Başbakan Küçük, AKP’nin seçim zaferinden sonra yaptığı açıklamada gayet memnun görünüyor ama bize göre öyle değil!

KKTC’de geniş bir kitle bu dönem, Türkiye’de koalisyon hükümeti beklentisi içindeydi…

Düşünceye göre, yeni dönemde AKP’nin yanında mutlak suretle ikin bir koalisyon ortağı olacak ve böylelikle de uygulanmaya sokulan protokollerde kısmı bir gevşeklik sağlanacak!

Bu beklentiler boşa çıktı ve şimdi daha da tedirgin bir bekleyiş hakim.

Son iki gündür insanlar birbirine, ‘ne olacak halimiz’ diye sormaya başladılar.

Birçoğunun kanısı önümüzdeki günler daha gergin ve kargaşa ortamı içinde geçecek!

Ankara hükümeti protokol maddelerinin tek tek uygulanması için baskıyı arttıracak, o bastırdıkça burada isyan bayrakları açılacak!

Son yıllarda Anavatan-Yavruvatan ilişkilerinin sekteye uğratıldığı konusunda herkes aynı görüşe sahip.

Onun için yaşanan tedirginlik Pazar günü sandıklar açıldığı zaman daha da yoğunluk kazandı.

Bundan 10 sene önceki samimiyet ve biraz da gayri ciddilik yok!

Ankara, ‘madem ki devletsin kendi ayakların üzerinde duracaksın’ mesajlarını sıkça vermeye başladı.

Bu konuda görevlendirilen yeni büyükelçi Akça’ya tam yetki verildi…

Hatta bu kararın ardında MGK kararı olduğunu düşünenlerin sayısı oldukça fazla…

Bu yüzden artık bu saatten sonra tüm gözler Akça’nın üzerinde olacak…

AKP’nin bu seçim zaferinden sonra ‘Kıbrıs Türkü tımar edilmelidir’ görüşü hakim olursa işte o zaman yandığımız gündür…

Ama bunda endişemiz ekonomik ve siyasi değil, ikili ilişkilerin gün geçtikçe zayıflayıp, kopma noktasına gelebilecek olmasıdır.

Zaten son yıllarda için için kaynayan bir sorunumuz, Türkiyeli-Kıbrıslı ayırımcılığı, daha tehlikeli boyutlara taşınmaya adaydır…

Zaten uzun bir süredir iki halk arasında düşmanlık tohumları atılmaya çalışılmakta, hatta buna bazı basın yayın mensupları da katkı koymakta ve sorunların çözümü yerine, kin ve nefret söylemleri insanın içini acıtmaktadır.

HABERDAR’da yazmaya başladığımız ilk gün, “Ankara bizi baştan yaratacak’ başlığını kullanmıştık.

Doğrudur, Kıbrıs Türkü uzun bir süre silkinemediği için, kendi ayakları üzerinde duracak çalışmaları yapmayıp, hükümetler popülizmi seçtiği için neredeyse tüm sektörler tel tel dökülmekte, sonuçta bu ekonomiye yansımakta ve halkın da refahı her geçen düşmektedir.

KKTC’ye bu aşamada yapılacak en büyük kötülük, sorgusuz sualsiz buraya Türkiye’den yatırımcı getirip, Kıbrıs Türkünün iradesini hiçe saymak, iş adamını görmemezlikten gelmektir.

Küreselleşen dünya düzeninde elbette buraya da yatırımcı gelmeli ama bu asla ‘tekel’ anlamında değil, Kıbrıslı Türklerin de katılımcılığının sağlandığı ortamlar halinde olmalıdır.

DAÜ’nün alt kuruluşlarında yaşanan gerginliğin en büyük nedeni, Türkiye’den bir kurumun gelmesi değil, bunun tepeden inme kararlar neticesinde alınmasıdır.

Elbette ki sürekli zarar eden kurum ve işletmeler, sonsuza kadar böyle devam ettirilemez, ancak yapılacak yeni yapılandırılmalarda Kıbrıs Türkünü ezip geçmek, gelen kurumların da başarısız olacağının göstergesi sayılmalıdır.

