Bugün 2011’in son günü. Yarın yepyeni bir güne, yepyeni bir yıla uyanacağız hep birlikte. İnsanın içine ister istemez farklı duygular pompalanır. Yeni bir yılda güzel gelişmeler olacak ümidiyle başlarız 1 Ocak’a!

Herşeyin farklı olmasını, daha mutlu, daha huzurlu ve daha kazançlı bir yıl geçirmek isteriz. Bu her sene böyledir. Birbirimize yeni yıldan beklentilerimizi aktarırız, hayallerimizi anlatırız!

Kıbrıs Türk’ü 2011’de ‘sayılı’ denilecek kadar az uyandı güzel gelişmelerin yaşandığı günlere. Genel olarak belirsiz bir yıl geçirdik. UBP’nin ülke geleceğine dair yapıcı planları olmadı. Memur maaşlar konusunda sıkıntılar yaşamaya devam etti, maaşlar zamanında ödenmedi.

Tartışmalı ve sonuçları soru işaretleriyle dolu bir nüfus sayımı gerçekleştirdik. Vatandaşın canı çok sıkkındı! Öfke 2011’de de devam etti. Yani Kıbrıs Türk’ü kaderinde ne varsa yine onu yaşadı. Değişen hiçbirşey olmadı.

K.K.T.C.’de hükumet etmiş partilerin ve siyasilerin örnek alması gereken bazı önemli noktalar bulunmakta. Özellikle UBP hükumeti 2012 yılında bu konunun üzerinde durmalıdır; Türkiye’de büyük değişimler yaratan ve başa geldiği günden itibaren Türkiye’nin yapısını baştan aşağı değiştiren bir zihniyet, yeni bir oluşum var; AK PARTİ hükumeti.

Yarına veya 15 gün sonrasına planlar yapmıyor AK PARTİ hükumeti. “HEDEF 2023” diyor! Türkiye’nin geleceğini kendisine görev ve sorumluluk edinmiş. Kendsinden başka bir oluşumun başa gelmesine ihtimal yokmuş gibi! Doğrusu da bu zaten.

Bir ülkenin geleceğini elinde tutmak, gereken her türlü fedakarlığı yapmak! Siyasi bir partinin temel düşüncesi bu olmalı, sadece yarın için değil, yıllar sonrasında bile ülkeyi dimdik ayakta tutacak planlar üretmeli, bu planların üzerinde çalışmalıdır. İşte AK PARTİ hükumetinin örnek alınması gereken noktaları! Geleceği temel sorumluluk haline getirmek!

K.K.T.C.’de hükumet etmiş partilerin yakın gelecek dışında hiçbir planları olmamıştır; daha da kötüsü sunulan planların çok azı hayata geçirilmiş, genelde de bu planlarda başarısız olunmuştur. Mesela trafikteki sorunlarımız son sürat devam ediyor.

Hastanelerimizdeki problemler, sıkıntılar devam ediyor. Ülkede ciddi bir pahalılık söz konusu! Eğitimde büyük sorunlarımız bulunmakta, birçok okulda öğrencilerimize kaliteli eğitim verilememekte! Ciddi oranda işsizlik söz konusu.

Sizin anlayacağınız 2011 yılı Kıbrıs Türk’ü için aynı monotonlukta geçip, geride hatırlanabilecek pozitif, yapıcı ve kalıcı hiçbir çözüm bırakmamıştır.

2012 yılında hükumetin siyaseti biraz daha ciddiye alması gerekiyor. Lakin birçok ülkede gazetenin bile tarihe karışıp cep bilgisayarlarına geçiş yapacağı, teknolojinin ‘çağ’ adını aldığı bir dönemde yaşıyoruz. Yani ‘modern dünya ülkesi’ olmakta bile gecikmiş bir ülkeyiz.

Bu yüzden K.K.T.C.’nin geleceğini omuzlarımıza alıp büyük fedakarlıklar yapmamız, yeni ve yapıcı planlar üretip farklı bir zihniyetle hareket etmeliyiz. Aksi taktirde bırakın modern dünya ülkesi olmayı, günden güne daha da gerileyen, köy yapısında, gelişmemiş, bilinçsiz, problemli ve yok olmaya mahkum bir ülkeden başka birşey olmayacağız!

2012 Kıbrıs Türkü’nün modern bilince, modern zihniyete ve modern dünya ülkesine kavuştuğu veya en azından kavuşmaya yaklaştığı bir yıl olsun. Herkese mutlu yıllar!

 

GARGA’DAN AL HABERİ

Aylardır konuşulan anketin sonuçlarını ele geçirdik... Sonuçları yorumsuz bir şekilde yayınlıyoruz... Kasım ayında KKTC'nin öndE gelen bir araştırma şirketi tarafından  yapılan ankette değerlendirme UBP'ye oy verecekler veya oyunu karma kullanacaklar arasında ek sorulan sorulara verilen cevaplar neticesinde ortaya çıkmıştır.

