Cumhurbaşkanlığı seçimlerine daha 3.5 ay vardır. Ancak TC kanadından 1 adayın lehine müdahaleler şimdiden başlamıştır. Sayın Akıncı’nın tesbiti gibi, TC’nin açıkça ve demokratik kurallara aykırı bir şekilde desteklediği aday, kaybetmeye mahkûmdur. Tıpkı M A Talat gibi. Ayrıca TC’nin adayı, kökeni ne olursa olsun KKTC vatandaşlarının adayı olamaz. Bundan dolayı KKTC vatandaşlarının siyasi iradelerine yapılacak her türlü müdahaleden her kesim özenle kaçınmalıdır. Kıbrıs Türkleri liderlerini hür iradeleri ile seçmelidirler. Seçilecek lider Kıbrıs Sorununa vakıf ve çözüm yanlısı olmalıdır. Dürüstlüğü, yansızlığı ve iç sorunlarımıza duyarlılığı öne çıkmalıdır. Bugüne kadar bulunduğu her mevki ve makamda bunu başarabilen tek cumhurbaşkanı adayı da Mustafa Akıncı’dır.

                                       ***

Cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklayan ilk kişi de Mustafa Akıncı’dır. Akıncı vizyonunu 4 temel noktada açıkladı. Buna göre yıllardır süren Kıbrıs Sorununda, müzakereler sonucunda ortaya çıkan parametreler çerçevesinde çözüm bulunması için gerekli olan çözüm odaklı bir anlayışı sergileyecek ve kararlılıkla siyasi irade ortaya koyacaktır. Bu kapsamlı çözüm çabaları yanında çözüme katkı koyabilecek ve iki toplum arasında güven yaratacak önlemleri hayata geçireceğini de açıkladı.

Akıncı, Türkiye ile karşılıklı saygıya dayalı ilişkilerin kurulmasını ve Kıbrıslı Türklerin kurumlarında söz sahibi olmasını savunmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı makamının gerçek anlamda bağımsız ve tarafsız olmasını savunduğunu açıklayan Akıncı, tüm siyasi partilere eşit mesafede duracağını ve tüm renkleri kucaklayan bir anlayış sergileyeceğini de açıkladı.

4. noktada da Akıncı, siyasi partilerin iç işlerine değil, toplumun iç konularına yakın ilgi göstereceğini açıkladı. Buna göre de hükümetlerin yerine geçen değil, kurumlar arası işbirliğini teşvik eden ve sorunların çözülmesi doğrultusunda rehberlik ve öncülük görevi üstleneceğini vaat ediyor. Örneğin, trafik, çevre ve benzer toplumsal sorunlarda.

                                      ***

Bugüne kadar hiçbir cumhurbaşkanı adayı Akıncı’nın vizyonuna yakın bir vizyon açıklamasında bulunmadı. Çözüm konusunda Eroğlu’nun ne düşündüğünü zaten biliyoruz. Ancak diğer adaylar da çözüm ve güven yaratıcı önlemler konusunda somut görüşler ortaya koymamışlardır. Türkiye ile ilşkiler ve kurumlarımıza sahip çıkma noktasında da Akıncı dışındakı adayların görüşlerini bilmiyoruz. Cumhurbaşkanlığı Makamının sözde değil, özde yansız ve bağımsız olduğu hususunda da, ne düşündüklerini Akıncı dışındaki adaylar henüz açıklamadılar. Eroğlu’nun partilerin içini nasıl karıştırdığını ve müdahalelerde bulunduğunu biliyoruz. Ancak Akıncı’nın 4. vizyonunu diğer adaylar da dillerinden düşürmüyorlar. Seçildikleri taktirde iç sorunlara da müdahil olacaklarmış. Hele Eroğlu’nun bunu seslendirmesi halkı enayi yerine koymakla eş anlamlıdır. Beş yıla yakındır cumhurbaşkanıdır. Halkın çevre, trafik ve sosyal sorunlarını seslendirmesi ve hükümetlere rehberlik yapması için Eroğlu’nu engelleyen mi vardı? Tüm adaylara tavsiyemdir. Akıncı’yı izlemeye devam edin. Çünkü aklın yolu birdir. O yol ve akılcı seçim Akıncı’dır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31