‘Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın altı ay içerisinde değiştirilmesi ve KKTC’nin tek seçim bölgesi olarak kabul edilmesi sağlanacaktır’.

CTP BG – DP UG hükümet programının 11. maddesi böyle diyor!

Seçim sisteminin değiştirilmesi, hükümetin yapacağı icraatlar arasında öncelikli olarak belirlenmiş  ve takvimlendirilmişti.

Bırakın altı ayı üzerinden bir yıl geçti.

Buna rağmen seçim sisteminin değiştirilmesi  ile alakalı müthiş bir sessizlik var.

Maksatlı bir şekilde siyasal partiler bu konuyu ‘parti içi dengeleri’ gözetmek adına hasır altı ediyor!

Gerekçe olarak ‘bazı arkadaşlar istemez’ şeklinde kabul edilemez maazeretler dile getiriliyor.

Bazı milletvekilleri seçim bildirgelerinde halka vaat edilmiş, hükümet programına  girmiş ‘seçim sisteminin değiştirilmesini’  istemiyor diye bu reformun gerçekleşmeme ihtimali var.

* * *

Kısa bir süre önce yerel seçimleri geride bıraktık.

Yerel seçimler ve referendum siyasette bir kırılma noktasıdır.

Gördüğümüz kadarıyla halkın verdiği mesajı ve özellikle referandumda ortaya konulan tepkiyi hiç bir siyasal yapı sahiplenmek istemiyor.

Ama ortada acı bir gerçek var.

İnsanlar dört siyasal partinin birlikte hazırladığı anayasal referanduma ‘güven eksikliği’ gerekçesi  ile  %63 oranında reddetmiştir.

Ancak mesaj yerine ulaşmadı.

Siyaset kurumu hiç bir şey olmamış gibi rahat ve konforlu seyirine aynen devam etti.

Bugün sokakta yaprak kımıldamazken insanlarımız neredeyse sorunlarıyla baş başadır.

Meclis yaz  tatiline çıkmış, bazı  partiler ve milletvekilleri inandırıcı olmayan söylemlerle sorumluluktan kultulma çabası içine girmiştir.

* * *

Seçim sistemini değiştirilmesi ihtiyacı siyasete vizyon kazandırmakla alakalı bir düşüncedir.

Bir yerde kasaba politikasına son verilmesi ve seçim bildirgelerine yazdığımız ‘evrensel değerlerde siyaset yapma anlayışının geliştirilmesi ve KKTC’nin dünyada yaşanan gelişimişlik seviyelerine eriştirilmesi’ meselesidir.

Siyasete vizyon kazandırılması yolunda  ‘tek seçim bölgesi’ değişikliği ile halkın denetimini ulusal ölçeğe taşınmış olacaktır.

Mağusa’dan aday olan birine diğer bölgelerden yani  Lefkoşa, İskele, Güzelyurt ve  Girne’de yaşayan seçmenler de  oy kullanacaktır.

Yeni yapı siyasal partileri ve milletvekillerini sorgulayacaktır.

İş yapan veya iş yapmayan daha kolay ayırt edilecek , basit kasaba politikası, halkla ilişkiler yöntemleri  ile ilelebet milletvekili olunamayacaktır.

* * *

CTP BG – DP UG hükümet programında seçim sisteminin değiştirilmesi  ‘tek seçim bölgesine geçilmesi’ konusu öncelikler arasında yer alarak ilk altı ay içerisinde gerekli çalışmalar yapılacak diye meclis kürsüsünden okunarak halkın bilgisine getirildi.

Siyasette verilen sözlerin yerine getirilmemesi benim açımdan halkın kandırılması ve bir yerde alınan iradenin ‘çalınması’ anlamına gelir.

Buradan konu ile alakalı tüm kesimlere sormak istiyorum.

Tek seçim bölgesi vaadi ne oldu?

Hani ilk altı ay içerisinde gerekli çalışmalar yapılacaktı?

Seçim siteminin değiştirilmesi konusunda parti içi yapılan itirazlar seçim bildirgesi ve hükümet programının üzerinde midir?

Kıbrıs Türkü kendi menfaatiyle halkın menfaatinin kesiştiği noktada kendi menfaatini tercih eden politikacılardan çok çekmiştir.

Bireysel, seçim ve kurultay odaklı siyaset anlayışından çok çekmiştir.

Seçim sistemi değişmeli ve tek seçim bölgesiyle birlikte siyasete vizyon kazandırılmalıdır.

Özetle beş ilçemizde bugün var olan kontenjandan milletvekili adayları çıkacak ancak tüm adaylara ada genelinden oy kullanılacaktır.

O zaman siyasetin ekseni ‘Ben’ merkezli olmaktan çıkacak ve ‘Biz’ felsefesi ile hareket edilecektir.

Belki yeni sistemde bazı milletvekilleri yeniden seçilemeyecektir.

Ancak siyasette kişiler önemli değildir.

Önemli olan halktır ve halka hizmet etmek için bir araç olan siyasetin yapılma biçimidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31