“Afet”i yönetmek, afet tarafından yönetilmekten her zaman daha iyidir. Afet’i yönetebilmek ise, yönetilmekten daha zordur. Bunun en büyük nedeni, kaderci anlayışın toplumlarda yer edinmesidir. İnsanoğlu yüzyıllarca uğraş vermiş olsa da,ne teknolojik gelişmeler ne de bilim, doğal afetlerin önüne geçememiştir. Doğal afetler engellenememiştir. İnsanlığın doğal afetleri engellemek istemesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Afetler insanların mal güvenliklerini ellerinden alırken, insan hayatı için de büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Ülkelerin sosyal ve ekonomik olarak kayıplar vermesini engellemek için “afet yönetim”i oluşturmak  her açıdan önem taşımaktadır. Buna ek olarak, halkın bilinç düzeyi ve toplumuna karşı duyduğu sorumluluk afetin yönetilmesinde büyük rol oynamaktadır.

Doğal afetler beklenmedik zamanlarda meydana gelseler de, ülkelerin her açıdan bu durumlara karşı hazırlıklı olması gerekmektedir. İnsanların doğaya vermiş oldukları zarar, ülkenin yapısı ve iklim özellikleri de hesaba katılırsa, doğal afetlerin yaşanması kaçınılmazdır. Bu nedenle, ülke planlamasında doğal afetlerin yaşanabileceği hesaplanmalıdır. Dahası, afet yönetim planlaması yapılmalıdır. Ülkeler, olağan üstü durum ve afet yönetimi ile ilgili yasal düzenlemeler yapmalıdır. Bunlara uygun olarak yönetmelikler hazırlamalı, doğal afet yaşanmadan kurumlar arasında görev paylaşımı yapılmalıdır.

Her ülkede afet yönetim planlamasının veya sisteminin ayni olması beklenemez. Fakat etkin bir afet yönetimi sağlanabilmesi için yerel yönetimlerle merkezi yönetimler arasında mutlak işbirliği sağlanması şarttır. Doğal afet’in öncesinde de sonrasında da yerel yönetimlerin görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Yerel yönetimlerin söz konusu görev ve sorumlulukları yerine getirebilmesi için merkezi yönetimle beraber çalışması ve merkezi yönetimden destek alması gerekmektedir. Herhangi bir yerel yöneticinin merkezi yönetimden habersiz olarak, başına buyruk bir şekilde afet bölgesine müdahale etmesi afet yönetiminin bütünlüğü açısından faydalı değildir. Bu nedenle, afet yönetimi planlamasında sorumluluk ne tamamen merkezi yönetime ne de tamamen yerel yönetimlere devredilmelidir. Her iki yönetim de birbirlerini tamamlayıcı bir rol üstlenmelidir.

Bana sorarsanız, doğal afetler sizleri yönetmeden, geleceğinize olumsuz olarak yön vermeden, sizler afeti yönetmeyi öğrenmelisiniz. Doğal afeti  engelleyemeyiz. Ona yön veremez onun yönünü değiştiremeyiz. Fakat önceden alacağımız önlemlerle, yapacağımız etkin bir planlamayla afeti yönetebiliriz. Yok “kaderde varsa olur” diyorsanız, sizin için yapacak pek de bir şey yok demektir. Afet yaşandıktan sonra planlaması da yönetimi de zordur. Önemli olan doğal afet yaşanmadan planlamasını yapmaktır. Yoksa siz yönetelim diyene kadar atı alan üsküdarı geçer siz de afetin vermiş olduğu zararla baş başa kalırsınız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31