Dün GAK TV ekibi olarak yine sokakları gezdik, vatandaş ile sohbet ettik. Aslında değişen pek birşey yok; mikrofonu vatandaşa uzattığımız zaman pozitif söylemler duyamıyoruz! Gündemde olsun veya olmasın, herhangi bir konuda soru sorduğumuz zaman laf dönüp dolaşıp siyasilere ve onların yanlış politikalarına geliyor. Yani konunun ne olduğunun aslında çok fazla bir önemi yok; mikrofonu uzatıyoruz ve dinliyoruz...

Dün vatandaşlarımıza 2012’den beklentilerini sorduk! Daha doğrusu 2012’de siyasilerimizden neler beklediklerini sorduk. Aldığımız cevaplar bizleri pek de şaşırtmadı. Zaten hiçkimsenin çıkıp “hepsine teşekkür ediyorum, ülkeyi daha iyi yönetemezlerdi” demelerini beklemiyorduk. Şikayet dinlemeye hazırdık! Yine bir dokunup bin ah işiteceğimiz önemli bir gündü. Çünkü koskoca bir yılı geride bırakacak, yeni yılda vatandaşlara beklentilerini soracaktık.

Vatandaşlarımızın ülke siyasetine, siyasilere ve genel bir Kıbrıs çözümüne olan inancı neredeyse sıfır! Bunu mikrofonu uzattığımız vatandaşların ağzından açıkca dinledik, gördük! İçlerinde umudu simgeleyen herhangi pozitif bir duygu yok! En çok üzüldüğümüz konu da bu zaten. Ümidini yitirmiş bir insandan daha kötü ne olabilir ki? İnançsız, ümitsiz, karamsar ve öfkeli! En kötüsü de ‘alternatifsiz’ olmak. İşte Kıbrıs Türkü’nün şu anki durumu bu; negatif duygularla yüklü ‘alternatifsiz’ bireyler olarak yaşamaya çalışıyorlar, çalışıyoruz!

Siyasilerden beklentilerini sorduk: “Hepsinin canı cehenneme” dememek için kendilerini zor tuttular! ‘Öfkeli’ derken bunu kastetmiştim zaten. Vatandaş patlamaya hazır bombadan farksız. Ama daha da kötü olanı vatandaşın artık hiçbir siyasi partiye inancının olmaması. Onlar için şu an var olan bütün partiler aynı. Hepsinin politikası aynı; ‘İRADESİZLİK’.

Evet, vatandaşın siyasi partiler hakkında yaptığı yorumların ortak bir noktası vardı; ve bu noktayı ‘iradesiz’ kelimesi anlamlandırdı. Yani onlara göre bütün partiler ve partilerin savunucuları iradesizdi. Kendi politikalarını üretemiyorlardı! Kendi ayakları üzerlerinde duramıyorlardı! “Neden?” diye sorduk, “çünkü onlar bizim değil, Ankara’nın partileri, siyasileridir” denildi. Bunları işitmek bozuk olan moralimizi daha da bozdu.

Çünkü vatandaşın 2012’den de, 2012’de siyasilerden de hiçbir beklentisi yok! Öyle bir duruma geldik ki, bundan böyle partiler kendi aralarında seçimler yapacak, kendi başlarına başa geçecek, kendi başlarına ülke yönetmeye çalışacaklar! Ta ki yeni bir anlayış, yeni bir oluşum, yeni bir zihniyet meydana çıkana dek! Aksi taktirde vatandaşın şu an var olan hiçbir siyasi partiye güveni olmayacak, hiçbir şekilde onları desteklemeyecek, ve hiçbir şekilde başa gelmesini istemeyecek!

2012’ye girmemize sayılı günler kaldı. Fakat siyasi çöküntümüz devam etmekte. Son günlerde hükumetin aldığı kritik kararların ve geçirmiş olduğu yeni yasaların vatandaşa hiçbir etkisi yok gibi. Vatandaşın gönlünü almak şimdi çok zor! Yeniden inançlarını ve güvenlerini kazanmak siyasiler için herşeyden daha zor! 2012’de neler olacağını hep beraber göreceğiz. Bakalım izlediğimiz kanal değişecek mi; yoksa aynı kanalı izlemeye devam mı edeceğiz!

 

GARGA’DAN AL HABERİ

MERAL EROĞLU’NUN ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu  KKTC’de bir ilki gerçekleştirdi karpaz’da yaşayan rumları ziyaret etti  ve rum ilkokulunda öğrencilere hediyeler armağan etti. Aslında Meral hanımın bu anlamlı ziyareti bize göre; haftanın en önemli olayı. Orada yaşayan insanları da ilk kez insan yerine koyduk. İlk kez diyoruz çünkü bugüne kadar hiçbir siyasi Karpaz’daki rumları gidip ziyaret etmedi. Özellikle ilk okulda okuyan çocukları ziyaret eden olmamıştı. Meral hanım bu davranışı ile bir şekilde bizim ayıbımızı ortadan kaldırmış oldu. Meral hanım ziyareti sırasında çok anlamlı sözler de söyledi.

“BİZİM COĞRAFYAMIZIN İNSANLARISINIZ”

Meral Eroğlu öğretmenler ve öğrencilerle gerçekleştirdiği sohbette, “Sizler bu güzel yerde yaşıyorsunuz, bizler sizleri çok seviyoruz” dedi.

