1. YAZARLAR

  2. Ejder Aslanbaba

  3. Yurt dışında yaşayan vatandaşların hakkı (2)
Ejder Aslanbaba

Ejder Aslanbaba

Milletvekili
Yazarın Tüm Yazıları >

Yurt dışında yaşayan vatandaşların hakkı (2)

A+A-

Yurt dışında yaşayan vatandaşların oy kullanma hakkı çeşitli ülkelerde değerlendirilmiş ve politik yapılarına göre sistemler geliştirmişlerdir. Kimi ülkelerde yurt dışında yaşıyor olsa dahi şahsen ülkesine gelerek oy kullanma olanağı verilirken, kimi ülkelerde elektronik posta, vekil tayin ederek veya e-voting yöntemine başvurulmaktadır.  Tüm bu sistemler ve çalışmalar herhangi bir ülkenin yurt dışında yaşayan vatandaşları ile arasında bağ oluşturmanın en etkin yoludur. Ülkemizde de bu tartışma hali hazırda devam etmektedir. Üç yıldır meclisten tutun sesimi duyurabildiğim her yerde savunduğum bu konuda Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızda hemfikir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın seçme ve seçilme hakkına sahip olması gerektiği fikrinin benimsenmesi olumlu bir gelişme.

Peki, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız bu hakkı nasıl kullanacak ya da onlara bu hakkı sunmak için ne gibi çalışmalar yapılacak? 

Öncelikle yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın yoğunlaştığı ülkelerin tespiti gerekir. Bildiğimiz gibi Türkiye, İngiltere ve Avusturalya Kıbrıslı Türk vatandaşlarımız yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Bu ülkelerden yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza İtalya’da olduğu gibi birer temsilci seçme hakkı sunulmalıdır. Şuan görev yapmakta olan temsilciliklere kayıtlarını yaptırarak vatandaşlarımız oy kullanabilmelidir. Seçilen temsilcilere yurt içinde seçilmiş milletvekillerine sunulan tüm haklar sunulmalıdır. Ayrıca seçilen temsilciler belli aralıklar ile KKTC’ye gelerek, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarını meclise iletmelidir. Bu sayede yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın sorun ve taleplerine ilk ağızdan ulaşma fırsatı buluruz. Ulusal seçimlerde ve referandumlarda oy kullanma hakkı da bu imkânlarla beraber sunulmalıdır. KKTC anayasasında çeşitli düzenlemeler yapılarak pekâlâ bu başarılabilir. Nüfusumuzun neredeyse iki katının yurt dışında yaşaması ve ülkelerine karşı tüm görevlerini yerine getirmeleri hesaba katılırsa bu imkânların ivedilikle sağlanması kanaatindeyim.  Dünyada uygulanan ve başarıya ulaşmış yurt dışından oy kullanma metotları değerlendirilerek, KKTC için en uygun model bulunabilir. Üstelik teknolojinin gelişmesi ile bu tarz bir uygulamanın da maliyeti pek tabi düşürülebilir. Yurt içinde sağlanan birlik ve beraberlik bu sayede yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız içinde geçerli olur. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.