Yapılan ankette Ulusal Birlik partili vekillerin yarın bir seçim olsa parti içi oylar ve karmalar toplandığı zaman yer alacakları sıralamayı ortaya çıkarmak için yapılmıştır.

Her ankette olduğu gibi bu ankette de -+2 standart sapma payı mevcuttur.

Anket KKTC genelinde toplam 843 denek kullanılarak yapılmıştır.

 

LEFKOŞA İLÇESİ

1 -

1-ERSİN TATAR

74%

2 -

2-HÜSEYİN ÖGÜRGÜN

69%

3

3-İRSEN KÜÇÜK

67%

4 -

4-HASAN TAÇOY

53%

5- 

5-ZORLU TÖRE

44%

6-ALİ ÇETİN AMCAOĞLU

41%

7-ŞERİFE ÜNVERDİ

36%

 

Eğer Aday olurlarsa

 
 

CEMAL BULUTOĞLULARI

73%

 

FAİZ SUCUOĞLU

68%

   
 

GAZİ MAĞUSA

 

1

1-AHMET KAŞİF

91%

2

2-ERTUĞRUL HASİPOĞLU

87%

3

3-SUNAT ATUN

82%

 

4-AFET ÖZCAFER                %43

 

5

5-AHMET ETİ

38%

   
 

GİRNE İLÇESİ

 

1

1-HASAN BOZER

79%

3

2-ÜNAL ÜSTEL

68%

2

3-İLKAY KAMİL

67%

4

4-ERGÜN SERDAROĞLU

51%

5

5-MEHMET TANCER

45%

6

6-NEJDET NUMAN

44%

   
 

GÜZELYURT İLÇESİ

 

1

1-KEMAL DÜRÜST

91%

2

2-TÜRKAY TOKEL

79%

3

3-AHMET ÇALUDA

52%

4

4-MUTLU ATASAYAN

51%

 

Eğer aday olursa

 
 

MAHMUT ÖZÇINAR

78%

   
 

İSKELE

 

1

NAZIM ÇAVUŞOĞLU

94%

2

ALİRIZA USLUER

72%

3

AHMET ZENGİN

64%

4

EJDER ASLANBABA

52%

 

EĞER ADAY OLURSA

 
 

HALİL ORUN

68%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kasım ayında KKTC'nin önde gelen bir araştırma şirketi tarafından  yapılan ankette, değerlendirme UBP'ye oy verecekler veya oyunu karma kullanacaklar arasında ek sorulan sorulara verilen cevaplar neticesinde ortaya çıkmıştır.

Yapılan ankette Ulusal Birlik partili vekillerin yarın bir seçim olsa parti içi oylar ve karmalar toplandığı zaman yer alacakları sıralamayı ortaya çıkarmak için yapılmıştır.
Her ankette olduğu gibi; bu ankette de -+2 standart sapma payı mevcuttur.Anket KKTC genelinde toplam 843 denek kullanılarak yapılmıştır.

 

MESAJI OLAN ALSIN

Sn.Osman GÜVENİR; Üç Pencere adlı 665 sayfalık Kıbrıs romanınızın İstanbul’un ünlü yayınevleri tarafından basılıp Türkiye ve Avrupa’ya dağıtıldığını öğrendik. Edebiyatçılar bu kitabın bomba etkisi yaratacağını söylüyorlar. Emeğin karşılığı bu olsa değil mi.? Bol şanslar.

Sn.Muharrem ÖZSEYFİLER; Irish Cafe maşallah iyi gidiyor diyorlar da normal piyasa altında içki satışı da oldukça beğenilmiş diyorlar. Bir de gelen müşterilerin araçlarını yolun sağına ve soluna değil de alternatif park yeri yaratırsanız süper olacak.

Sn.Mustafa SITKI; Balo yorgunluğu bitmeden şimdi de başka organizasyonun hazırlıkları için gece gündüz uğraşmaktan bitap düşmüşsün. 2 gün daha canını sık pazara herşey bitecek.

Sn.Oğuz HASİPOĞLU; Yılbaşında Artemis için hazırlık yaptığını Mağusa’daki Gargalarımız uçurdu. Değişiklik olsun diyorsan pek olmayacak zira zaten orası sık gittiğin yerlerden biri. Yine de iyi eğlenceler size.

Sn.Erol ŞEHERLİOĞLU; Demek öyle diyorsun.Bakanı karşında görünce bundan iyisi şamdan iyisi demen muhalif ruhlu sendikacıdan bunları duyanları şaşırtmadı değil. En iyisi yılbaşı gecesi bir tütün bakalım nolacak, o zaman belki sendikacı ruhlu Erol Şeherlioğlu bakarsın geri döner. Sana büyü mü yaptılar nedir kimse anlamadı bilesin...

