Yıl 365 gün, vahşi kapitalist sistemin salak ve aptal tüketiciyi sağmak için uydurduğu diğer fasafiso yıldönümleri veya “günleri” geçelim…

Anneler Günü” gerçek anlamda kutlanası bir gündür.

Babalar günü” denilen gün bile o kadar anlamlı değildir.

Bunun yanında örneğin teyzeler, neneler, dedeler gibi “günler” de, annelerin günü yanında çok eğreti durur.

Veya histerik “garagözlüklerin” ürünü, sevgililer metresler, fahişeler, puştlar, lezbiyenler v.s. ile ilgili “günler”, hem vahşi kapitalist sistem ve anamalcılarının insanları yolarak kasalarını doldurmalarına yol açar, hem de aynı sistemin çürütmeye çalıştığı toplumların daha da yoldan çıkmasını hızlandırır.

Dünyada hiçbir duygu, bir annenin yavrusuna olan merhamet, şefkat ve kollayıcı gücünün masumiyet ile büyüklüğünün yanından dahi geçemez. Ve dünyada hiçbir sevgi, anne-yavru ilişkisindeki gibi rafine, karşılıksız ve de yürekten gelen sevgi kadar güçlü olamaz.

Çünkü anne-yavru ilişkisindeki sevgi, yaradılıştan gelen, ilahi bir lütufla, Allah’ın insanoğluna doğarken bahşettiği yüce bir duygudur.

Genlerine işlediği bir yaradılış özelliğidir. Oysa diğer duygu ve sevgiler sonradan edinilen veya kazanılan özelliktedir.

Annesini inkâr eden Tanrı’yı inkâr eder bu yüzden… Annesine kötülük eden, Allah’ına kötülük etmiş olur…

Annesini seven Allah’ına yakındır, annesine eziyet eden Allah’ına uzak ve Allah’ın kendinden uzak tuttuğu sefil bir yaratıktır. Annesine eziyet edebildiği için Allah’ın yarattığı bütün canlılara da hiç çekinmeden kötülük yapabilir bu tür mahlûklar.

Lakin Yüce Allah, yavrusunu karnında taşırken ona canından can, kanından kan katan bir anneye eziyet edeni asla bağışlamaz.

Allah, diğer canlıların genlerine de yaradılış özelliği olarak insanlardaki anne-yavru ilişkisinin bir benzerini yüklemiştir.

Yavrulayan bir kedi sizi yavrularının yanına dahi yaklaştırmaz, yaklaştığınızı görürse, ya savunma pozisyonuna geçer, ya da yavrularının yerini gördüğünüzden dolayı onları ağzında başka bir yere taşır.

Duyguları hayli gelişmiş olan köpekler de eğer yavrulamışlarsa, yavrulamadıkları dönemden çok daha hassas olurlar ve “papilerini” ölümüne savunurlar herhangi bir tehlike karşısında…

Bizzat şahit olmuştum. Yavrusunu yere düşüren ve başına kedilerin dolduğunu gören bir anne karga bile, öylesine dövüşmüştü ki o kedilerle, benle birlikte bir arkadaşımın yavruyu kurtarma girişimine karşı da son derece saldırgan davranmış, üstelik diğer kargaları da yardıma çağırdığından, o hengâmenin ortasına kolayca girememiştik.

Neyse ki bir taktik yaparak, birimiz yavruyu kurtarmaya çalışan kargaları oyalarken, diğerimiz yavruyu yerden kapıp güç bela üzerinden düştüğünü tahmin ettiğimiz dama bırakmıştık.

Velhasıl… İnsan da olsa, memeli veya kanatlı hayvan da olsa;

Annelik, Yüce Allah’ın canlılara bağışladığı yaradılıştan soylu bir duygudur. Bu yüzden Anneler Günü de farklıdır diğer bütün uyduruk gün ve yıldönümlerinden…

Diğer fasafiso günlere, hak ettiklerinden fazla değer, gösteriş veya histerik taşkınlıklar yüklemeyelim boş yere… Gün dediğin Anneler Günüdür.

Ve benden selam olsun;

Bana oğlumu doğurup ailemize armağan eden, onu benden fazla ve herkesten çok koruyan, kollayan, düşünen, karnında taşıdığı andan itibaren üzerine titreyen biricik ve değerli eşim başta olmak üzere tüm annelere…

* * *

Benim annem artık hayatta değil… Kaybedeli dört yıl oluyor.

Terli terli soğuk su içme, atletini değiştir”, “bugün sana yalançı dolma mı yapayım, yoksa acelen varsa tereyağında iki yumurta mı çırpayım, yarın da şişman köfte veya bidda yaparım istersen” diyen;

Evlendikten sonra bile eve geç geldiğimde pancur aralığından kimseye belli etmemeye çalışarak yolumu gözleyen, vaktiyle “başımda çok dırdır etme anne” demeye bile şimdilerde hasret kaldığım annem yok artık…

Gittiği yerden aynı hassasiyet ve kollayıcı anne güdüleriyle beni gözlüyordur mutlaka… Ve öyle inanıyorum ki;

Anneler sadece hamur yoğurmuyor mübarek elleriyle…

Allah’ın onlara bahşettiği en yüce ve ulvi görev olan;

İnsan yoğuruyorlar merhamet ve sevgi dolu yürekleriyle…

Ve bir mucize yaratıyorlar.

Hepsine sonsuz sevgiler… Ellerinden öper, bu kutsal yaradılış özelliklerinden dolayı, saygı ve huşu ile eğilirim önlerinde…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31