DPÖ (Devlet Plânlama Örgütü) 14 gün önce yayınladığı makro ekonomik tahmin sonuçlarına göre 2105 yılı içerisinde, KKTC Gayri Safi Yurt İçi Hasılasının (GSYİH) %4.4, yazı ile de yazayım ki yanlış okunmasın. Yüzde dört nokta dört yani dörtbuçuk gibi büyüyecekmiş. 2015 GYSİH demek, KKTC’de 2015 yılında üretilen tüm mal ve hizmetlerin  parasal olarak ifade edilmesi demektir. Ayni DPÖ’nün hayat pahalılığı endeksi çalışmalarına göre de, KKTC’de 2015 yılı 4 aylık HP endeksi %1.09 olarak artmış. Halbuki ayni para birimini kullandığımız ve ithalâtımızın %90’nını yaptığımız TC’de ayni dönemde hayat pahalılığı endeksi TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından  %4.63 olarak açıklanmıştır. Yani bizim DPÖ’ye göre 2015 yılının ilk dört ayında KKTC Türkiyeden dört defa daha ucuzmuş. Halbuki KKTC Türk Parasının yabancı paralar karşısındaki değer kaybından %100 oranında etkilenirken, Türkiye çok daha az etkilenmektedir. Şimdi bu gerçek ortada iken DPÖ’nün makroekonomik çalışmasının sonuçlarına nasıl inanabilirsiniz?

                                          ***

Düşünün ki, 2014 yılında yaşanan kuraklık, narenciyenin satılamaması ve hayvan hastalıkları nedeniyle, tarım kesiminde nerdeyse eksi büyüme yaşandı. Düşük gösterilen HP endeksi sayesinde de çalışanlara enflâsyonun çok altında maaş artışı verildi. Tüm bu olumsuzluklara karşın, bizim DPÖ nasıl bir tahmin yapmışsa yapmış ve 2014 yılındaki ekonomik büyümeyi de artı %4.3 olarak açıklamaya hazırlanıyor. Cebimdeki paraya ve hergün düşen satın alma gücüme baktıkça, acaba ben KKTC’de değil de başka bir ülkede mi yaşıyorum diye şüpheye düşüyorum. 2015 yılında da DPÖ’nün ön gördüğü artı %4.4 ekonomik büyüme nasıl gerçekleşecektir? Bir defa yılbaşından bu yana yabancı paralar karşısında %25 değer kaybeden Türk Parası yüzünden KKTC 2015 yılı bütçesi dolar bazında %25 küçülmüştür. Zaten yatırımlar için cüzi miktarlarda ayrılan kaynaklar da, öngörülen yatırımların yapılmasına imkân vermeyecektir. Nitekim Tarım Bakanı 65 milyon ilâve kaynağa ihtiyacım var diye feryat ediyor. 2015 yılında kaldırılan eşel mobil yüzünden kamu çalışan ve emeklilerine maaş artışı yapılmayacaktır. Kamu çalışanlarına artış yapılmadığı sürece, özel sektör de çalışanlarına maaş artışı yapmayacaktır. 2015 yılı asgari ücreti de belirlenmediği için asgari ücretli de artış alamayacaktır. Geçen yıl enflâsyonun altında maaş artışı alan emekli ve çalışanlar, 2015’te de maaş artışı alamayacaklarına göre tüketim harcamalarında artış yaşanmayacak demektir. Dövizdeki belirsizlik yüzünden harcayacak parası olanlar da harcamalarını ertelerken KKTC Ekonomisi nasıla olur da %4.4 büyüyebilir? Hizmet sektöründe sadece eğitim sektöründe biraz kımıldanma var. Turizmciler ise feryat figan 2015 yılının kaybedildiğini söylüyorlar. Senenin yağışlı geçmesi neticesinde kuru ziraatta işler iyi gidiyor. Ancak narenciyede geçen yılkı kuraklık yüzünden verim düşüklüğü ile ıskarta ürün sıkıntısı yaşanıyor. Düşen tüketim harcamalarıyla birlikte bu yıl ithalâtta da ben artış beklemiyorum. O zaman bu GSYİH nasıl olacak da %4.4 büyüyecek? HP Endeksi hokus pokusla düşük gösterilebilir. Ancak hokus pokusla ekonomi büyüyemez. Ancak kendi kendimizi kandırırız. Bundan dolayı bir zahmet DPÖ %4.4’lük büyümenin nasıl gerçekleşeceğini açıklarsa biz de öğrenmiş olacağız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31