Kıbrıs Türkü’nün buradaki yatırımcıya sahip çıkmayacağı her türlü yatırım, gün gelir geri teper ve iyi niyetli olarak gelenleri bile bin pişman eder!

Yok eğer, ben kendi ülke insanımı getirir ve istediğimi yaparım mantığı hayata geçirilirse, bu da Kıbrıs Türkünün intiharı demektir…

Umarız böyle kötü günleri yaşamayız…

 

 

Okur Görüşü:

 

“Kutlay Erk, bunu hak etmedi!..”

 

“Her şeyden önce Sn. Özadam hafızanızı biraz daha zorlamanız gerektiği inancını taşımaktayım. Bir defa Kutlay Erk, 2009 milletvekili seçiminin sonrasında yapılan Kurultaydan sonra CTP-BG’de Genel Sekreter olarak görev almıştır. CTP açısından son yapılan milletvekili seçiminde bir yenilgi söz konusu idiyseydi ve bundan Gen. Sek. sorumlu tutulacaksa, bu sorumluluk o dönemdeki Gen. Sek’e ait olmalıdır, Kutlay Erk’e değil.
Erk, Gen. Sek. iken yapılan yerel yönetim organları genel seçiminde, oylarını 2009’a göre %5 arttırmıştır.
Erk, mevcut adaylar arasında vizyon olarak en nitelikli adaydı. Bu kadar oyu kesinlikle hak etmemiştir. Erk, bir değerdir ve CTP ile topluma katacağı pek çok değer vardır. Bir CTP’li olarak umarım ki bundan sonra da Erk’ten yararlanılmaya devam edilir.
Kalyoncu’nun en yüksek oyu almaması halinde ikinci turda yarışmaktan vazgeçeceği yönündeki açıklaması ne yazık ki son anda Erk’e gidecek oyların önemli bir bölümünün Yorgancıoğlu’na kayması sonucunu doğurmuştur. Yani Kalyoncu’nun o açıklaması hem kendini ve hem de Erk’i vurmuştur…”

(Bir CTP’li)

 

 

MESAJ KUTUSU

 

Sayın İrsen KÜÇÜK, Vakıflar Bankası’nda partili olmayanlar en uzak şubelere tayin ediliyormuş. Daha geçen hafta bir tek vatandaşın mağdur olmaması için elinizden geleni yapacağınızı açıklamıştınız. Bir araştırın bakalım, yoksa birileri size komplo mu hazırlıyor?

Sayın Ersan SANER, Doğu Akdeniz İlkokulu’ndaki çocuğunuzu iki hafta önce başka bir okula kaydettirdiğiniz dün Mağusalıların en çok konuştuğu konuların başında geliyordu. Bunun özel bir nedeni var mı yoksa tamamen tesadüf mü?

Sayın Mustafa AROĞLU, İhtiyat Sandığı Yönetim kurulu başkanlığı için adınız konuşulmaya başlandı. Bu konuda bir daire müdürü ile yarışıyorsunuz. Bakalım hanginizin arkası sağlam yakında belli olacak…

Sayın Ali Rıza USLUER, dükkanına aylardır elektrik bağlatamayan Yusuf delibaş adlı yurttaşa, ‘dükkanını git bir Kıbrıslının üzerine yaptır hemen elektrik bağlanır’ dediğiniz iddia ediliyor. Bu sözünüz önümüzdeki günlerde çok konuşulacak ve tartışılacak.

Sayın Halil ORUN, Topçuköy piknik alanının açılışında siyasiler kebapları götürürken, bölge insanı bunları sadece seyretmekle yetinmiş. Halka özel bir kebap partisi vermenizde yarar var, zira fena içerlemişler.

Sayın Salih TODS, uluslar arası bir kuruluşa danışmanlık görevine getirildiğinizi öğrendik. Hayırlı ve uğurlu olsun diyoruz. Yeni görevinizde başarılar dileriz. İlgili şirket doğrusu iyi bir seçim yapmış değil mi?

Sayın Ali FAHRİOĞLU, dünkü yazınız neydi öyle? Bütün camiayı panik içine soktunuz. Allah vere ki yazınız kendinize değil hükümete yönelikmiş. Aman bundan böyle daha dikkatli olmakta yarar var.

