Gündemde özelleştirmeler ve tedbirler tartışılmaya devam ederken, şimdi sıra, Kooperatif ve buna bağlı iştiraklere geldi.


Önce Kooperatif Merkez Bankası Müdürü'nün maaşı, bizzat Başbakan tarafından, TC Başbakan'ı önünde deşifre edildi. Bu açıklama, bir dönemin siyasi tarihi anlatılırken, siyasetin ve siyasetçinin çapsızlığına, acizlik ve basiretsizliğine verilebilecek en çarpıcı örneklerden biri olarak da tarihe not düşüldü.

Şimdi banka bünyesindeki haklarda bir takım budamalar yapılması bekleniyor. Ancak sendikanın çeşitli tasarruf önerileri varken, bugüne kadar devam eden diyalogsuzluk sürdürülüyor.Kooperatife ait iştiraklerin de zarar ettiği ortadayken, bunların kapatılması, ya da özel sektöre verilmesi konusunda, bizzat TC yardım heyeti özelleştirme birimi tarafından baskıların devam ettiği ifade ediliyor.

Kooperatif iştiraklerinin zarar ettiği ortada. Belki kötü yönetildiği... Ama Koop-Sen Başkanı Mehmet Ali Güröz'ün, örneğin, Kooperatif Merkez Bankası bünyesindeki Süt Fabrikası ile ilgili verdiği, son derece çarpıcı rakamlar var.

Süt Fabrikası, zoo8 yılında 345 ton hellim ihracatı yaparken, 2010 yılında hiç ihracat yapılmamış! Bu rakamların, bizzat Yönetim Kurulu tarafından kendilerine verildiğini söylüyor, Güröz. Nedeninin de en fazla hellim gönderilen Arap ülkeleri ve Türkiye bayilikleri ile anlaşmazlığa düşüldüğü olduğunu anlatıyor.

Umarım bu konuda yetkililer çıkıp rakamlarla birlikte bir açıklama yapar. Çünkü özel sektörün son derece dar olduğu bir alanda, bir yıl boyunca ihracat yapmamak, üzerinde düşünülmesi ve hesap verilmesi gereken bir şeydir.

Neredeyse bir tekele rağmen, hiçbir dönem kara geçememiş bir kurum olan Koop-Süt 2009'da 6, 2010 yılında da 5 trilyon zarar etmiş. Bu zarar geri çekilebilir miydi, neden çekilemedi, öncelikle bunların hesabı verilmeli.

Örneğin, son 2 yılda süt fazlasının Kooperatif tarafından peşin ödemeyle alınması konusunda hükümet kanadının baskı yarattığı ifade ediliyor. Krediyle peşin ödenen fazla sütün değerlendirilemediği, ihracatın artması gerektiği yerde sıfırlandığı bir aşamada da 2008 yılında sadece süt için alman kredi faizi, 1 trilyon 480 bin.

Aynı yıl zarar 1 trilyon 266 bin! Bu rakamların anlamını çözmek için ekonomi uzamanı olmaya gerek yok!
Kooperatifin diğer devlet kurumlarından çok farklı bir yeri var. Öncelikle devlet kurumu değil. Kooperatif Merkez Bankası'na bağlı bu iştiraklerin, aslında gerçek sahibi halk.

Yasal olarak özelleştirilip bir özel şirkete devredilemez. Ancak bizde ne yasalar çiğnenir...

En azından şimdiki gidişat, iştiraklerin zarar ettiği gerekçesiyle kapatılması, ardından da özel şirketlere uzun vadeli kiralanması. Şimdiden bu konuda istekli Türkiyeli şirketlerin sırada beklediği yönünde ciddi söylentiler var.

Şüphesiz ki, zarar eden bir kurumun ekonomik akla uygun ele alınması, gerektiği durumlarda da özel şirketlere devredilebilmesi gerekebilir. Ama bu yasal çerçevede bir şeffaflıkla olur.

KTHY örneğinde olduğu gibi, devlet kanadı yarattığı zararın hesabını veremezken ve tekel olan kurumlarda bu kadar ciddi zararlar yaratıp da bunu aşamazken, bu ciddi bir sorundur.

Dahası, şeffaflıktan uzak şekilde kapalı kapılar arkasında dayatma yöntemlerle bunu çözmeye çalışmak da ayn bir başka sorundur. Eğer 2003-2008 yılları arasında, 8 trilyonluk bir yatırımla, HACCP ve ISO belgelerini de alarak, tam teşekkülü bir fabrika konumuna gelmesine rağmen süt fabrikası, son 2 yıl içinde ciddi zarar ediyorsa, bunun bir açıklaması mutlaka olmalı.

Hele hellimini hiç satmamışsa, ürettiği bütün ürünlerde %40 ihracat gerilemesi yaşamışsa, bu hesabı vermesi daha da önem kazanır.

Umarım bu hesap sorulacaktır!

 

Kaynak: Yenidüzen Gazetesi
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31