Okullarımız bizimdir, bizimleözgürleşecek!

Eşit, parasız, bilimsel eğitim hakkımızı kaptırmayacağız!

Eğitim sistemi yüzünden pek çok psikolojik sorun ile karşı karşıya kalan gençlerimizi hurafelere mahkum etmeyeceğiz!

Parasız eğitim haklarını dershaneler ve özel okullar ile kaybeden Kıbrıslı Türk öğrencileri yarış atlarına benzetmeyeceğiz! Tökezleyerek sakatlanan bir yarış atı misali, “başarısız” ilan ettiğimiz çocuklarımızı, gençlerimizi işe yaramaz ilan etmeyeceğiz!

Çocuk işçilere, çocuk gelinlere ve ucuz iş gücüne zemin hazırlayan kararları desteklemiyoruz!
Sessiz, derinden ve pespembe bir tablo ile önümüze sunulan karanlık bir geleceği kendimize yakıştırmıyoruz.

***

İslami eğitimi yasal ve kontrollü hale getireceklermiş; çünkü kontrolsüz din eğitimi almakta olan yoğun bir nüfus varmış.

Onları korumak bizim devletimizin göreviymiş.

O yüzden dini eğitim veren bir ilahiyat kolejine de ivedi ihtiyaç varmış.Çünkü okullarda zorunlu hale getirilen, ilköğretimden itibaren çocuklara empoze edilen Sünni İslamcı anlayış yetersizmiş.
Bu İlahiyat Koleji’ne o kadar ivedi ihtiyacımız vardı ki binasının daha temelleri atılmadan sınavla okula alınacak öğrenciler belirlendi. Okullarımızdaki öğretmen açığından bina eksiklerine, teknolojik imkânsızlıklardan tedrisat düzensizliklerine kadar pek çok eksik varkenöncelik ilahiyat koleji ve cami inşaatlarına aktarılıyor; hakkımıza hayır!

Başbakanın devlet kolejinin verdiği eğitimin tıpkısını sürdürüp, ekstradan kuran ve Arapça öğretilecek diyerek bilimsel eğitim ile temellendirileceğinden dem vurduğu ilahiyat kolejinde yapılacak olanı hepimiz biliyoruz. Pek çok lafa da karnımız tok bizim aslında! Evet, İslam öğretilecek. Ama evrensel bakış açısı içerisinde inanç sistemlerinin üzerinde çok durulmayacak.

Esas olan nasıl dua edilmesi gerektiği olacak.Tamamen kültüre bağlı ve toplumların zaman içinde şekillendirdiği ibadet biçimlerine müdahale edilerek istenilen İslamcı, dinci ritüellerin nasıl yapılacağı öğretilecek. Daha açık bir söylemle Kıbrıslı Türklerin dini özgürlüklerinin Türkiye’den desteklenmiş, Anadolu Sünni İslamın ritüellerine göre biçimlendirilmesinin hızlı empozesi gerçekleşecek.

Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’ta yarattığı kültürel dejenerasyonun gelinen yeni bir aşaması olduğunu tekrar etmeden geçemeyeceğim bu uygulamayı, devlet yetkililerinin uyuşmuş bir şekilde ve hayranlıkla kabul etmesini aklım almıyor, almayacak!

Biliyoruz! Dünyanın pek çok ülkesinde din eğitimi veriliyor. Birçok Avrupa devleti ve Amerika’da Din eğitiminin zorunlu olduğunu da biliyoruz. Fakat bu zorunluluk, her şeye rağmen iradeye bağlı bir katılımı uygun görür. Dini, kişisel ve vicdani kabul ederek, akademik eğitimden onu ayrı tutar.  Başka inançlara sahip olan, farklı düşünenlerin görmezden gelinmesine karşı çıkar; uyarır. Din eğitiminin ayrımcılığı da beraberinde getirebileceğini bilir;farklı kültürden ve farklı görüşlerden insanın özgürlüklerinin elinden alınmasına göz yummaz. Onların varlıklarını hiçe sayarak onlara şiddet uygulamaz.

Kıbrıs’ın Kuzey’inde yapılmaya çalışılan ne yazık ki tam da budur! Sünni İslam olamayanları görmezden gelerek, yok sayıyorlar. Devlet eli ile yurttaşına veya yurdunda yaşayanlara şiddet uygulanıyor. Sünni İslam’a inanmayan bireylerin bu toplumda ve bizim ülkemizde yerlerinin olmadığı,bizim devletimiz tarafından sosyal haklara tabi tutulmayacağı öğretisini harekete geçirip, milliyetçi, muhafazakar ilkel bakış açılarını eğitimin ilk yıllarından itibaren topluma empoze ediyor.

***

Hedef belli:

Kıbrıs’ta da toplumsal yaşamın her alanını (okulu, evi, okul dışını) dincileştirmek hedefleniyor. TC Başbakanı’nın “Dindar gençlik yetiştireceğiz” sözünü sadece Anadolu’ya uyarlamayın. Bizim için de bunun biremir olduğu anlamamış olamazsınız. Eğer anlamamışsanız hükümet icraatları ile yetkili demeçlerini daha dikkatle dinleyin izleyin görürsünüz.

Gericiler iş başında! Çocuklarımızın bilimsel eğitim ile eğitilmesinden rahatsız olanlar, din eğitimini zorunlu hale getirerek emelleri doğrultusunda adım atıyorlar. İlahiyat kolejini dayatarak yollarına devam eden bu gericiler durmayacaklar.

Siyasal partilerimizin içine sızmış, sivil toplum örgütlerimizi ele geçirmiş, eğitim fakültelerimize kapaklanmış, üniversitelerimizle flört etmektedir.

Uyarıyorum, sıradaki laik demokratik hukuk devletimizdir biline.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31