1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Zamlar hayat pahalılığını eritti
Zamlar hayat pahalılığını eritti

Zamlar hayat pahalılığını eritti

Devletin ocak maaşlarına yansıtacağı hayat pahalılığı artışı vatandaşın cebinde yine kalmayacak. Şubat itibarı ile neredeyse bütün harçlara yapılacak zam vatandaşın cebini yine boşaltacak.

A+A-

Bertuğ Topal

Hükümet geçtiğimiz günlerde yaptığı Bakanlar Kurulu toplantısında gelir bütçesinde yer alan harçların günümüz koşullarına göre yeniden düzenlenmesi başlığı altında devletin gelir elde ettiği tüm harçlara ortalama yüzde 6 buçuk zam yaptı. 20 Ocak tarihindeki Resmi Gazete’de duyurulan zamlar şubat başı yürürlüğe girecek.

Her şey zamlandı

20 Ocak tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan harç değişikliklerine göre Pul Yasası’ndan evlenme harçlarına, ehliyet ücretlerinden seyrüsefer ücretlerine kadar her şeye ortalama %6 buçuk oranında zam uygulandı.

Evlenme ücretlerine de zam Türk Cemaat Meclisi Evlenme ile ilgili Resimler Yasası çerçevesinde evlilik ücretlerine yüzde altı buçukluk zam geldi. Buna göre evlendirme memurluğunda yapılması halinde evlenme ücreti 239 TL, memurluk dışında yapılan evlendirmede bu fiyat 484 TL’ye çıkıyor. Bunun yanı sıra evlenme sicile kayıt 95 TL ve evlenme ihbarının tasdiki 24.5 TL oldu.

İçki ruhsatları %6.5 zamlandı

Alkollü İçkiler Satış Yasası’ndaki harçlara da %6.5 oranında zam geldi. Otel perakendeci ruhsatı 5 yıldızlı otellerde 650 TL iken yeni düzenleme ile 692 TL’ye çıktı. Diskotek içki ruhsatı ise 28 TL zamlanarak 4464 TL oldu.

Sınav harçlar 30 TL oldu

Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından yapılan sınavlara giriş harcı da bir buçuk TL zamlanarak 30 TL oldu. Buna göre Yeterlik Sınavı, Yarışma Sınavları ve Yabancı Dil Sınavları’na girecek olan herkes 30 TL ödeyecek.

Noter ücretlerine de zam

Dışişleri Hizmet Harçları’nda da 70 kaleme çeşitli zamlar geldi. Ortalama %6 buçuk oranında yapılan zamda noter hizmetleri ve kimlik harçları dahil birçok konuyu içeriyor. Öte yandan yeni KKTC vatandaşı olmuş kişilerden alınan KKTC yurttaşlığa kabul harcı 564 TL’den 600 TL’ye yükselirken, KKTC ikamet harcı 421 TL’den 448 TL’ye yükseldi.

Ruhsat harçları da zamlandı

Özel motorlu araçlar, yeni ithal edilen ve geçici kaydı yapılan araçlar hariç uygulanacak harçlarda da yeni ücret düzenlemesine gidildi.

Buna göre benzinle çalışan araçlarda;

1­ Ağırlığı 1016 kilograma kadar olan araçlarda kilo başına 0.22 TL
2­ Ağırlığı 1017­1270 kilograma kadar olan araçlarda kilo başına 0.37 TL
3­ Ağırlığı 1271­1524 kilograma kadar olan araçlarda kilo başına 0.92 TL
4­ Ağırlığı 1524 kilogramdan yukarı olan araçlarda kilo başına 1.29 TL

Benzinden başka yakıtlar çalışan araçlar;

1­ Ağırlığı 1016 kilograma kadar olan araçlarda kilo başına 0.35 TL
2­ Ağırlığı 1017­1270 kilograma kadar olan araçlarda kilo başına 0.54 TL
3­ Ağırlığı 1271­1524 kilograma kadar olan araçlarda kilo başına 0.92 TL
4­ Ağırlığı 1524 kilogramdan yukarı olan araçlarda kilo başına 1.29 TL

Ehliyetler 10 TL ile 39 TL arasında zam

Sürüş ehliyetleri de yapılan bu yeni düzenlemeden nasibini alan kalemler arasında yerini aldı. Buna göre sürüş ehliyetleri 10 ile 39 TL arasında zamlandı.

Öğrenci ehliyeti sınavı 200 TL’den 210 TL’ye, öğrenci ehliyeti 200 TL’den 210 TL’ye, motorlu araç sürüş sınavı 270 TL’den 287 TL’ye, iki yıllık ehliyet 200 TL’den 210 TL’ye üç yıllık ehliyet 270 TL’den 285 TL’ye, beş yıllık ehliyetler 405 TL’den 429 TL’ye ve on yıllık ehliyetler 670 TL’den 709 TL’ye çıkarıldı.

Pasaport ücretlerinde de artış

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Pasaport Yasası’nda öngörülen harçlarda da artış gözlemlendi. Buna göre beş yıllık pasaport 239 TL, iki yıllık diplomatik pasaport 175 TL, bir yıllık diplomatik pasaport 115 TL oldu. Ayrıca kayıp veya tahrip edilen pasaportun yenileme ücretlerine de zam yansıdı. Buna göre beş yıllık yenileme 479 TL, iki yıllık yenileme 351 TL oldu.

Zamlar 1 Şubat’ta yürürlüğe giriyor

Bakanlar Kurulu’nun 20 Ocak tarihli Resmi Gazete’de duyurduğu ve 28 tüzükte uyguladığı değişiklikle yüzlerce kaleme yaptığı zam 1 Şubat’ta yürürlüğe girecek. Yeni ücret düzenlemesi gelir bütçesinde yer
alan harçların günümüz koşullarına göre yeniden düzenlenmesi adı altında yapıldı.

350’nin üzerinde kaleme zam

Bakanlar Kurulu kararı ile yapılan zamlar yaklaşık 28 tüzükte 350’den fazla kalemi içeriyor. İşte zamlanan harçların listesi: Pul vergileri, evlenme ücretleri, alkollü içki satış ruhsatları, ateşli ruhsat ve harçlar, avukat harçları, cezaevi harçları, ilan, reklam ve levha harçları, kamu görevlileri sınav harçları, konsolosluk harçları, maden ve taş ocakları harçları, motorlu araçlar kayıt, ruhsat ve sürüş ehliyetleri harçları, motorlu araçlar ve Yol Trafik Tüzüğü, motorlu araçlarla yolcu ve eşya taşınması harçları, Oteller Tüzüğü, pasaport ve seyahat belgesi harçları, radyo ve televizyon ruhsat harçları, sakinleri
kaydı harçları, sendikalar tüzüğü, tapu kadastro dairesi harçları, tarımsal ilaç denetim harçları, tarımsal ürünler ihraç harçları, tarımsal ürünler tağşiş harçları, telsiz telgraf harçları, vefat edenlerin vergilendirilmesi ile ilgili sertifika harçları, yabancılar ve muhaceret harçları, yabancıların çalışma İzin harçları, Yollar ve Binalar Harçları ve Yurttaşlık Tüzüğü.

kusss.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.