Sn.Nimet HARMANCI; Tango’da yılbaşı geçirecem diyorsan önceden önlem almaya bak. Zira bu trafikte Girne çekilecek gibi değil. Hayırlı seneler.

Sn.Meral EROĞLU; First Lady olmak buna derler değil mi? Halkın beklentileri olan sosyal yardım amaçlı aktiviteleriniz 2012 yılında da devam edecek diyorlar.

Sn.Tansel DORATLI; Kuş olup uçtun mu nedir hiçbir yerde görünmüyorsun. Ben Mesarya aslanıyım diyorsun ama öyle kuru kuruya olmuş giderken bir viski ve çukulata da yanında götür. Herkes bekler.

Sn.Ahmet KAŞİF; Yılbaşı üstü yapmış olduğunuz hastane ziyaretleri birçok aileyi memnun etmesi yanında samimi ve içten açıklamalarınız da geçer not almış. 2011 yılı turizm yılı olduysa bari 2012 yılı da sağlık yılı olsun. Bu kadar eleştirilen sağlık sistemine rağmen birçok tedavinin bile hastanelerimizde yapıldığını görmek vatandaşı mutlu ediyor.

Sn.Bulut AKACAN; Sana bugün mesaj yok ama yakında gelecek. Beklemede kal...

Sn.Osman MALYALI; Yılbaşı üstü yaşanan yoğunluktan müşterilere yetişemediğinizi söylüyormuşsunuz. İş olmayınca sızlanacağımıza bırakın iş olsun. Bu fırsatı kaçırmamak lazım. Bol kazançlar.

Sn.Hakkı HAKTANIR; 2. bebek yolda gelirken sıkıntılı bir dönem nedeniyle yılbaşını Mağusa’da evde geçirmeyi planladığınızı söylemişsiniz. Yılbaşı çok bu defalık böyle olsun.

Sn.Kudret ÖZERSAY; Durup durduğun yerde başına iş aştığın kesin. Yanlış anlaşıldım diyorsan bir açıklama yapman gerekecek, Hasipoğlu ve Özgürgün dahil UBP de bu konuda rahatsız baksanıza.

Sn.Kerim BELET; Yılbaşında çalışmam diyorsan bir daha düşün. Esas o gece herkes fotoğraf çektirmek isteyebilir. Bol şanslar.

Sn.Sunat ATUN; Lefkoşa örgütlerinin senden ne kadar memnun olduğunu yaşayarak gördün. Onları ziyaret etmen de çok hoş karşılanmış. Üstelik ne kadar ağır top varsa hepsiyle de görüşme fırsatı bulmuşsun.

GARGA’YA MEKTUP VAR

Sn. Başbakan İrsen Küçük,

 

Sn.Başbakanım sizin siyasette ne kadar temiz bir insan olduğunuzu hepimiz bilmekteyiz. Bugüne kadar adınız hiçbir yolsuzluğa karışmamıştır. Bunu söylemek ne acıdır ki kurultaydan genel başkan olarak zaferle çıktığınız günden bugüne kadar halka verdiğiniz hiçbir sözünüzü yerine getiremediniz. Belki etrafınızdakilerin belki de kendi dürüstlüğünüzün kurbanı oldunuz.

 

Bugün dünyanın her yerindeki Kıbrıslı Türkler'in ve tüm adanın merakla beklediği faiz yasası ve mazbatadan cezaevinde yatan insanların ne olacağı sorusuna kesin bir cevap veremediniz.Sizin söyleminizle faiz yasası 30 Kasım da Genel Kurul'da olacaktı. Ama bugün 30 Aralık yasa halen daha komiteden, genel kurula geçemedi.Sizin bu insanlar yılbaşında evlerinde olacak söyleminizden sonra çoluk çocuk hepimiz umutlandık. 29 Aralık günü Komite Başbakanı Sn.Mutlu Atasayan mazbatadan cezaevinde olanların çıkması için  uğraştıklarını söyledi. Son dakika ne  oldu da bu insanlar çıkamadı.

 

Sn.Mutlu Atasayan bu davranışıyla hem sizi hem de UBP'yi halkın gözüne güvenilirliği olmayan bir başbakan ve parti konumuna getirdi. Bizi ise yılbaşı günü yarım bıraktı. Halbuki biz size çok güveniyorduk, bize en güzel yılbaşı hediyesi olarak babalarımızı vereceğinize emindik. En azından 9 Ocak günü bu yasayı geçirin ve bizi babalarımıza kavuşturun. Sevgi ve saygılarımı sunarken yeni yılınızı kutluyorum..Hepinize mutlu yıllar.

 

Mazbatadan  babası cezaevinde olan çocuklar.

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31