1963’den beri Kıbrıs’ta var olan yapı bugüne kadar dış güçler tarafından destek bulmuş olsaydı,Kıbrıs işi çok önceden bağlanmış olurdu.İşte Israil-Filistin örneğinde son durum:

“Amerika Savunma Bakanı Robert Gates, iki devletli bir çözüm için hem İsrail hem de Filistin tarafının cesur adımlar atması gerektiğini söyledi.Bakan Gates, bunun hem bir gereklilik, hem de fırsat olduğunu sözlerine ekledi.
Gates, bu açıklamayı Tel Aviv’de Savunma Bakanı Ehud Barak’la birlikte düzenlediği basın toplantısında yaptı.Bakan Gates’in bölgeyi ziyareti gerginliğin arttığı bir döneme rastladı.Gazze’deki militanlar roket ve havan topu mermileriyle İsrail’in güneyine saldırdı. Bunun üzerine İsrail savaş uçakları da Hamas’ın kontrolündeki Gazze’yi hedef alan operasyonlar düzenledi.Basın toplantısında konuya değinen İsrail savunma Bakanı Ehud Barak, ülkesinin misilleme yapmak zorunda kaldığını söyledi”.

Balkanlarda ayrılık ve bağımsızlık formülü hep benimsendi.Son olarak Kosova, BM kararı ile tanındı.Oysa 21 Aralık 1963’den beri dünya gündemine giren “Kıbrıs”, hâlâ Rum-Yunan etkisi ile ortalarda bir yerde terk edildi.Türk haklarının çiğnenmesine göz yumuldu, Rum ve Yunan işgâli yasal durum kabul edildi. ”Kıbrıs Cumhuriyeti” Rum-Yunan cephesince işgâl altına sokuldu.Bu yapı Batı tarafından kabul edildi.Hatta AB kendi kurallarına aykırı da olsa, “Kıbrıs Rum Cumhuriyeti’ni” yasal konumda kabul edip AB üyeliğini onayladı.Bu haksızlık böyle sürüp gitmektedir.
Aynı durum Filistin’de de yaşanmaktadır.Arap devleti olan Filistin,silâh zoruyla işgâl edildi.Israil Devleti kuruldu.BM de bunu tanıdı.Arap Halkının devleti olan Filistin ise sürgüne gönderildi.Dünya önce kendisi kabul etmediği için Israil’e de Filisitin Devletini kabul ettiremedi.

İşte şimdi Obama Yönetimindeki ABD, o topraklarda iki ayrı devletin,  Israil ve Filistin Devletleri olmasını ve tanınmasını resmen açıkladı. Gates’in açıklaması yeni ABD politikasıdır.

Kıbrıs’da da bu formülü biz savunuyoruz.Ne acı ki Rum-Yunanlının kurduğu tuzağa düşen Türkiye yıllardan beri “İki Devletli” yapıyı terketti ve iki arada bir derede kalmamıza neden oldu.Uzun yıllar süren görüşmelerde sonuç alınamadığı da ayan beyan ortadadır.Talat-Hristofyas’ın solculuk-sosyalistlik ayaklarında anlaşacakları ileri sürülmüşse de Yunanistan’ın ana  hedefi “enosis” olduğu için anlaşma sağlanamadı.

Şimdi de aynı tiyatro sürdürülmektedir.Bugün dünden de daha geride bir oyun oynanmaktadır.Halk ise neyin savunulduğunu bilmemektedir.Çünkü arada Ankara’da, bazı Bakanlar tarafından  yapılan açıklamalar nerede olunduğu konusunda kuşku yaratmaktadır.

Oysa ABD Balkanlarda ayrı bağımsız devletleri savunduktan sonra şimdi de Filistin’de iki devletli çözümü destekleyeceğini masaya sürdü.Temenni edelim Türkiye ve KKTC,AB oyununa aldırmadan, ana politika olarak “İki devletli çözümü” hem benimsediğini, hem de çözümün bunun dışında olamayacağını dünyaya duyurmuş olsun.Gerisi zaman kaybıdır.

BRÜKSEL ŞAMATASI

KKTC’de  mali ve ekonomik konuların ağır baskısı altında İnönü meydanında yapılan iki miting’den sonra hedef saptıran bazı Sendikacıların Brüksel’e taşınmaları ve Rumlarla orada toplantı yapmaları,Rum ve Yunan yetkililerinin bunu istismar etmeleri gerçekten acıdır.Çünkü KKTC’ye doğrultulmuş silâhın ateşlenmesi için  Rum ve Yunanlıdan destek dilenildiği ayan beyan ortadadır.

Haberi ve ilgili her belge ve açıklamaları okuduktan sonra bu arkadaşların Brüksel’de neyi başarmak istediklerini merak ettim.Oysa yol birdir.Sendikacı ceketini çıkarır,Parti kurar veya var olanlardan birine girerek politik faaliyet gösterir. Miting alanındaki onca kalabalığı yanlış değlendirmek,Siyasal Partilerin gücünü yok saymak ve bunu sahiplenmek,ancak siyasal koridora girip halktan onay alınırsa anlam ifade eder. Değilse halk tokatı acıdır.
Başka bir nokta;bu topraklar sahipsiz değildir.Bu topraklar üzerinde oyun oynamakla bir yere varılamaz. Özgürlüğümüzü, egemenliğimizi ve bağımsızlığımızı Ruma emanet edecek kadar aymaz değiliz.   

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31