Demokrasi Şehitlerimiz Ayhan Hikmet ve Ahmet Muzaffer Gürkan…

Kurulduğu günden itibaren kimsenin inanmadığı kadar inandılar Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ve iki toplumun kardeşçe yaşayabileceklerine.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulduğu gün olan 16 Ağustos 1960’ta haftalık olarak Cumhuriyet Gazetesini yayınlamaya başladılar.

89 sayı yayınlanan Cumhuriyet Gazetesi’nin genel politikası, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin varlığını ve iki toplumun işbirliğini savunmaktı.

Yaptıkları cesur yayınlar ile Emperyalist güçlerin ve onlara hizmet eden işbirlikçilerin tüm kirli işlerini gözler önüne seriyorlardı.

Kıbrıs Cumhuriyeti’ne hiçbir zaman inanmayanlar ve Taksim’i savunanlar, bu yayınlardan oldukça rahatsız olmuşlardı.

Tüm tehditlere ve baskılara rağmen iki aydınımız yılmadan mücadele etmeye devam ettiler…

*1962 yılında Kıbrıslılar 23 Nisanı her zamanki gibi kutlanmış ve evine çekilmişti.

Ama o gece iki genç avukat ve gazeteciyi öldürmek için pusuya yatmış olan katiller vardı. Önce Ahmet Gürkan, küçük kaymaklıda öldürüldü, daha sonra da surlar içindeki evinde Ayhan Hikmet.

1962 yılının 25 Mart gecesi, Lefkoşa ve ardından tüm Kıbrıs, Bayraktar ve Ömeriye Camilerine konan bombaların patlatılması haberiyle uyandı.

51 yıl sonra perdeyi aralayıp geriye baktığımızda, bombaların 25 mart gününde patlatılmasının rastlantı olmadığını, somut bir amaca yönelik bir provokasyon olduğunu görürüz.

25 Mart 1821, Yunanistan'ın Osmanlı boyunduruğundan kurtuluşunun yıldönümü ve Yunanlıların ulusal günüdür. Yunanlılarla birlikte 25 Mart gününü Kıbrıs' ta Rumlar da kutluyor. 

İki camiyi böyle bir günde bombalamaktan güdülen amaç, 1960’ta Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra da sürdürülen gergin ortamda, iki toplum arasında gerginliği tırmandırmak ve ilişkileri kopma noktasına getirmekti.

Bombaların patlatılmasından sonra her iki toplumda, "Sorumlu Kimdir" tartışması yaşandı. Milliyetçi şoven Türk ve Rum liderleri, birbirlerini suçlamaya başladılar.

O günlerdeki karşılıklı çatışma ortamında, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yaşatılmasından yana olan ve iki toplum ilişkilerinin uzlaştırılıp, barış içinde bir arada yaşama mücadelesinin başını çeken "Cumhuriyet" gazetesi, faillerin gerçekten kim olduğunu araştırmaya koyuldu.

   23 Nisan 1962 tarihli sayısında, sorumluların kim olduğunu pek yakında açıklayacağını yazdı. Ayni günün gecesi Hikmet uykusunda, Gürkan evine dönerken arabasının içinde öldürüldü.

Genç adam, "tetiği çeken babamdı, ama asıl katil emri verenlerdi" diyor ve devam ediyor  babasını anlatmaya.

Sabahları erken kalkarmış babası. Daracık sokaklardan geçerek Lefkoşa'daki küçük dükkânına gidermiş. Bir sabah o sokaklardan birinde yürürken, genç bir kadınla karşılaşmış. Göz göze geldiklerinde gözlerinden yaşlar boşanmış. Ağladığını görünce, kadın ona dönmüş ve şu sözler dökülmüş dudaklarından:

“O gece kocamı öldürürken seni gördüm, biliyorum. Fakat ağlama, bu senin suçun değil bunu sana yaptıranların suçu.”

Çok karşılaşmış, çok göz göze gelmiş daha o kadınla babası…

Her seferinde büyük bir kahır, vicdan azabı ve pişmanlıkla dönmüş evine. Babasız bıraktığı çocuklar için ağlamış. Allah’ına yalvarıp yakarmış her gün. Kendi günahlarının cezasını evlatları çekmesin diye…

23 Eylül 2010 günü Türkiye basını, Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu' nun fırtınalar koparan itirafını duyurdu. Org Yirmibeşoğlu, "Habertürk" televizyonunda Özel Harp Dairesini anlatırken, 49 yıl sonra tarihi bir sırrı ağzından kaçırdı ve "halkın mukavemetini artırmak için düşman yapmış gibi Kıbrıs’ta bir cami yaktık”larını söyledi.

Org. Yirmibeşoğlu, baklayı ağzından kaçırdıktan sonra, gelen tepkiler üzerine söylediklerini yalanlamaya çalıştı, ancak gerçeği itiraf ettikten sonra yalanlamaya çalışması inandırıcı olmadı.* (perde aralığından - İbrahim aziz)

İki aydınımız ve tüm diğer katledilen insanlarımız şuanda hesap soruyor durumdalar…

Çünkü birçoğunun azmettiricisi şuanda yanlarında!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5