1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. YYK'nın işlevi Meclis'te konuşuldu
YYK'nın işlevi Meclis'te konuşuldu

YYK'nın işlevi Meclis'te konuşuldu

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de, her eve giren yayıncılığın toplumu bilinçlendiren önemli bir konu olduğunu vurguladı.

A+A-

Tuğçe Ülkü Aydın

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de, her eve giren yayıncılığın toplumu bilinçlendiren önemli bir konu olduğunu vurguladı.

Ülkede 10’u aşan canlı yayın yapan TV kuruluşu olduğunu dile getiren Angolemli, çevre konusunda gerekli bilincin bu yayınlarla verilebileceğine dikkat çekti.

Hüseyin Angolemli, ciddi yayınlar yapılması halinde siyasetin bile yönlendirilebileceğine işaret etti.

Angolemli, Yayın Yüksek Kurulu’ndan, yabancı kanalların reklam konusunda yarattığı haksız rekabetin üstüne gitmesini istedi.

ARABACIOĞLU

DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, yasanın özüne ait söylemlerde bulunmak istediğini belirterek, 1997’de oluşan YYK’nın bütçesinin tefsir kısmında yer alanların ne olduğunu anlamadığını, bu nedenle çok iyi donanımlı bir kadroya sahip olması gerektiğini kaydetti.

Kurumun kadro yapısı incelendiğinde, personel eksikliği bulunduğunu, dolayısıyla bu kurumdan dört dörtlük bir hizmet beklemenin hayli zor olduğunu ifade eden Arabacıoğlu, yasanın ivedilikle ele alınması ve kadro yapısının yeniden oluşturulması gerektiğini söyledi.

TATAR

Daha sonra söz alan UBP Milletvekili Ersin Tatar konuşmasında, Yayın Yüksek Kurulu’nun bütçesinde 2015’e göre önemli bir artış olduğunu, çünkü içinde 5 yıllık lisansların da yer aldığını belirtti.

YYK için yeni bir yasa hazırlığı yapıldığını ve Başbakanlığa gönderildiğini belirten Tatar, uydu yayınlarından dolayı yaşanan sıkıntıları hatırlattı.

ŞAHALİ

CTP Milletvekili Erkut Şahali de, YYK’nın önemine işaret ederek, öngörülmüş kadro ve bütçenin görevini layıkıyla yerine getirmek için yeterli olmadığını söyledi.

YYK’nın Türkiye’deki muadil kuruluşlarla ilişkilerinin de önemine değinen Şahali, YYK’nın hak ettiği değeri göremediğini sözlerine ekledi.

Şahali, YYK bütçesine CTP gurubu olarak olumlu oy vereceklerini kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.