Ülkemizin duayen maliyecisi, 1960 – 63 dönemi ilk Sayıştay Başkanımız, KKTC eski maliye bakanlarından Rüstem Tatar, vatandaşlıkta sorumluluk duygusunun ne demek olduğunun örneklerinden birini daha verdi. Girne bölgesinde oturduğundan dolayı, Tatar’ın odaklandığı konu gerçi o bölgede yaşanmıştır ama, aslında benzeri sorunlar diğer bölgelerimizde de yoğunlukla yaşanmaktadır. Dolayısıyla Rüstem Tatar’ın önerdiği çözüm her belediye bölgemizde uygulanabilir. Tatar, biriken su hesaplarıyla ilgili tanık olduklarını ve bu konuda Girne Belediye Başkanlığı’na ilettiği çözüm önerisini, bana köşemde kamuoyumuzla paylaşma olanağını sundu. Teşekkür ederim… 
   Girne Belediyesi’nin Su İşleri Servisi’nde sayaç okuma sonrası tanzim edilen faturaların tahsilinde çok anormal bir gecikme yaşanıyormuş... Çoktan beridir süregelen ve “ihmal” derecesine varmış olduğu  söylenebilen bu aksaklığın, acil olarak giderilmesi gerektiğine parmak basıyor duayen maliyeci Rüstem Tatar. Bu gereksinimi de iki nedene bağlıyor…   Birincisi, Belediye’nin gelirleri, ikincisi ise, eşitlik ilkesi ve sosyal adalet. Yani ödeyenlere karşı, ödemeyenlerin neden olduğu adaletsizlik.
   Tatar, bizzat gözlemlediği olayı şöyle anlattı:
   “Bir arkadaşı ziyaret etmek maksadıyla gittiğim bir apartmanda, dolu olan posta kutusundan taşan evraklar arasında yerde, ödenmemiş bir su faturası gözüme çarptı. Takriben 100 metre karelik bu apartman dairesi için 04.12.12 tarihinde Belediye’nin 2991.71 TL alacağı vardı. Borcun epeyce eski olduğuna delalet eden 543.58 TL gecikme zammı da faturaya eklenmişti. Basit bir araştırma göstermiştir ki, Belediye’nin birikmiş su ve servis alacak toplamı devamlı surette artmaktadır. Belediye su servisine telefonla bilgi verdim ve bu durumun hayretime neden olduğunu söyledim. Bana söylenen ‘sayaçlar sistemli bir şekilde okunup faturalar gecikmeden tüketiciye gönderilmekte, fakat tahsilâtta gecikmeler olmakta’ şeklindeydi. Şehir halkının kanaati de, tahsilâtın anormal derecede yavaş olduğu, hiç olmadığı veya olamadığı yönündedir. Belediye maliyesi açısından gecikmeden tedavi edilmesi gereken, kanayan ıstıraplı bir ‘yara’... Bunun üzerine telefon ederek su servisine bilgi verdim ama herhangi bir açıklama veya yorum alamadım. Toplam ne kadar alacak bulunduğu hakkında bilgi alamadım, istatistiki bilgi edinemedim.” 
   Rüstem Tatar, bu tespitlerinden sonra, sorunun büyüklüğünü anlatabilme adına şu yorumu yaptı: 
   “Sayaç okunup fatura çıkarıldığı halde ondan sonraki kritik aşama olan ‘tahsilat’ta başarı sağlanamıyor. Hesapların tahsilini teşvik için, örneğin Elektrik İdaresi’nde uygulandığı gibi, aylık sayaç okuma ve tolerans müddeti sonunda suyu kesme uygulaması da hemen hemen yoktur. Borç birikir ve kiracı değişikliğinde veya mülkün satışı sonrası tapu kaydı için müracaat edildiğinde, bazen çok büyük miktara baliğ olan, borcun tahsiline gayret edilmektedir. Fakat başarılı olunamıyor. Yasal mükellef, yani belediyeye koçan veya kira sözleşmesi ibraz ederek gerekli depozit yatırıldıktan sonra su bağlantısı yaptıran özel veya tüzel kişi, ada dışına kesin çıkış yapmış ise,  ki bu çok oluyormuş, su borcunun tahsili, istisnalar dışında, imkansızlaşıyor.”
   Gecikmeden, daha pratik bir sistem geliştirilip etkili bir şekilde uygulamaya konulması gerektiğini savunan Tatar, bu konudaki önerisini şöyle açıkladı:
   “Akıllı Sayaç olarak adlandırılan  ‘peşin ödeme’ sistemine dayalı özel sayaçların kullanımı halen ‘gönüllü’ imiş. Bunların kullanımda çok az, ancak yeni binalara su bağlanmasında zorunlu olduğunu ve başarı sağladığını da öğrendim. ‘Peşin ödeme’ sistemine geçişin süratle uygulanmaya konulması, sorunun en pratik ve süratli çözümü olacaktır. Akıllı sayacın projelendirilip, en erken zamanda KKTC’nin tümünde uygulamaya konulması, sağlanmalıdır. Teşvik için, halen bu yeni tür sayaçlar için tahsil edilen 325 TL bedelin, kısmen veya tamamen belediyenin kendi bütçesinden, kaynaklarından veya özel bir diğer kaynaktan,  KKTC’nin bütününe şamil bir proje ile gerçekleştirilebileceğini düşünüyorum.” 
   Rüstem Tatar ağabeyimizin değerli ve bilimsel görüşlerine ben bir şey daha eklemek isterim. Akıllı sayaç projesi adanın genelinde elektrik enerjisi tüketiminde de kullanılmalı. Çünkü tıpkı su tüketiminde olduğu gibi, elektrik tüketiminde de çok ciddi tahsilat sorunları yaşandığı hiçbirimizin meçhulü değildir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31