En çok sevdiği bölgenin Karpaz,  bölgedeki yerin de Apostolos Andreas Manastırı olduğunu söyleyen Meral Eroğlu, Müslüman Kıbrıslı Türkler’in de Rumlar gibi Apostolos Andreas Manastırı’na giderek İslami usullere göre adak adadıklarını ve dua ettiklerini kaydederek, çocukluk anılarını paylaştı.

Manastırın bir an önce restore edilerek yeniden ziyarete açılmasını arzu ettiğini kaydeden Eroğlu, Kıbrıs müzakerelerinde her iki tarafa da başarılar diledi ve iki tarafın da arzu ettiği bir sonuca ulaşılması temennisinde bulundu.

Eroğlu, “Sizler bizim coğrafyamızın insanlarısınız, birlikteyiz. Hiçbir sorununuz olmadan yaşamanız en büyük dileğim” diyerek, öğretmen ve öğrencilere yeni yılda mutluluk ve başarı diledi.

KIB-TEK TERFİLERİ PARTİZANCA

Kısa adı Kıb-Tek olan Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda 35 kişiye verilen terfilerin partizanlık yapılarak verildiği iddiaları var. Aslında iddia var demememiz gerekir çünkü hükümete gelen her parti bugüne kadar hep kendi yandaşlarını korumuştur. Dönem UBP dönemi.! Eee herhalde UBP de kendi yandaşlarını düşünecek. Dün Kıb-Tek’te terfi eden 35 kişinin adını açıkladık, gün boyu hiç telefonlarımız susmadı.

Bizi arayan birçok Kıb-Tek çalışanı 25-30 yıllık çalışanlara terfi verilmezken, 15 yıllık çalışana terfi verildiğini söylediler. Üstelik de bazı terfilerin bir aileden iki kişiye verildiği söylendi. Bizi arayanlar ayrıca terfi alanların bir çoğunun da UBP kökenli olduklarını dile getirdiler. Yukarıda da belirttiğimiz tabiki UBP kökenli olacak çünkü siyasi partilerin bu ülkede en büyük özelliklerinden biri de budur. Gör beni göreyim seni politikalarının hakim olduğu bir dönemde herkes kendi yandaşını koruyor. Uzun lâfın kısası; Kıb-Tek’te terfi alanlar belli oldu ama Elektrik Kurumu çalışanları da huzursuz oldu. Ne diyelim; bizden bu kadar...

BAŞBAKAN UBP’Lİ İLÇE BAŞKANLARI İLE YEMEK YEDİ

UBP’de istihdamlar yine gündeme geldi. 2012 yılına girmemize sayılı günler kaldı, o bakımdan 2012 yılına yönelik çalışmalar da başladı. Başbakan İrsen Küçük geçtiğimiz hafta içerisinde Lefkoşa Tulip Otel’de UBP genel sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu ile birlikte beş ilçenin ilçe başkanı ile bir yemek yediler. Yemekte konuşulan konu Başbakan’ın ilçe başkanlarına istihdamlar konusunda kontenjan ayırması oldu.

Yani; geçen defa olduğu gibi 2012 yılında da devlete yapılacak olan istihdamlara ilçe başkanları karar verecek. İlçe başkanları kendi bölgelerinde istedikleri kişileri istihdam edebilecekler. Uzun lâfın kısası; UBP’de istihdamlara yönelik çalışmalar hız kazandı. Başbakan bu kararı alırken bir yerde 2012’de yapılacak olan UBP kurultayında güçlü olmak istiyor. Belli ki bu dönem partililer ile daha haşır neşir olunacak.   

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN’A CİĞER PARTİLERİ

Daha önce de yazdık, şimdi de yazıyoruz UBP’liler bu işi biliyor. Hangi işi diye sormayın... Kaynaşma daha doğrusu yeniden seçim kazanma işini çok iyi biliyorlar. Baksanıza hiç boş durdukları yok, her yerde ciğer partileri.

Dün Lefkoşa’da iki yerde ciğer partisi vardı. Ciğer partilerinin birinde Cumhurbaşkanı, birinde de Başbakan vardı. Ciğer partilerinin ilki Lefkoşa Türk Belediyesi’nin karşısında bulunan kahvehenede yapıldı. Kahvehaneye gelen müdavimler Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile birlikte ciğer partisi yaptılar. Ciğer partisinde kimler mi vardı? Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları, UBP Lefkoşa Milletvekilleri Hasan Taçoy ile Zorlu Töre ve bazı vatandaşlar. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nuın Gaziantep ziyereti öncesinde ciğer partisine katılıp, vatandaş ile bol bol sohbet etti. Daha sonra da Gaziantep’e gitti. Diğer ciğer partisi ise sanayi bölgesinde gerçekleşti, orada Başbakan İrsen üçük vardı.

Gelen bilgilere göre; İşadamlarımızdan Ahmet Baştaş ciğer partisinin sponsoru idi. UBP’li Mehmet Uysal’ın makinist garajında gerçekleşen ciğer partisinde Başbakan’ın yanı sıra Maliye Bakanı Ersin Tatar da ciğer partisinde hazır bulundu. Sizin anlayacağınız; UBP’liler bu işi ciğer partileri ile kıvırıyorlar. Cumhurbaşkanı ve Başbakan vatandaş ile birlikte ciğer partisine katılırsa, üstelik de bakanları yanlarına alırlarsa arkaları asla yere gelmez. Bu tür sosyal faliyetleri UBP dışında hiçbir parti beceremiyor. Tam da nabza göre şerbet.

 

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31