Seçim bitti sonuçlar açıklandı. AK Parti 3. kez tek başina iktidar oldu.


Bu yorucu mücadelenin ilk dönemlerinde iktidar ve ana muhalefet partilerinin genel başkanların karizması yarıştı.

Kampanyaların son dönemlerinde ise projeler kıyaslandı.

Bu seçimlerde çilginligi sorgulanan projeler peş peşe gelirken, vatandaş gizli ellerin kameralarla hayata geçirdiği “kasetli siyaset” denilen yeni bir kampanya tarzıyla tanıştı.

Bu terim siyasi literatürdeki yerini gecikmeden alırken Richter ölçeginde 10 şiddetindeki bu deprem MHP’den 10 kurmayın istifasına neden oldu.

Dengeler değişti, kampanyalar da bir anda alt üst oluverdi.

Türk halkının manevi değerleri üzerinden yürütülen bu kasetli kampanyaya karşi, Nakşibendi Tarikatı’nın önde gelen isimlerinden İskenderpaşa Cemaati Şeyhi Nureddin Coşan yayımladığı bildiri ile taraf oldu ve MHP’ye açık destek verdi.

AK Parti içerisinde de çok fazla sayıda müridi olan İskender Paşa Cemaati, sürecin bir komplodan ibaret olduğunu ifade ederek Anadolu‘daki sayıları küçümsenmeyecek derecede fazla olan müritlerine oylarının yönünü göstermiş oldu.


Gelinen noktada Türk halkı kasetzede mağduru MHP’ye desteğini esirgemedi. Anayasa yapacak olan bu yeni Meclis’te MHP’nin kesinlikle yer alması gerektiğini düşünerek MHP’yi yüzde 13 lük bir oranla Meclise taşidı.


Ergenekon adı altındaki çetelerle her ne pahasına olursa olsun mücadele edeceğini ifade eden Başbakan Erdoğan, MHP’yi yok etmek isteyen çetelere karşi aynı hassasiyeti gösteremediği için de oy kaybına uğradı.

Resmi sonuçlar itibariyle oylarını artırmasına karşin gerçekte oy kaybına uğrayan AK Parti, belki de stratejik bu hatadan dolayı Meclis’teki 360 sandalye sayısına ulaşamadı. Kampanyanın ilerleyen safhalarında MHP’ye yönelik açıklamalarının yanlış olduğunu fark eden Başbakan Erdoğan, bu yanlışı fark etmesine karşin süreci toparlamakta oldukça gecikti.

Bağımsızlık, özgürlük, demokrasi, Kürt sorunu, azınlık hakları, kadın hakları, eşcinsellerin mağduriyeti sloganlarıyla yola çikan BDP’nin bağımsızları 36 sandalye sayısıyla Meclise girerken, hızla artan oylardan dolayı da yakın gelecekte Türkiye’nin doğu sorununun çok da kolay çözülemeyecegi yönünde bir neticeyi açık net bir şekilde kamuoyunun önüne koydu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun karizması partinin oylarının artışını sağlarken projelerle desteklenmeyen söylemlerden dolayı CHP istediği oy oranına bir türlü ulaşamadı.

Halkın içinden gibi görünen fakat eğitim, sağlık, ulaşim alanlarındaki halkın kazanımlarını yok sayan bir söylemle vatandaşin karşisına çikan Kılıçdaroğlu istediği oy oranını yakalayamadı.

Başörtü sorununda ortaya koyduğu yaklaşimla, sorunun kısmen de olsa çözülmesinde büyük bir katkısı olan Kılıçdaroğlu, yaklaşimındaki samimiyetini ispatlaması durumunda oylarını artırmaya devam edecektir.

Seçim öncesinde parti içerisinde yeni yapılanmaya giden CHP, proje üretebilmesi durumunda çok güçlü bir ana muhalefet olabileceğinin sinyallerini verdi.

Kararsız seçmen ise her zamanki gibi içi boş afakî açıklamalardan nefret etti.


Bu seçmen profili, somut verilere dayanan, ayağı yere basan, sorunu tam anlamıyla kabul eden ve akılcı çözüm önerileri sunan projeleri son ana kadar bekledi.

Oyunun rengini ona göre belirlediler.
 
Gelinen noktada oluşan yeni Meclis dört partili bir yapıya bürünürken yeni Meclisteki sandalye sayılarının dağılımı, vatandaşin AK Partiye en büyük uyarısı oldu.


AK Partinin hizmetlerinden memnun olan vatandaş yeni anayasanın kabulü sürecindeki endişesini ıkça ortaya koyarak AK Partiyi muhalefet partileriyle müzakereye zorladı.


Seçim stratejisindeki büyük hatayı seçim neticesinde daha net bir şekilde görebilen Başbakan Erdoğan, balkondan yaptığı ıklamada muhalefet partilerinden de helallik isteyerek yeni Meclise elini uzattı.

Velhasıl kelam vatandaş kararını verdi, sandıktan AK Partiyi çikardi. Yeni parlamento nasıl bir karar alır bilinmez ama alınacak bütün kararların hayırlı olması temennisiyle seçilen bütün vekilleri tebrik ediyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31