşük bir ihtimal. Grexit ise şu anda en düşük olasılık olarak yer alıyor" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.