Aslında yıllardır denetimsizlikten dolayı, yasak veya aşırı dozda zirai ilâç kullanımı yüzünden, yediden yetmişe azar azar zehirlenmekeyiz. Ayni şekilde veteriner dairelerinin de denetim yapmaması yüzünden bulaşıcı hayvan hastalıklarının da önü alınamamaktadır. Bundan dolayı da zehirli sebze meyve yanında bu halka hastalıklı hayvan etleri de yedirilmektedir. Hayvancılık Dairesi, Veteriner Dairesi ve de Tarım Dairesi de Tarım Bakanlığına bağlı dairelerdir. Bu dairelerde çalışan veteriner ve ziraat mühendisleri ve teknisyenleri kışın ılık, yazın serin odalarından çıkıp sahada denetim yapmadıkları için, gerek hayvan gerekse de tarım üreticileri kendi deyimleri ile el yordamı ve deneme yanılma yoluyla hastalıklı hayvanları ile hastalanan zirai ürünlerini ilâçlamaktadırlar. Neticede bilinçsiz olarak kullanılan ilâçlar yüzünden ne hastalıkların önü alınabiliyor, ne de insanlarımızın yavaş yavaş kanser olmalarının önüne geçilebiliyor. Üç dört ay önce bir televizyon programcısının Elye’de yaptığı çekimlerde bir genç üretici aylardır hiçbir ziraatçının gelip kendileriyle görüşmediğinden yakınıyordu. Ürünlerini ilâçlamak için sağdan soldan duydukları ilâçları ve göz kararı ile kullandıklarını söylüyordu. Ayni zamanlarda Aydınköylü bir hayvan üreticisi bulaşıcı scarpi hastalığına yakalanan hayvanlarını sağlıklı sürüden ayırdığını ve ilgili veteriner dairesine müracaat etmesine rağmen aylardır kimsenin gelip bakmaması yüzünden hastalıklı hayvanlarını da sağlıklı sürüye karıştırdığını anlatıyordu. Ben buradan soruyorum. Gemikonağı’ndan Karpaz’a kadar olan bölgelerde çalışan ziraat mühendisi, teknisyeni, veteriner ve teknisyenlerinin bir iş çizelgeleri var mı? Yanı haftanın hangi günü, hangi saatta hangi köyde olacak? Her hafta sonu iş çizelgesine göre yaptığı gezi ve kontrolları bir rapor halinde bağlı bulunduğu merkezdeki daireye gönderecektir. Yaz kış demeden iş çizelgelerine uyulacaktır. Böylelikle tarlanın sürülmesinden ekime hazırlanmasına, gübrelemeden sulamaya ve ilâçlamaya kadar üreticiler bilgilendirilecektir. Ayni şekilde veterinerler de dairede oturma yerine hayvancının ayağına gideceği için, hayvan hastalıkları anında saptanacağı için, salgın gerçekleşmeden her türlü hastalık önlenebilecektir. Böylelikle maddi kayıpların önüne geçilirken, halk da zehirlenmeyecektir. Elbette bunu yapmak ve çalışanlara uygulatmak için muktedir olmak ve sözünüzün geçmesi gerekir.

                                               ***

Bunu yapacak olanlardan biri olan Tarım Dairesi Müdüresi Emine Solyalı dün bir TV programında idi. Kendisini dikkatle izledim. Dünyada sebze ve meyvede pestisit kalıntısını tesbit etmek için en çok kontrolun, yılda 3 bin defa KKTC’de yapıldığını söyledi. Bir kere ben ve benim gibi bir çok kişi daha, burada yapılan kontrolların sağlıklı olup olmadıklarından emin değiliz. Sizin yaptığınız kontrollar çarşıya gelen sebze ve meyveyedir. Geceden marketlere gelip sabaha kadar tüketilen sebze ve meyveye kontrol yapabiliyor musunuz? Hayır. Ya köylük yerlerdeki bakkallarda satılanlara? Sizin esas yapmanız gereken kontrollar bahçelerde hasat için bekleyen ürünlere olmalıdır. Bu kontrollar yıl oniki ay yapılmalıdır. Müdüre Hanımı dinlerken söylediği bir cümle adeta kanımı dondurdu. Müdüre Hanım “Köylere sık sık ziyaretler yapmaktayız. Yaz dolayısı ile bu ziyaretleri durdurduk” dedi. Oldu olacak daireyi de kapatsaydınız. En fazla çeşit meyve ve sebzenin KKTC’de yaz aylarında üretildiğinden herhalde müdüre hanımın haberi yoktur. Tekrar ediyorum. Tarımcılar ve veterinerler klimalı ortamlarını terk edip sahada çalışmadıkları sürece daha çok zehirli meyve, sebze ve hastalıklı hayvan eti yiyeceğiz. Ondan sonra da kanserden birer ikişer gidiyoruz diye hayıflanacağız. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31