Sayın Ünal ÜSTEL, Çevre Dairesi’nin yeni müdürünü kendi bölgenizden seçeceğiniz söyleniyor ancak, çevreciler Hülya Altan’ın konuşmaya başladılar. Yine de tabi ki son söz sizin, kolay gelsin diyoruz…

Sayın Ahmet KAŞİF, Devlet Hastanesi’nde görevli bakım şirketinin bazı çalışanlarının hastalara eziyet yaptığı yönünde ihbarlar gelmeye başladı. Bu konularda çok duyarlı olduğunuzu biliyoruz, araştırın bakalım perde gerisinde neler oluyor?

Sayın Hakkı ATUN, başınıza gelenleri üzüntü ile öğrendik, büyük geçmiş olsun. Hırsızlık olayından sonra bir güvenlik şirketi ile anlaşıp evinizin dört bir yanına alarm sistemi koydurma kararı almışsınız. Ne günlere kaldık değil mi?

Sayın Ali ÇIRALI, yerli ürünlere karşı vatandaşın güvensizliği konusunda endişelerinizde ne deseniz haklısınız. Ambalaj ve pazarlama sorunu halen devam ediyor, bu devam ettikçe de bu tür sıkıntılar yaşanmaya devam edecek gibi görülüyor.

Sayın Hayri ORÇAN, hükümet kurmaylarının parti değiştirme konusunda baskı altında olduğunuz ve aracılarla nabzınızın ölçüldüğü iddia ediliyor. Bakalım bu baskılara daha ne kadar dayanabileceksiniz?

Sayın Mehmet Ekin VAİZ, başarılı TV programlarından sonra şimdi de turizm pazarlama işine girdiğiniz söyleniyor. Birçok otelin tanıtım işinin de size verildiğini öğrendik. Boynuz kulağı biraz fazla geçmiyor mu? Kolay gelsin diyoruz.

Sayın Burcu BAŞAY, yeni yaşınızı biz de kutlar nice mutlu sağlık yaşlar dileriz. En güzel ve verimli dönemi yaşıyorsunuz, bunun kıymetini bilin, tadını çıkarmaya çalışın.

Sayın Mehmet TATAR, muhterem babanızın vefatını üzüntü ile öğrendik. Merhum’a Tanrı’dan rahmet, size ve aileye sabır ve başsağlığı dileriz. Allah geride kalanlara sağlıklı uzun ömürler versin.

Sayın Raif ÖZGÜREN, KTSYD başkanlığı için ciddi ve yoğun bir çalışma içinde olduğunuz gözlemleniyor. Bunca yıllık başarılı bir spor yazarı olarak bunu fazlasıyla hak ediyorsunuz. Büyük bir aksilik olmazsa bu iş oldu gibi görülüyor.

Sayın Fehim KÜÇÜK, geçirdiğiniz başarılı ameliyatlardan sonra 20’lik delikanlı gibi olduğunuz ve her gün kilometrelerce yol yürüdüğünüzü öğrendik. Büyük geçmiş olsun diyoruz. Bu ülkenin bizin gibi turizmin mimarlarına daha çok ihtiyacı var.

Sayın Gülay ŞAH, sonunda emekli olmayı başarmış ve keyfini yaşıyormuşsunuz. İlk günler biraz zor gelebilir ama çabuk alışırsınız. Hayırlısı olsun diyoruz…

 

 

Günün Fıkrası

 

Cenaze çelengi


Bir kalp doktoru ölmüş. Cenaze töreninde güllerden dev bir kalp,kalbin ortasına tabutunu yerleştirmişler...

Herkes doktorla ilgili anılarını anlatmış, ona son vazifelerini yapmışlar, tabut kapanmış, güllerden kalp şeklinde bir çelengi üzerine koymuşlar ve defnetmişler...

Bu hüzünlü tablo yaşanırken kenarda kıkır kıkır gülen adama sormuşlar, gülme nedenini...Sormayın demiş...

Ben jinekoloğum kendi cenaze törenimi düşünüyorum da!..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5