Türkiye- AB ilişkisinde düğüm işlevi gören KKTC, içine düştüğü sıkıntıları aşmanın derdinde çabalayadursun, Türkiye’nin AB şevki kırılmış gibi gözüküyor.

Nerden mi biliyorum? Sevgili Hocam Profesör Doktor Haluk Günuğur’un söylediklerinden.

Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerinin, tam üyelik hedefi doğrultusunda geliştirilmesi için yıllardır çaba harcayan Türkiye-Avrupa Birliği Derneği Başkanı Profesör Doktor Haluk Günuğur’un.

Tam 40 yıldır AB ülküsü ile yaşayan, yıllardır Türkiye ile Avrupa Birliği arasında çalışan “tek sivil toplum örgütü” olan Türkiye-AB Dernek Başkanlığı’nı yapan Günuğur’a “AB’nin neresindeyiz, çalışmalar ne durumda” diye soracaktım ki, Günuğur istifa ettiğini söyledi.

Çok şaşırdım. Sebebini sordum: “Bu ortamda çalışılmaz!” dedi.

Detaylı röportaj istedim, “ABvizyonu.com” a röportaj verdiğini, söyleyeceklerinin tümünün orada olduğunu kaydetti Günuğur. Eksik kalan veya aklıma takılan bir şey varsa tamamlayabileceğini söyleyerek.

Röportajı hayretler içinde kalarak okudum. Ve Günuğur’un “Avrupalılar Türkiye’yi asla ve kat’a tam üye yapmayacaklar” sözüne takılıp kaldım.

Zaten sınır ihtilaflarını çözmediği halde Rumları üye yaparak Kıbrıs sorununda asimetrik bir yapı oluşturan, 8 müzakere başlığı dondurup, diğer başlıkların kapatılmasını da Türkiye’nin limanlarını ve hava sahasını Rum gemilerine açmasına bağlayan AB ile aramda güven sorunu varken Günuğur’un söyledikleri müzakere sürecindeki tüm hesapların yeniden gözden geçirilmesini zorunlu hale getiriyor.

“Fransa’da doktoraya başladığım 1971 başından günümüze geçen 40 yıldır bu ideale yönelik çaba harcıyorum. Ancak günümüzde, artık en saf kişilerin bile yıllar önce algıladığı ve dile getirdiği bir gerçeği yıllardır görmezden gelmenin dayanılmaz hafifliğini yaşıyorum. Bu kafa yapısındaki Avrupalılar Türkiye’yi “asla ve kat’a” tam üye yapmayacaklar.

Kültürel nedenler’i ittire kaktıra gündemde tutan Sarko-Merko ikilisi bu Avrupa Komedia’sında başrol oyuncuları, ama daha kimler kimler var… O halde Haluk Günuğur neyin kavgasını yapıyor. İnandırıcılığımı yitirdim. AB’nin tutumu karşısında  Türkiye’nin tam üyelik hedefine ulaşacağına artık ben bile inanmıyorum, nasıl olur da Avrupa Hareketi Türkiye Ulusal Konseyi Başkanı olarak başkalarını inandırabilirim? Gerçekleşeceğine olan inancımı yitirdiğim bir hedef için çaba harcama ve kendimi tüketme nedenim hatta lüksüm kalmamıştır…”İnsan güvenini yitirmeye görsün, inançlarına bile saldırır”… İstifamın ilk nedeni “tam üyelik açısından” artık Avrupa’ya en ufak bir güvenimin kalmamasıdır” diyor Haluk Hocam.

***

Röportajın tamamını vermek mümkün değil. Ancak şunu hatırlatalım ki, AB’ye girmezse gözü açık gidecek olan Türk milleti, bu inat karşısında her türlü zaafı sergilerken maddi sorunların üstesinden gelememiş.

Bu sorunların başında üye aidatlarını ödeyememe sorunu gelmiş. Uluslararası Avrupa Hareketi üyelik aidatlarını büyük ölçüde “ülkelerin nüfus kriteri”ne göre belirlendiğinden Türkiye Ulusal Konseyi’ne yaklaşık yılda 6 bin Euro aidat yükümlülüğü çıkarmış. AB’ye tam üye olacağı bile şüpheli Türkiye’nin bu örgütte temsilini üstlenen Derneğin UAH üyeliği için ödediği bedel neredeyse İtalya Ulusal Konseyi’nin ödediği bedele eşitmiş. Yıllarca bu yöntemin değiştirilerek, ülkelerin gelişmişlik düzeyleri ve “fert başına milli gelir” kriterine göre yeniden düzenlenmesi talep edilmiş ama olmamış.

**

Tekrar başa dönersek, Günuğur’un son sözleri bize AB’ye üyelik müzakereleri ile Kıbrıs müzakerelerinin başlı başına ayrı tutulması gerektiğini vurguluyor.

“Yukarıda değindiğim nedenler şunu kanıtlamıştır ki, Avrupa Birliği ve onun sivil toplum kuruluşu olan Uluslararası Avrupa Hareketi “Türkiye’yi alacakmış gibi yapıyor”; İktidardaki Türk Hükümeti de AB’ye girecekmiş gibi yapıyor. Bu gizli konsensüs günümüzde her iki tarafı da tatmin ediyor. Türkiye’nin AB üyeliğine gönül veren insanlar ise bu gizli konsensüs’ün ağırlığı altında eziliyor… Bu düşünce ve değerlendirmeler ışığında 15 yıldır her türlü maddi ve manevi zorluğa göğüs gererek yürüttüğüm Avrupa Hareketi Türkiye Ulusal Konseyi Başkanlığını sürdürmekte bir yarar görmediğimden bu görevi bıraktım…”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31