KKTC’nin DPÖ’sü Temmuz ayı hayat pahalılığı endeksini %0.21 olarak açıkladı. Böylece KKTC’nin 1 Ocak’tan itibaren 7 aylık HP toplamı %5.1 olmuş. Ayni para birimini kullandığımız TC’nin ise Temmuz ayı HP endeksi %0.45, yedi aylık toplamı da %6.5 olmuş. Yani ayni para birimini kullandığımız ve dış alımımızın %90’nını yaptığımız TC’den biz daha ucuzmuşuz. Bre gafiller bizi saf ve aptal mı sanıyorsunuz? Temmuz ayında KKTC’de sadece akaryakıta %7 zam yapıldı. Zincirleme zamlara yol açan akaryakıt fiyatları HP endeksinde en belirleyici kriterdir. Sivri biberin zam şampiyonu olmasının HP’nin belirlenmesinde kıymeti harbiyesi yoktur. DPÖ’nün emir kulu çalışanları, bari aldığınız diplomadan utanın da mesleğinize ihanet etmeyin. 

KKTC’nin HP’si Türkiye ortalamasının değil, İstanbul’un ortalama HP’sidir. O da 2014 yılında bugüne kadar %10’nun çok üzerindedir. Türkiye’de Van, Iğdır, Yozgat, Muş, Mardin, Çankırı gibi fakir illerin enflâsyon oranları Türkiye genel ortalamasını düşürmektedir. Bundan dolayı TC’de Temmuz HP’si %0.45 çıkmıştır. Bizim buradaki HP Girne’de ne ise Omorfo’da da Karpaz’da aynidir. Bu oran da İstanbul’daki HP oranı ile ayni hatta üstünde olmalıdır. Ancak KKTC’de hükümetçilik yapanlar da, onlara emir erlik yapanlar da köpeksiz köy buldukları için değneksiz gezmektedirler. Nerdedir be ama attıkları zaman mangalda kül bırakmayan sendikacıklar? Gemi kaptanı mı, pilot yoksa otobüs kaptanı mı sendikacı kaptan neredesin? Bu CTP Hükümeti, HP endeksini bilerek, bütçe açığı daha da büyümesin diye emirle düşük çıkartarak çalışan ve emeklilerinizi düpedüz çalmaktadır. Ancak ayni hükümet, hem hükümeti hem de halkı çalan para babalarını yayınladığı emirname ile affetmektedir. Bu nasıl iştir be ama? Bir taraftan çalan affedilirken, dürüst çalışan ve emekliler çalınmaktadır. Türk Sen, KTAMS, Hür İş, Kamu Sen, Dev İş ve öğretmen sendikaları, bu açık hırsızlık karşısında susacaksanız tası tarağı toplayıp evinize gidin. Boşuna üyelerinizden aidat parası alıp, onları bir de siz soymayın. Yanılmıyorsam Ahmet Uzun’un KTAMS Başkanı olduğu zamanlarda, KTAMS da benzer kriterlerle HP endeksini hesaplıyordu. Şimdi de tüm sendikalardan oluşacak böyle bir kurul oluşturulup Hükümetin sahte HP endeksinin sahteliği kanıtlanamaz mı? Bakalım o zaman ne gibi savunma yapabileceklerdir?

 * * * 

FIRSAT

 Rusya Devlet Başkanı Putin, ABD ve AB’nin Rusya’ya yaptırım uygulamalarına misilleme olarak, ABD’den her türlü tavuk ürünü ve AB’den de yaş sebze meyve ithâlini yasakladı. Sadece AB ülkelerinden Rusya yılda 40 milyar euroluk yaş meyve ve sebze alıyordu. Bu durum KKTC’de üretim yapan tavuk ürünleri tesisleri ile yaş sebze meyve üreticileri için bir fırsat penceresidir. Hükümet ettiğini sananlar, 

Ticaret ve Sanayi Odaları, derhal Rusya’nın KKTC’deki Büyükelçi ve Ticaret Ataşesini KKTC’ne davet edip onlara entegre piliç tesislerini, narenciye alanları ile patates ekimi yapılan alanları gezdirin ve onları bizden alım yapmaları için ikna etmeye çalışın. Bu konuda tanıtıcı filimler hazırlayarak, Moskova’da Rus Dış alım yetkilileri ve İş Çevreleri ile görüşmeler yapın. Hükümet de vergi yüzsüzlerinin vergilerini bağışlayacağına, odaların ve diğer meslek örgütleri ile üreticilerin bu konuda yapacakları girişimlere maddi destek sağlamalıdır. Rusya gibi dev ve kalıcı bir pazara erişim sağlamak için bu fırsattan faydalanılmalıdır. 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31