1. YAZARLAR

  2. Ejder Aslanbaba

  3. Zahmetsizce ölmek
Ejder Aslanbaba

Ejder Aslanbaba

Milletvekili
Yazarın Tüm Yazıları >

Zahmetsizce ölmek

A+A-

Ülkemizde toplu taşıma olmadığı için zorunlu olarak herkes araç sahibi olmak zorunda. Toplu taşımacılık sistemi ülkemizde oluşturulabilse belki trafikte yaşanan yoğunluk da kazalarda azalma olabilir. Ancak her ne olursa olsun sürücü koltuğuna geçildiğinde insanımız sanki ruh değiştiriyor. Aşırı sürat kaza sebeplerinin arasında liste başında. Daha sonra cep telefonu kullanımı ikinci en sık rastlanan hatalardan. Bu iki sebebin önüne ne yasa ne kural ne de denetim geçemez. Zaten şaşırtıcı bir biçimde arka koltukta emniyet kemeri takılması için ısrarla yasa çıkarılması istendi. Nihayet bu yasa çıktı ve bu yasada çocuk koruma sistemleri de yer almaktadır. Bakalım bundan sonra bu kurala ne kadar uyulacak?

Son günlerde katliam gibi kazalar oluyor ve kazaların nedenleri tamamen dikkatsizlik ve aşırı sürat. Daha önceki yazılarımda da bahsettim ve sürücülerimizin daha dikkatli olması gerektiğinin altını çizdim. Fakat her türlü uyarıya rağmen trafik kazalarının önüne geçemiyoruz.  İç İşleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı çocuklarımıza duyarlı davranmış ve okullarda trafik eğitimi vermeye başlamışlardır. Yayalar da sürücüler kadar bilinçli olmalı. Çocuklarımızın eğitilmesi sayesinde ailelere de ulaşılabileceği kanısındayım. Basında yayınlanan haftalık trafik raporlarında ne kadar dikkatsiz bir toplum olduğumuz ispatlanıyor. Trafikte aşırı sürat yaparak hem kendi güvenliğimizi hem de başkalarının güvenliğini tehlikeye attığımızın farkında bile varamadık yıllardır. Aynı şekilde seyir halindeyken telefon görüşmesi yapmakta büyük tehlike arz ediyor. Bir telefon konuşması ve bir hayat eş değer tutulabilir mi?  Bunu ya anlatamıyoruz ya anlayamıyoruz ya da yaşanan olaylardan ders almayı bilmiyoruz. Hal böyle olunca hangi yasa, uygulama ya da kontrol etkili olabilir? Bana göre, sürücülerimiz kendilerini kontrol etmedikçe kazaların önüne geçemeyeceğimiz ortada.

Yazılı ve görsel basın aracılığı ile yapılan uyarılar sürücüler dikkate almadığı sürece hava da kalacak ve maalesef bu tarz haberleri duymak zorunda kalacağız. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.