Beceriksiz Yorgancıoğlu Hükümeti, sahte hayat pahalılığı endeksini de yüzüne gözüne bulaştırarak eşit bir şekilde dağıtamadı. Bir tarafı düzelteceğim diyerek her tarafı bozdu. Bir defa daha kamuda çalışanların öz, özelde çalışanların da üvey evlât olduğunu tüm halkın gözüne soktu. Sanki de KKTC Hükümeti sadece kamuda çalışanların hükümetiymiş gibi. CTP Hükümeti, CTP zamanında hazırlanan ve UBP tarafından yasalaştırılan Göç Yasası’ndan sonra kamuda işe girenlerin maaşlarında meydana gelen eşitsizliği giderecek diye, daha büyük adaletsizliğe imza attı. Hayat Pahalılığı Endeksi, adı üzerinde bir ülkede her ay ve sonunda da yıl sonu oluşan fiyatlar genel seviyesindeki yükselişi ve düşüşü gösterir. Bu endekse göre de çalışanların hayat pahalılığı altında ezilmemesi için, bazı ülkelerde oluşan hayat pahalılığı endeksi belli sürelerle çalışanların maaşlarına oluşan yüzdelik oranında yansıtılır. Aslında HP herkes için ayni olduğuna göre çalışan ve emeklilere eşit bir şekilde verilmesi gerekirken, yüzdelik olarak verildiği için maaşı az olana az, yüksek olana da yüksek olarak yansıtılıyor. Bizde de önce 2 ayda bir maaşlara ilâve edilen HP endeksi daha sonra 6 ayda bire indirildi. Bugünkü CTP Hükümeti  6 ayda bir maaşlara yansıtılacak olan HP Endeksini 2015 yılı içerisinde dondurdu, yani maaşlara yansıtmayacak. Özel sektörde çalışanlar örgütlü, yani sendikalı olmadıkları için Patronun insafına göre maaş artışı almakta veya alamamaktadırlar. Özel sektör çalışanları, hükümetlerin gönüllerine estiği zaman artırılan asgari, yani sefalet ücretine göre maaşlarına zam almaktadırlar. 2015 yılı Ocak ayında yeni asgari ücretin belirleneceğine dair Çalışma Bakanının sözüne rağmen, Ocak bitti ama asgari ücrette tık yok.  Halbuki Rum tarafında sendikalı olmayan çalışanlar bile, ayni iş kolunda sendikalı olanların sendikalarıyla yaptıkları sözleşmelerde sağlanan haklardan patronları tarafından ayni şekilde yararlandırılıyorlar. Bilhassa inşaat sektöründe çalışanlar.

                                      ***

Emekten yana ve sosyalistim diye geçinen CTP Hükümeti, tüm çalışanlara sendikalaşma zorunluluğu getireceğine, yeni asgari ücreti bile belirlemediği için özel sektör çalışanlarını kaderlerine terk etmiştir. Bu arada sosyal sigortalardan emekli olanlar da, sigorta emekli maaşlarında çok fark olmadığı için, kamuda çalışanlar gibi değil de, oluşacak olan HP endeksine göre hayat pahalılığı ödeneği alacaklar. Çünkü Yorgancıoğlu öyle buyurdu. Buna göre en yüksek emekli maaşı alan sigorta emeklilerin %1.6’lık HP endeksi maaşlarına ençok 50 lira artış olarak yansıyacak. Diğer yandan sigorta emeklilerinin büyük çoğunluğunun maaşına 1.6’lık HP Endeksi ayda 16 veya 30 lira olarak yansıtılacak. Buna karşın kamudan emekli olanlarla kamuda çalışanlara %1.6’lık HP Endeksi en düşük 50 lira olmak üzere 140 liraya kadar çıkacak. Sanki de kamuda çalışan ve kamudan emekli olanlar, sigortadan emekli olanlardan hayat pahalılığından daha çok etkilenirmiş gibi. Sosyalist geçinen CTP Hükümeti, sağda bulunan  liberal politikacılar gibi de olamadı. Geçmiş UBP Hükümeti Maliye Bakanı olan Ersin Tatar bile 2013 yılı Temmuz’unda seyyanen (herkese eşit) artış yaparken, 2013 Eylülünde hükümet olan CTP, Tatar’ın Aralık sonunda da Temmuz’daki ayni artışı herkese eşit bir şekilde vereceği sözüne rağmen, Tatar’ın yaptığının yasası yokmuş diye çalışanlar ve emeklilere seyyanen artışı vermediler. Ya ne yaptılar? Sanki yasası varmış gibi Digi Tech’ten almaları gereken 10 milyon dolarlık stopajı bağışladılar, pardon, almaktan vageçtiler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31