Elimde sadece yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerden gelen 800 kadar mesaj var.

Buna KKTC’de yaşayan vatandaşların destek mesajları da eklenince, binden fazla kişi sırf bizim kanalımızla konuya duyarlılık gösteriyor.

Tabi ki yurt dışında yaşayıp da sırf askerlik sorunu nedeniyle ülkesine gelemeyen insanların duyguları bizim için çok daha önemli.

Çünkü hasretlik çeken onlar, sevdikleri ile ülkelerinde değil de başka yerlerde kucaklayanlar onlar, ‘memleketim’ dedikleri yeri göremeyenler yine onlar.

Gerekirse aylarca onların mesajlarını bu sayfada yayınlayabilir, dertlerine ortak olabiliriz.

Ama anladığımız  kadarıyla artık hükümet de bu sesleri duymaya başladı ve hele de dün Bakanlar kurulu sözcüsü Ünal Üstel’in yeni yasa çalışmasının Bakanlar Kurulunda görüşüldüğünü açıklaması ve bütçe görüşmelerinden hemen sonra konun meclise taşınacağını açıklaması dün bu satırları yazarken bizi derecesiz mutlu etti.

İşin teknik kısmını şimdilik bilmiyoruz, net olarak bildiğimiz tek şey, adam gibi bir yasa yapılırsa ve yasanın çerçevesi ne kadar geniş tutulursa, o kadar çok kişi bundan yararlanacak ve bu sayı da 30 binlere varacak.

Bilindiği üzere meclise önerge veren CTP milletvekili Abbas Sınay.

Buna hükümetin de bu konuda istekli olduğunu görünce umutlarımız şimdi çok daha fazla arttı.

Ayrıca olayın boyutu da sırf yurt dışında bulunan Kıbrıslı Türklerle ilgili değil.

Bundan ayrı, işin psikolojik boyutu var, ekonomik boyutu var, insanların devletine duyacağı güvenin paha biçilmez bir boyutu var.

Onun için, askerlik yasasının güncelleşerek, çok sayıda insanımızı kapsaması kaçınılmaz bir durum haline gelmiştir.

Konuyla ilgili Londra’dan yazan ve bugünkü yazımızı kaleme aldığımız anda elimize ulaşan mesaj şöyle;

“Levent Bey, benim kardeşim 2002 yılından beri İngiltere'de yaşıyor, 2005 yılına kadar Kıbrıs'a tatil için gelip gitti, 2005 yılında asker kaçağı durumuna düştüğü için bir daha gelemedi.. haberi ilk okuduğumuzda, annemle evde sevinçten havalara uçtuk. Kardeşimin artık ülkesine rahatça gelebileceğini düşünerek çok çok mutlu olduk.. fakat haberi okuduğumuzda anladık ki 2005 yılından önce asker kaçağı olanları kapsayacakmış.Asal şubeye gittik, oradan da bize bu yasanın kardeşimi kapsamayacağı söylendi.. Neden 2005 öncesi? neden 2005i de kapsamıyor? ve daha sonrasını tabiki.. bir af çıkarlıyor, bari tam olsun ve herkes gelebilsin. İlgililere bu isteğimizi iletmeniz mümkün mü? Lütfen yardımcı olur musunuz?..”

(Selin DESEM- Londra)

 

Okur mektubu:

Binlerce mağdurun gözü bu yasada!

