Son yıların en tartışmalı ismi Halil İbrahim Akça bugün adada.

Yarın Cumhurbaşkanı’na güven mektubunu sunarak, resmen göreve başlayacak olan Büyükelçi’nin, nasıl bir görev süresi geçireceği merak konusu.

Akça’nın özellikle Türkiye’nin ekonomi politikalarının yürütücüsü olarak TC Yardım Heyeti Başkanlığı’na atanması, ilk kez Türkiye’den müsteşar düzeyinde bir görevlendirme yapılması sert tepkilere neden olmuştu.

Bu tepkiler, aslında Yardım Heyeti’nin adadaki varlığının temel sorun olduğu gerçeği ile bir kez daha yüzleştirdi bizi. İlk kez bir sağ siyasi parti, DP, Yardım Heyeti’nin bir ihtiyaç olmadığını ve bu haliyle zarar verdiğine vurgu yaptı.

Genel Başkan Serdar Denktaş, biraz da Akça’yı kastederek, “bazı bürokratlar kendilerini devletin üstünde görüyor” dedi.

Nitekim bütün bunlar yaşanırken, Halil İbrahim Akça, Türkiye’nin ekonomi dergisi Fortune’a verdiği röportajda, Kıbrıslı Türkler nezdinde kırılması zor imajını pekiştirmiş oldu.

Ne demişti, Akça;

“Dede emekli maaşı olarak 7bin TL alıyor, üniversite mezunu torunu özel sektörde 1500 TL kazanıyor.”

“Sosyal Güvenlik Kurumlarında çok ciddi reformlar olacağını, sendikal hakların tahripkar şekilde kullanıldığını ve kesinlikle kısıtlayıcı yasal değişiklik gerektiğini” ifade etmişti.

“Kıbrıs Türk halkının, dünyadan kopuk yerel ve gereksiz konularla meşgul olduğunu” söylemişti.

İşte bu hakaretamiz değerlendirmeler ve bir bürokratın devletin başıymış gibi hareket etmesi ödüllendirilerek, bu tavırlardan rahatsız olan bir toplum görmezden gelinerek, Büyükelçi atandı Halil İbrahim Akça.

Üstelik hem meydanlarda toplanan onbinlerce insana, hem de bizzat seçilmiş Cumhurbaşkanı’na hakaret edilerek atandı.

Halil İbrahim Akça, şüphesiz ki, AKP Hükümetinin bütün desteğini her koşulda arkasına alarak gelen bir Büyükelçi.

Eski Büyükelçilerden İnal Batu, “Başbakan bizden de çok hazzetmiyor, bize monşerler diyor” dese de belli ki, diplomatik görevden gelmeyen Akça, Erdoğan’ın gözünde o monşerlerden de olmayacak!

Ama Akça sendikalar tarafından “persona non grata” ilan edildiğinden, bu atanma şekli ve tavırlarla kamu vicdanında yarattığı imajı kolay kolay değiştiremeyecek.

Ancak Cumhurbaşkanı başta olmak üzere, hükümet yetkililerinin de Büyükelçi karşısında çok itibarları olmayacağı da açık.

Sendikaları “zapt edemeyen ve ekonomik programı uygulayamayan” kabine üyelerine zaten bürokrasi görevindeyken fazla itibar etmeyen Akça’nın, bundan sonra da itibar edeceği çok düşünülemez.

Dahası, bizzat Cumhurbaşkanı kendisiyle çalışmak istemediğini ve görevden alınması talebini Erdoğan’a iletmişken, Erdoğan’ın son dayatma tavrıyla, ilişkilerin eşitlik ilkesi temelinde gitmeyeceği de ortadadır.

Halil İbrahim Akça ve ekonomik program şu anda hala değiştirilemeyen bir gerçekliğimizdir ve realitede de budur.

Şimdi yapılması gereken, sendika ve siyasi partilerin hızlı bir şekilde, öneri ve yaptırım güçlerini ortaya koyarak, yeni süreci başlatmalarıdır.

Yoksa uygulanamayıp, grevler ve kriz ortamında gerilen ilişkiler de zarar veriyor, dayatma şeklinde plansız programsız, sadece kamuya odaklı kesintiler de tahrip yaratıyor. Dahası grevler sonrasında tamamen bürünülen eylemsizlik de sorun yaratıyor.

Bu konuya yarın devam edeceğiz, ama toplum içinde yaratılan hareket, hızlı şekilde bir kabuğa çekilme yaratmış durumda.

Sendikal Platform içindeki farklı görüşler, kafa karıştırmaya ve temel hedefi saptırmaya devam ediyor. Dahası karşılıklı eleştiriler perdelenmeye çalışılsa da toplum nezdinde zaten zor kazanılan güveni erozyona uğratıyor.

Ve tam da böyle bir zamanda yeni eylem takvimi açıklanıyor!

Bu süreçte temel olarak yapılması gereken, hedef konusunda ihtiyaç duyulan netliğin yaratılarak, harekete devam edilmesidir.

Meçhul olan ise, şu andaki tabloyla bunun nasıl yapılacağıdır!

 

Kaynak: Yenidüzen Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31