Yıllardır, her yılın Ocak ayında gelir vergisi mükelleflerine tanınan Yıllık İndirim ve Muafiyetler açıklanır. Yıllardır da kişisel indirim miktarı o yılın başında geçerli olan asgari ücretin on iki aylık toplamına denk gelen miktardır. 2015 yılı için de kişisel indirimin 12X1,675.-‘den 20,100.- lira olması gerekirdi. Maliye Bakanlığında kamuda örgütlü sendikalarla yapılan son protokol görüşmelerinde, ben TV’den Maliye Bakanı Mungan’ın ağzından 2015 yılı kişisel indiriminin 20,100.- lira olacağını duydum. Halbuki Bakanlar Kurulu 14 Ocak, 2015’te Y(K-1)78-2015 sayılı kararında “Bakanlar Kurulu Önerge no.82/2015 M.B.’de belirtilenler ışığında, değiştirilmiş şekli ile 24/1982 sayılı Gelir Vergisi Yasasının 12(1) maddesi uyarınca, 2015 Vergilendirme Dönemi için Kişisel İndirim miktarının 16,884.- lira olarak saptanmasına karar verdi.) Hani kişisel indirim o yıl başındaki asgari ücretin bir yıllık tutarı kadar idi? Nitekim son protokol toplantısında, hani lokum dağıtılmıştı, bizzat Maliye Bakanı da kişisel indirim miktarını 20,100.-TL olarak açıklamıştı.

                                       ***

Şimdi 2015 yılı için 16,884.- TL olarak açıklanan kişisel indirimle, CTP Hükümeti açıkgözlük yaptığını mı sanıyor? Yani elektrik ücretlerinde indirim yaptıkları masalı ve garagözlüğü ile halkı kandırdıklarını sanarak, şimdi de vergi mükelleflerinin kişisel indirim miktarında da bize ayni masalı mı anlatacaklar? İktidarsız Beyler, kişisel indirim miktarı o yılkı asgari ücretin yıllık tutarından az olamaz. Büyük sermayenin temsilcisi olarak onlardan alamadığınız, bağışladığınız veya almaktan vazgeçtiğiniz vergileri halkın sırtından çıkarmaya çalışıyorsunuz. Ama yağma yok beyler. Elektrik ücretlerinde indirim diye oynadığınız oyun bu defa sökmeyecektir.

                                     ***

Özelde ve kamuda örgütlü tüm sendikalar bir araya

gelerek CTP Hükümetinin bu oyununu bozmalıdır. Çünkü kişisel indirim miktarı yıllık 4,000.- lira az gösterilmekle üyeleriniz yanında diğer çalışan kesimler de ayda 50.- lira ile 400.- lira arasında fazladan gelir vergisi ödeyeceklerdir. TDP’de çalışan bir emekçinin aylık vergisi, 20,100.-liralık kişisel indirim uygulandığında ayda 160.- lira iken, kişisel indirim 16,884.- liradan hesaplandığında 204.- lira olmaktadır. Aradaki 64.- liralık fark kendini açıkgöz sanan CTP Hükümetinin kasasına girmektedir. Yukarıda da yazdım. Sermayedarlara vergilerini bağışlayan veya kendi ifadeleri ile almaktan vazgeçen bu CTP Hükümeti elini sabit ücretli emekçilerin cebine atmaktadır. Bunun hesabını da sorması gerekenler, o emekçilerin örgütlü bulundukları sendikalardır. Haydi sendikacı dostlar, sözde HP endeksine göre kamu çalışanlarına verilen aylık artış, kişisel indirim miktarında yapılan değişiklikle fazlası ile geri alınmaktadır. Bunun adı açıkgözlük değildir. Soygundur, sahtekârlıktır. Zümrenizin haklarına sahip çıkın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31