2015 Bütçe Yasa Tasarısı Mecliste görüşülmeye başlandı. Biraz klâsik kaçacak ama, maalesef 2015 yılı bütçesi de günü kurtarma ve idare etme bütçesidir. 2015 yılı için ayrılan bütçe ile, ne yaşam kalitemiz yükselir ne de Eğitim ve Sağlıktaki kaoslar biter. Zaten 2014 yılı bütçesine göre %8.5 oranında büyütülen 2015 bütçesi, 2014 yılı enflâsyonunun da altındadır. Bunun anlamı ise, 2015 yılında da fakirleşmeye devam edeceğiz demektir. Nitekim Maliye Bakanı Mungan Kıbrıs Türkünün sağduyusuna güvendiğini, bu yüzden de bizlerin 2015 yılında daha çok tasarruf edeceğimize inandığını söyledi. Şimdi gülelim mi yoksa ağlayalım mı? Yoksa daha da ileri gidip bizlerle adeta alay eden Mungan’ı bir güzel kalaylayalım mı? Birader yıllardır maaş artışı alamayan, TL’nin döviz karşısında erimesinden dolayı artış alınmayan maaşının da %30’u buhar olup uçan ve artan hayat pahalılığı karşısında ezilen Kıbrıs Türkü nasıl tasarruf yapacaktır? Oldu olacak Mungan bunun da formulünü açıklasın. Bakarsınız tasarruf etmek için yemek yememeyi, böylece tuvalete çıkılmayacağı için, yeniden acıkmayacağımızı önerebilir. Tasarruf etmesi gereken hükümet ettiğini sananlar olmasına rağmen, bunun halktan istenmesi traji komiktir. 2015 yılı bütçesinde müşavirler için, yani evde oturan bankamatik memurları için 18 milyon ayırırken, müşavir sayısını da bu hükümet hergün artırmaktadır. 4 ay önce kendi atadıkları müdürleri müşavir yapmakta, yerine yeni atamalar gerçekleştirmektedirler. Ek mesailer için de 50 milyon ayıranlar halktan tasarruf etmesini istiyorlar. Emekli olan üst düzey memurlara olmayan makam ve risk için 40 milyon ayıranlar bizden kemer sıkmamızı talep ediyorlar. Bunun adına ne deneceğini ben yazmayayım, sevgili okurlar dillerine geleni söylesinler.

                                      ***

Gelelim 2015 yılı mali bütçesinin geneline. Yukarıda da yazdım. DPÖ’nün hokus pokuslarıyla %10’un altında gösterilen 2014 yılı enflâsyonu gerçekte %10’un üzerindedir. Buna rağmen bütçe 2014 yılı bütçesine göre %8.5, personel giderleri %9.29 ve cari transferler de %9.9 artırılmıştır. Yani çalışan, emekli ve sosyal yardım alanlara 2015 yılında enflâsyonun altında bir maaş artışı yapılacaktır. Personel giderlerinde %9.29 artış öngörülürken, hiç de gerçekçi olmayan 2015 hayat pahalılığı %5.4(!) öngörüldü. Bunun anlamı ise 9.29 personel giderlerindeki artıştan %5.4’ü yani HP’lığını düştüğümüz aman geriye 3.89 kalır. Yani HP dışında personel giderlerine yapılabilecek artış %3.89’dur. Bu 3.89 artış da herhalde yeni işe alınacak personele ödenecek maaş ile mevcut personelin barem içi artışlarını ancak karşılayabilecektir. Dolayısı ile Göç Yasasının değiştirilmesi veya kaldırılması bu bütçe büyüklüğü ile mümkün değildir. Zaten Hükümet de Göç Yasasının değişmesine sıcak bakmadığını açıkladı. 2015 yılında da KKTC bütçesinin %25’i yine TC yardım ve kredilerinden oluşmaktadır. Bunun da anlamı geçmişte olduğu gibi TC’ne olan bağımlılığın devam edeceğidir. TC’nin yardım ve kredilerine rağmen 2015 yılı bütçesi yerel kaynaklardan karşılanacağı açıklanan 386 milyon liralık bir açıkla denkleştirilmiştir. Yer darlığından 2015 yılı bütçesini incelemeye gelecek yazımda devam edeceğim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31