Bu politika Kıbrıs'a hiçbir şey kazandırmadı.

Anavatan'a şükran deyip itaatkar bir üslup takınmak hem Kıbrıs'a, hem KKTC'ye, hem de Kıbrıslı Türklere yarım asrı kaybettirdi.

Hiç kimse bizi vatan haini ilan etmesin!

Hiç kimse hangi milletten veya hangi dinden olduğumuzu tartışmasın!

Biz dilimizle, dinimizle, uyruğumuzla ya da mensubu olduğumuz milletle ilgili bir kaç popülist laf söyleyip kendi cebine çalışanlardan değiliz!

Biz üzerinde yaşadığımız toprakların, daha uzun çağlar boyunca insanlığa artı değer katmasını yürekten dileyenlerdeniz.

Biz adamızın kıymetini bilenlerdeniz!

Ne dünyadan soyutlanmak isteriz, ne de adayı şahsi menfaatleri için peşkeş çekenleri affederiz.

***

Bir rastlantı değil Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerin tartışılması.

Bir rastlantı değil Türkiye Cumhuriyeti'nin veya TC iktidarlarının kimi daha çok sevdiğini ispat çabası!Kıbrıs'ta yaşayan TC kökenlileri kucaklama çabası da yeni değil! Rastlantı hiç değil!

Yaratılan hastalıklı süreci dilediğince kullanabilmek için ektikleri tohumları biçmek için çabalıyorlar şimdilerde.

Ancak "Türkiye kökenli" KKTC yurttaşları da artık herşeyin koca bir oyundan ibaret olduğunu anladılar. Anlamayanlara da anlatıyorlar.

En çok sevdiğini söyleyerek, en çok kazığı atanların kim olduğunu da biliyorlar, tıpkı Kıbrıslı Türklerin de çok iyi bildiği gibi.

Her seçim döneminde Kıbrıs kökenlilere ayrı, Türkiye kökenlilere ayrı politika uygulama senaryosunu yazanlar, oyunu yazanlar ve sürdürenler, belli!

Bu oyunu bozmak için kimlerin ve nasıl harekete geçtiğini ise yine seçmenler takdir edecek!

***

Her seçim döneminde yazıyorum, bir kez daha yazacağım: Bu tartışmalar bir Kıbrıslı Türk olarak beni utandırıyor!

***

KKTC'yi kurduğunu ve ilelebet yaşatacağını anlatan ancak yarım asırdır vesayete dayalı bir idare dışında hiçbir şey yaratamayan bir siyasetin geleneğini sürdürmeye çalışarak hala prim yapabilenler olması bizi yaralıyor.

Her seçim döneminde kimin devletini sevdiğini, kimin sevmediğini tartışmak son derece üzüntü verici!

Unutmayınız ki, esas mesele yurdunu sevmektir.

Bazı siyasi partiler "TC ile ilişkileri" düzenlemek istiyor diye vatan haini ilan ediliyor.

Kıbrıs'ın kuzeyinde yaşamını sürdürmekte olan yurttaşların yurt sevgileri üzerinden politika yapmanın zamanının gelip de geçtiğini kim anlatacak onlara

Vatanını en çok sevdiğini, KKTC'yi ne olursa olsun yaşatacağını, 1 karış toprak vermeyeceğini söyleyerek ceplerini dolduran, 7 sülalesinin geleceğini kurtaracak kadar cebine çalışan, seçimlere artık iki hafta kalmış olan bir dönemde bile haksız mal, para, çıkar dağıtıldığı bakanlar kurulu aracılığı ile ilan edilerek durdurulan, haksız maaş, haksız terfi, haksız eşdeğer dağıtımı, haksız haksız haksız bir sürü icraatle izlediğimiz, kamunun ana alanlarında, kamu kurumlarında ve içine devlet eli girebilecek her noktada aynı türden faaliyetleri sürdürenlerin devletini, vatanını en çok sevenler olduğunu iddia etmeleri çok şaşırtıcıdır.

Anlayacağınız, devleti en çok sevdiğini iddia edenler, devleti yaşatmak ve tanıtmak için kanının son damlasına kadar savaşacağını söyleyenler, anavatanına şükran çekerek bugünlere gelenlerin pek çoğunun maskesinin düştüğü açıktır. Bu maske sayesinde, yurdunu seven, barış ve huzur içinde yaşamak isteyen temiz yurttaşların dini inanç ve memleket sevgilerini kullanarak bugünlere geldiler.

Ve seçime 2 hafta kala, bunu yapmaya devam ediyorlar.

Dini inancı, milliyeti, çözüm arzusunu, başı özlemlerini vatan hainliği olarak ilan ederek düşünce özgürlüğünü hiçe sayarak politika yaptını iddia edenler hala iş başında...

İşte bu noktada cebine çalışanları, yıllardır halkı kandıranları, bilindiği halde yurduna, geleceğine hiçbir şey kazandırmayanları cezalandırmak seçmene düşer!

***

KAMUOYU YOKLAMALARINDA SON DURUMKamuoyu yoklamalarının ilan edileceği son günü geride bıraktık.
Geçmiş dönemlerde alışık olduğumuz gibi yayınlanmadı anket sonuçları bu defa!

Kararsız ve suskun seçmen sayısının oldukça fazla olduğu bu süreçte, araştırmacılar kapsamlı ve ayrıntılısonuçlar ilan edemediler bizlere. Sandığa gidecek olsa da içindeki öfkesini, hayal kırıklıklarını bir tarafa bırakmayan çok kişi vardı bu defa.

Her dönem ne olursa olsun siyasal partisine (özellikle de UBP'ye ve türevlerine) gönülden bağlı bir sürü insan bu gönül bağını koparmışa benziyor. Parti içindeki çatışma ve tartışmaları, kişissel çıkar planlarını artık duymak istemeyen yurttaşlar, memleketin geldiği durumu her zamanki gibi görmezden gelemiyor. Mevcut hükümetin cesur icraatları sayesinde daha da açık seçik gözler önüne serilmekte olanlar nedeniyledir ki seçmen sandıkta ne yapacağına karar vermiş görünüyor.

Yine de yıllardır savunduğu siyasiler ve partisindeki çelişkiler ve açığa çıkanlar seçmeni düşündürüyor, utandırıyor, yoruyor. seçmen konuşamıyor, paylaşamıyor. Utanıyor, korkuyor! Tutarsız görünmek istemiyor.

Kendisine bile itiraf edemediği bir şeyi nasıl açık açık tanımadığı bir anketöre, araştırmacıya açıklasın?

Çok mühim bir seçim süreci olacak bu!

Vatan sevgisi söylelerinden çok, yarını planlamak için bir seçim süreci olacak bu!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31