C.başkanı Akıncı  aylar süren tüm seçim sürecinde hep şeffaflıktan ve şeffaf olmaktan bahsediyordu. O zamanki C.başkanı Eroğlu’nu da açıkça gerek örtülü ödenek gerekse de 40 danışman kadrosu konusunda eleştiriyordu. Bu danışman ordusu ile bir defa bile toplum sorunlarına eğilmediğini, örneğin çevre konusunda hiç ses vermediğini söylüyordu. Şeffaflık konusunda duyarlı olduğunu söyleyen Akıncı, örneğin arabasını sattığı zaman, mal varlığındaki değişimden ötürü, şimdilik gereği olmamasına karşın, bunu halkla paylaştı. Yıl sonuna geldiğimiz bu günlerde, seçildikten sonra, Eroğlu’nu eleştirdiği konularda ne yaptığını ben ve Akıncı adına oy istediğimiz vatandaşlar merak ediyor ve benim gibi Akıncı adına çalışma yapanları sürekli sorguluyorlar. Bilgimiz olmadığı için cevap veremiyoruz. Benim C.B. Akıncı’dan ricam:     Seçildikten sonra cumhurbaşkanlığında kaç kişi istihdam etti? İstihdam edilen kişiler ne iş yapıyorlar ve hangi kaynaktan ödeniyorlar? Cumhurbaşkanlığında maaş almadan çalışır görünen, ancak örtülü ödenekten ödenenler var mı? Bu gibi kıymeti kendinden menkûllerden Akıncı nasıl faydalanmaktadır? Bunların arasında çalışanlarına yıllarca sosyal fon yatırımlarını yapmayanlar da var mı? 40 danışman kadrosunun doldurulan kadrolarında çalışanlar bugüne kadar Akıncı’ya iç meseleler ile ne gibi bilgiler verdiler? Örneğin çevre konusunda. Eroğlu zamanında A 4’cü diye bilinen bir danışman vardı. O şimdi de Akıncı’ya mı danışmanlık yapmaktadır, yoksa gönderildi mi? Örtülü ödenekten bugüne kadar kimlere ve nerelere harcama yapılmıştır? Seçimlerde her gittiğimiz yerde yukarıda sorduğum sorular konularında Akıncı hep şeffaflıktan bahsettiği için, şimdi bu soruları sormayı kendimde bir hak olarak görmekteyim. Zaten Akıncı da arabasını sattığı zaman gösterdiği şeffaflığı sanırım sorduğum sorularda da göstermekte terddüt etmeyecektir.

                                         ***

Son gelişmelere gelince. Bugün sözcüsü Burcu’nun TAK’taki açıklamasını duyunca, benim tanıdığım Akıncı bu olamaz dedim. Haklı gerekçelerle Deniz Dana’nın Turizm Bakanlığı Müsteşarlığına atama kararnamesini imzalamamıştı. O gerekçeler halâ geçerliliğini korurken, bugün Dana’nın kararnamesini imzalamasını hiçbir şeyle izah edemez. Hiç olmazsa Eroğlu’nun Emniyet Genel Müdürlüğüne atama konusundaki dirayetini gösterebilseydi. Varsın tıpkı Emniyet Genel Müdürlüğü gibi Turizm Müsteşarlığı da vekâletle idare edilseydi. Kıbrıs konusundaki gelişmelere baktığımız zaman, tıpkı Talat Hristofyas gibi Akıncı ile Anastasiadis’inde bir birlerini suçlamalarına yakında şahit olacağız. Nitekim  ilk defa Pazar gün yapılan görüşmeden sonra taraflar, anlaşmazlıkları teyit ettiler. Ayrıca Pazartesi günkü bir kabulünden sonra Akıncı Anastasiadis’i yalanlayarak toprak konusunun hiç görüşülmediğini açıkladı. Ben Rumların çözüm konusundaki tutumlarından hiç bahsetmeyeceğim. Bundan dolayı benim Akıncı’ya naçizane tavsiyem, çözüm konusunda beklentileri yükseltmesin. Artık bu kadar zaman geçtikten sonra kendisinin de anlaması gerekir ki, Kıbrıs’ta bir çözüm Kıbrıslılarla liderlerinin elinde değildir. Emperyalist güçlerce Ortadoğu’daki şartlar onların istediği kıvama gelmedikçe Kıbrıs’ta çözümden bahsetmek hayal görmektir. Bu yüzden Akıncı seçim sürecinde de her gittiği yerde vurguladığı gibi, artık toplumun iç işleriyle de ilgilensin. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31