“ Sayın Özadam,

Vatan hasreti bir yana sevdiklerimizi akrabalarımızı görememek bir yana;
Şimdi, Bedelli Askerliği isteyenler ve bekleyenler , askere alındıkları takdirde, 15 ay süresince maaş alamayacak, evinin kirasını veremeyecek, annesinin, babasının, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamayacak bir durumda olacaktır. Zaten, hepimiz biliyoruz ki, şu anda askerliğini yapmayan bu vatandaşlarımızın yaş ortalaması 28'in üzerindedir. 30'un üzerinde bir yaşa gelmiş insanın, mutlaka, ailesi vardır, tahsil çağında çocukları vardır. Peki, bu kişiler , 15 ay askerde hiç ücret almadan ailelerinin geçimlerini nasıl sağlayacaklardır? Eşini 15 ay göremeyecek eşlerin ve çocukların gerek maddi gerekse manevi durumları ne olacaktır. 15 ay işinden , eşinden ayrı kalmış ve geri döndüğünde işini tekrar eski haline getiremeyecek olanlar ne yapsın , 15 ay geçtikten sonra , zarara girmiş hatta kapanmış işyerlerinin kayıplarını nasıl kapatacaklardır. İşlerini kaybetmiş insanlar ise bu kadar işsizin bulunduğu Ülkemizde nasıl tekrar iş bulabileceklerdir. Ailelerin bu kaybı nasıl kapatabileceklerdir. Bence mümkün değildir. 15 ay sonunda işini ve ailesini kaybetmiş ,İnsanlardan verim almak, sağlıklı hizmet beklemek nasıl mümkün olacaktır? Yani, terk edilmişlik hissine kapılmış, kendi başına bırakılmışlık hissine kapılmış bir insandan siz nasıl verim bekleyebilirsiniz ki . İnsanlar sırf bu yüzden bile Kıbrıs’ı terk etti gitti bir daha girmedi . Bu görmek lazım artık sayın Kudret Akay'ın mektubu da süper olmuş teşekkürler Sayın Akay, desteklerinizi binlerce mağdur bekliyor..”

(Ferhat ÇETİN-Adana)

gunun-fotograf_-(2).jpg

MESAJ KUTUSU

Sayın Şerife ÜNVERDİ, 8 günlük bebeğin hapishaneye gönderilmesi hiç hoş değil. Lütfen analık içgüdüsünü de kullanarak tüm ağırlığınızı ortaya koyun ve suçlu da olsa anneyi bir hastaneye gönderin ve hem cezasını çeksin hem de orada çocuğunu emzirmesini sağlayın.

Sayın Özkan YORGANCIOĞLU, ana-yavru ilişkisinin ortadan kalkmasını istemek taktik olarak biraz hatalı oldu sanırız. Bir çok okur CTP geçmişe mi dönüyor diye sormaya başladı. Yüzde 10’lara düşmek istemezsiniz değil mi?

Sayın Ramazan ÖZÇELİK, şu personel sıkıntılarını artık bir hallet zira telefonlarım susmak bilmiyor. En azından kendilerini karşınıza alıp bir konuşun ve bir süre ortaya koyun. Hayat şartları iyice ağırlaştı ve biraz anlayış lütfen.

Sayın Özkan MURAT, sizin ülkeye getirdiğiniz ve büyük faydaların da gördüğümüz hız tespit kameralarının maliyet fiyatları konusunda ciddi bir araştırma başlatıldığını öğrendik. Yakında sizin de kapınız çalınabilir ve birkaç soru sorulabilir, bilmenizde yarar görüyoruz.

Sayın Turgay AVCI, yeni yıla girdikten hemen sonra artık tarihi kararı vereceğinizi ve siyaset yaşamınızda yeni bir çizgi belirleyeceğinizi duyduk. İyi de yaparsınız çünkü bu işler ne kadar sürüncemede kalırsa o kadar zorlaşır.

Sayın Ünal ÜSTEL, ilk kez bir turizm bakanın bir yıl sonraki charter seferler konusunda tam rakam vermesi olumlu bir gelişme olarak nitelendirildi. Tanıtımı profesyonel ellere bıraktığınız taktirde gerçek turizm patlaması hiç de hayal olmayabilir.

Sayın Abdullah ÖZTOPRAK, yurt yangınında maddi zarar gören öğrenciler için ödenek çıkarmanız ve bunu uygulamanız memnuniyet yarattı. Türkiye’den birkaç veliden bu konuda teşekkür mesajlarınız geldi.

Sayın Süleyman ERGÜÇLÜ, siz İstanbul’da tatilin zevkini çıkaradurun, Karpaz’daki Hector ailesine karşı müthiş bir karalama kampanyası başlatıldı. Duruma el koymazsanız sucuk ve pastırma üretiminde artış yaşanacağından korkuluyor, bizden uyarması.

Sayın Özay ÖYKÜN, belediye başkanlığından vazgeçip artık milletvekilliğinde iddialı olduğunuzu yüksek sesle söylemeye başlamışsınız. O zaman acil olarak belediyenin borçlarını eritmeye bakın. Yoksa seçim döneminde her alanda önünüze koyacaklardır.

