KKTC’deki siyasi ve sendikal olaylara baktığım zaman birçoğunu anlamakta inanın güçlük çekiyorum. Örneğin sendikaların Göç Yasası olarak adlandırdığı ve geri çekilmesi için baskı yaptığı Kamuda işe ilk girişte uygulanacak maaşlarla ilgili yasa konusunda. Bu Yasayı ilk defa Eşel Mobilin 6 ayda bir hesaplanması ile ilgili yasayla birlikte 2008 yılında hazırlayan ve Meclisin ilgili komitelerine gönderen Hükümet CTP Hükümeti idi. Hatta o zaman bazı CTP’li kalemşörler, kamuda işe ilk giriş maaşının asgari ücret olmasını ısrarla hergün savunuyorlardı. Gerek Ankara’nın dayattığı paket gerekse de sendikaların yaptığı eylemler yüzünden CTP bu yasaları geçirmeden erken seçim kararı alarak hükümetten gitmişti. Bizde çok güzel bir özdeyiş vardır. “Ananı öpen kadı. Kimi kime şikâyet edeceksin” diye. Yahu sendikacı dostlar, bu Göç Yasasının mimarı CTP, yani üyelerinizi öpen kadı misâli CTP. Siz Kadıyı yani CTP’i CTP’ne şikâyet ediyorsunuz. Olmadı dostlar. Sizi anlamakta zorlanıyorum.

                                      ***

2008 yılı yani CTP tarafından Göç Yasası gündeme getirilince Temmuz sıcağı gibi sendikal eylemler de doruğa çıkmıştı. Fakat o zaman CTP’ni yani partilerini zorda bırakmamak için KTAMS ve Dev İş gibi sendikalar oyun bozanlık yapmışlar ve sudan sebeblerle sendikaların oluşturduğu Sendikal Eylem Plâtformundan çekilmişlerdi. CTP’nin hükümette olduğu her dönem KTAMS ve Dev İş CTP Hükümetine karşı yapılacak her türlü eylemi önleme gayreti içinde olmuşlardır. Bu Yüzden bu iki sendika çeşitli örgütler tarafında kurulan Kıbrıs Barış Plâtformuna da alınmamışlardı. Bu gerçekleri birebir yaşayan ve bilen buna rağmen Göç Yasası konusunda bu iki sendika ile birlikte olan öğretmen sendikalarını da anlayamıyorum. Kaç defa da CTP’nin kuyruğundaki bu maşrappaların oyununa gelecek ve engelleneceksiniz. Öğretmen sendikalarına sesleniyorum. Bu maşrappaların samimiyetini ölçmek istiyorsanız Göç Yasasına karşı genel grev kararı aldırmaya çalışın.

                                        ***

Siyasette de bugünlerde anlayamadığım sahnelerle karşılaşıyorum. Bunları da görünce, eğer siyaset buysa, olmaz olsun böyle siyaset diyorum. Kutlay Erk CTP’nin Genel Sekreteridir. Yani Genel Başkandan sonra partinin ikinci adamıdır. Bugün hükümetteki parti CTP’dir, Hükümet de CTP Hükümetidir. Buna rağmen, haklarını almak için çadır eylemi yapan eski KTHY çalışanlarını ziyaret eden Erk, onlara haklısınız diyor. Onların haklılıklarına vurgu yapmak için de KTHY çalışanlarının ellerindeki protokola vurgu yapıyor. Ayni Kutlay Erk ayni gün, Göç Yasasından sonra atanan öğretmenlere “Öğretmen hazırlık ödeneği verilmemesini de eleştiriyor”. Özetle işe başlangıç maaşı başka, ödenek başka. Mademki bu ödenek öğretmenlere veriliyor, hangi tarihte işe girerse girsin tüm öğretmenlere de verilmelidir diyor. Vallahi ben Erk’in bu konuşmalarından birşey anlamadım. Hükümetteki CTP’nin ikinci adamı, KTHY çalışanlarına haklısınız ve haklarınızı almalısınız derken, Göç Yasasından sonra atanan öğretmenlere de, işe başlangıç maaşı başka, hazırlık ödeneği başkadır. Siz de haklısınız ve haklarınızı almalısınız diyor. Bu söylemlerde bir yanlışlık olmalı. Doğrusu ben anlayamadım. Yahu Kutlay Bey, partin Hükümetin büyük ortağı, sen de partinin ikinci adamısın. Sözünü ettiğin ve kabul ettiğin hakları, KTHY çalışanları ile Göç Yasasından sonra işe giren öğretmenlere hükümetinden başka kim verecek? Madem haklılar, konuş başbakanınla da haklıların haklarını teslim ediniz. Yoksa bu insanlarla kafa bulup dalga mı geçiyorsun? Anlayabilene aşkolsun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31