Malum; yalanlar, şakalar ve faka bastırmalar günüdür 1 Nisan… İşte öyle ciddiyetsiz bir günü daha geride bıraktık geçen hafta. Bugün artık Nisan’ın 4’ü… Ve dünya hala yapılan çeşitli şakaların yankılarıyla çalkalanmakta berdevam…

Gerçi 1 Nisan insanların birbirlerini yalanlarla tongaya bastırmaya çalıştıkları geleneksel yutturmaca günüdür ama, bilmem hiç şuna dikkat ettiniz mi: 1 Nisan şakalarını incelediğimizde görürüz ki, yapılan şakalar genellikle gerçekleşmesi istenen bilinç altı, ya da bilinç üstü beklentilerdir.

Dozu kaçırılsa da, bu şaka yollu beklentilerin kimisi olumlu, kimisi de olumsuzdur. Bu bir görecelik meselesidir. Şakayı yapanın ya da şakanın yapıldığı kişinin ve ortamın haline göre değişir…
     *      *     *

Şimdi gelelim sadede:

Başbakanımız İrsen Küçük’ün anjiyo yaptırmak için İstanbul’a gittiğine dair haberin 1 Nisan atmosferine denk gelmesi, çoğu kişide “yoksa bu bir 1 Nisan şakası mı?” düşüncesini yarattı…

Böylesi bir düşüncenin oluşmasının yadırganacak bir yanı da yoktur…

Artık ciddi açık kalp ameliyatlarının bile başarıyla ve sıklıkla yapıldığı bir ülke durumuna geldiğimizle en fazla övünenler, bu gelişmede payı olan yöneticilerimizdir. “Anjiyo” operasyonları ise devletin genel hastanesinde de, sağlık turizmine açma çabasını verdiğimiz özel bazı hastanelerimizde de, artık günlük sıradan tıp olayları durumuna geldi.

Öyleyse başbakanımızın anjiyo olmak için İstanbul’daki bir hastaneyi tercih etmesinin tam da 1 Nisan atmosferinde açıklanmasının, geliştirilen ve çağı yakalayan sağlık olanaklarıyla övünülen bir ortamın şakası gibi algılanamaz mı?... Bal gibi de algılanır…

Gelgelelim olayın şakayla hiçbir ilgisi yoktu. Bu ülkenin vatandaşları anjiyo olmak için tam bir güvenle bizim sağlık tesislerimize ve oralardaki hekimlere kendilerini teslim ederken, Başbakanımız o tesislere ve hekimlere hak ettikleri güveni gösteremedi ve davranış biçimiyle olumsuz referans verdi. Bunlar moral açıdan es geçilemeyecek yansımalardır.

Baksanıza, Japonya’nın bazı bölgelerinde radyasyon tehlikesi olmadığı güvenini yayabilmek adına Japon yöneticiler bardak bardak su içiyorlar kameraların önünde…

Bizim halkımız arasında çok yaygın olan sağlık konusundaki güvensizliğin aşılabilmesi adına kendi yöneticilerimizin de kendilerini bu servislere emanet etmelerini beklemek, aşırı bir yaklaşım olmasa gerek.
     *       *      *

Gerçek olan şu ki, özellikle anjiyo konusunda bizim sağlık servislerimizin kardiyoloji bölümleri çok başarılı bir konuma gelmişlerdir.

Dahası yabancı ülkelerden gelen hastalar bile kendilerini bu bağlamda kardiyoloji uzmanlarımıza güvenle teslim edebilmektedirler.

Bir örnek: İngiltere’de yaşayan, İngiliz vatandaşı olan ve İngiliz sağlık hizmetlerinden yararlanabilme hakkına sahip emekli bir binbaşımızın Londra’dan gelerek yakın geçmişte açık kalp ameliyatını burada, bizim devlet hastanemizde yaptırttığını çok iyi bilenlerdenim. Bu emeklimiz başarılı açık kalp ameliyatından sonra tam sağlıklı olarak Londra’daki evine dönmüştür.

“Harley Street”li bir Londra’dan gelip açık kalp ameliyatını bizim hastanemizde tercih edenin yanında, Başbakanımızın anjiyo için bizim hastaneleri es geçip yurt dışını tercih etmesi düşündürücü bir referans olmaz mı?..

Bu yazımın işte bu kaçınılmaz ve doğal düşüncenin bir ürünü olarak algılanması temennisiyle Sayın Başbakanımız İrsen Küçük’e sağlık dolu bir yaşam dilerken, kardiyolojide kendi hastanelerimizde ve kendi olanaklarımızla büyük başarılara imza atmakta olan değerli hekimlerimizi de gönülden kutlarım.


Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31