Sayın Alkın GEDİKOĞLU, sayısal lotodan önemli miktarda bir para kazandınız ama bunu iş arkadaşlarınızdan saklıyorsunuz. Şunun şurasında 150 kişiye birer yemek ısmarlayacaksınız ne var yani? Müslüman malı ortaktır unutmamak gerek değil mi?

Sayın Hatice KUL, siyasi partilere yaptığınız ziyaretlerde saatlere uymadığınız ve bundan da partilerin büyük sıkıntı duydukları söyleniyor. Adanalıların hepsi mi verdikleri randevuya bu kadar geç gidiyor acaba?

Sayın Hasan BEHLÜL, muhterem annenizin vefatını üzüntü ile öğrendik. Merhumeye tanrıdan rahmet, size ve yaslı aileye sabır ve başsağlığı dileriz. Allah geride kalanlara sağlıklı uzun ömürler versin.

Sayın Tözün TUNALI, erken seçimin kaçınılmaz olduğunu düşündüğünüze göre adaylık konusunda bir karar verdiniz demektir değil mi? Tamam da erken seçim olsa sonuç ne olacak ve neyi değiştirecek bun da açıklayabilir misiniz?

Sayın Mustafa YİĞİTTÜRK, dükkandaki mangal partilerinin her geçen gün sıklaştığını gözlemliyoruz. Son olarak partide Mustafa Güzoğlu da iştirak etmiş ve takım tamamlanmış. Bu arada esnaf odası disiplin kurulu üyeliğiniz hayırlı ve uğurlu olsun.

Sayın Mehmet Ali TALAT, sizi uzun bir süreden beridir görmeyenler görünce ağız birliği etmiş gibi  ‘delikanlı gibi olmuş’ diyorlar. Oya hanımın diyet programı demek ki epey başarılı oldu.

Sayın Sümer AYGIN, 16 kilometrelik sahil yolu projesi eğer 16 senede biterse bölgeye muhteşem bir eser bırakmış olacaksınız. Ancak vatandaş anfi tiyatro projesinin bitme süresini halen unutmuş değil. Kolay gelsin diyoruz.

Sayın Selda İÇER, şiddet gören kadınlara karşı düzenlene defilenin ha keşke podyumda değil de Surlariçi’nde olması gerektiğini söyleyen çok sayıda mesaj aldık. Bir de orda yaparsınız olur biter değil mi? Başarılı çalışmalarınızın devamı dileğiyle…

Sayın Erhan BAŞAY, Çetinkaya’nın her galibiyetinden sonra artık Salomanje’de yemeklerin haftada bir bedava verileceğini öğrendik doğru mu? Umarız bu günlerde sadece kuru bir makarna ile geçiştirmezsiniz inşallah.

Sayın Metin ŞADİ, yeni yıla Londra’da gireceğinizi ve valizlerinizi şimdiden hazırladığınızı öğrendik. Bakalım sıklaşan bu ziyaretlerden sonra nasıl bir proje ortaya çıkacak biz de merak etmeye başladık.

Sayın Nazmi PINAR, bakanlığın en üst katı silme Cimbomlu olduğu için son bir haftadır hiç çıkmadığınız yönünde şikayetler geliyor. Bu kadar fanatiklik keskin sirke gibidir, biraz sirkeyi sulandırmakta yarar var.         

 

Günün Fıkrası : Tüp geçit

İstanbul'a tüp geçit yapılması için ihale açılmış.. Amerika, Japonya vs. hepsi teklif vermiş, 10 milyar, 20 milyar dolarlar... Bizim Temel'le Dursun ise 10 bin dolarlık bir teklif getirmişler.. Komisyon gitmiş Trabzon'a; Temel'le Dursun'u görmeye..

Demişler ki, "ihaleyi size vereceğiz, anlatın bakalım projenizi?" Temel başlamış anlatmaya...

- "Ben gideceğim Anadolu yakasına başlayacağım denizin altından kazmaya, İdris de gidecek Avrupa yakasından kazacak. Denizin altında ortada buluşacağız."

Yetkililer sormuş:

- "Peki ya hiç buluşamazsanız ne olacak?"

İdris de bu sefer atılmış:

- "O zaman bir tüp geçit fiyatına iki tüp geçit yaptırmış olacaksınız..." 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31