C.B. seçimlerine bugünle beraber tam 4 gün kaldı. Halkımızın büyük çoğunluğunun nabzı Mustafa Akıncı diye atmaktadır. Zaten halkın isteği ve arzusu üzerine aday olan Sayın Akıncı, Kıbrıs Türkünü bu C.başkanlığı seçimlerinde alternatifsiz bırakmamıştır. Bu yüzden Kıbrıs Türkü ona minnettardır. Parti Başkanlığı ve Bakanlık dönemlerinde olduğu gibi cumhurbaşkanlığında da, Kıbrıs Türkünün onurlu sesi olmaya devam edecektir. Bu yüzden yazımın başlığını “ Artık başımız dik yürüyeceğiz” diye koydum. Evet Sayın Akıncı sağlam omurgası sayesinde eğilip bükülmeyeceği için, temsil ettiği ve lideri olduğu Kıbrıs Türkü başı dik yürüyecektir. Makamı ne olursa olsun, kimse Akıncı’ya Türklüğünü ispat et veya maaşın kaç diye soramayacaktır. Ben gerek bu köşemde, gerekse de sosyal medyada hiçbir aday hakkında bel altı yazılar yazmadım. Adaylara yaklaşımım hep fikirleri üzerinden ve seçildikleri taktirde Kıbrıs Türk Toplumuna siyasal, sosyal ve ekonomik alanlarda ne getirileri olacak diye yazdım. Bilhassa sorunlarımızın anası olan Kıbrıs Sorununda yapabileceklerini irdeledim. Bir zamanlar Papadopulos’un hayırının arkasına saklanan Talat’ın sarayda bize söylediklerini unutamam. Talat Papadopulos ile Hristofyas arasında yer alacak olan Rum Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kast ederek bize “Be arkadaşlar, Hristofyas seçilirse çok zor durumda kalacağız” dedi. Çünkü Talat’a göre Papadopulos kredibiletesini bitirmişti. Halbuki dünya kamuoyu Hristofyas’a büyük krediler açmıştı. Şimdi C.başkanı seçilecek Akıncı için de durum, Rumlar açısından aynidir.Yani Anastasiadis kredi erozyonuna uğrarken, Dünya kamuoyu ile BM ve AB gibi kuruluşların Akıncı’ya açtıkları kredi, Akıncı’nın seçim söylemlerinden sonra artarak devam etmektedir. Bundan dolayıdır ki Rumlar, Akıncı’nın rakiplerinden Akıncı’nın seçilmesi hususunda daha endişelidirler. Çünkü seçimlerden sonra başlayacak müzakerelerde, ayağı yere sağlam basan, karşısındaki ile empati kurabilen, görüşmek için değil, çözüm için masada olan bir liderle karşı karşıya geleceklerdir. Üstelik yukarıda da belirtiğim gibi kredisi olan bir liderle karşı karşıya kalacaklardır. Bundan dolayı görüşme masasına gözlük fırlatıp masadan kalkmak Anastasiadis için artık mümkün olmayacaktır.

                                     ***

Dünkü Yenidüzen Gazetesi’nde Mert Özdağ adlı yeni bir gazeteci, benim adımı da zikrederek kendisi için yalancı dememi eleştirdi. Ancak Sayın Akıncı’yı eleştirecek diye yalan yazmaya devam etti. Akıncı için şöyle yazdı. “Binlerce insanımızın parası uçmuş Akıncı döneminde.” Türkiye’de Anayasa kitapçığının fırlatılması ile başlayan o büyük krizde Kıbrıs’ta da bankalar battı. Bunlardan biri de Everest Bankasıydı. Bu bankanın hakim ortakları ve yöneticilerinin hepsi de CTP’li idi. Everest Bankası’nı da mı Akıncı batırdı çocuğum? Üstelik 50 bin Türk Lirası sermaye ile banka kurulmasını Akıncı mı sağladı? Genç gazeteci(!) devam ediyor. “TKP’nin yönettiği Peyak ilginç bir şekilde battı. Ve Akıncı bu tantana arasında kaçmııışş kaybolmuş.” Yalanın dik alâsı. Akıncı’nın Paşa ile tartışmasından sonra, Hükümetin büyük ortağı UBP Başkanı ve Başbakan Eroğlu istifa ederek TKP’ni hükümetten attılar. Peyak’a gelince. Battığı gün Peyak Yönetim Kurulunda kaç tane CTP’li olduğunu arşivci dostum araştır. Ayrıca Sayın Akıncı’nın Peyak ile ilgili en ufak bir organik bağlantısı varsa bana ispatla. Senden de kamuoyundan da özür dileyip kalemimi kıracağım. Ancak binlerce insanımızın Akıncı döneminde batan bankalardaki parası uçmuş diyorsun. Şimdi Batık Everest Bankası’nın bazı hissedarları ile yöneticilerinin isimlerini yazacağım. Acaba yüzün biraz kızarıp sen de kalemini kırabilecek misin?

Everst Bank Ltd. Battığı veya hortumlandığı gün 5.1.2000 tarihli onay belgelerine göre Everest Bankası’nın direktörler kurulu “Elmas Güzelyurtlu, Halil Çavlan, Hasan Erçakıca, Kadri Fellahoğlu ve Mehmet Civa idi. Şirket Sekreteri de Hasan Erçakıca idi. Bu isimler ayni zamanda Everst Bank’ın hissedarlarıydılar da. Diğer bazı hissedarlar, Özerk Şirketi Limited, Yılmaz Öztürk, Hüseyin Kayalp, Doğan Arşehit, Arşehit Elektrik Co. Burhan Erarslan, Ahmet Ulaş, Eren Adataş. Hepsini yazmaya sütunum yetmez. Ama söz seçimlerden sonra hepsini yazacağım. Sadece Everest Bank’ın değil, tüm hortumlanan bankaların hissedar ve yöneticilerini de yazacağım. Şimdi yazdığım Everest Bank’ın hissedar ve yöneticileri acaba sana tanıdık geliyor mu çocuk? Bunları öğrendikten sonra Akıncı’yı Peyak’la ilişkilendirmekten ötürü acaba yüzün birazcık olsun kızardı mı? Hem sen arşive meraklı olduğun için arzu edersen, arşivine koymak için hortumlanan bankaların hissedar ve yöneticilerini gösterir listeleri sana vereyim. Bu arada sana bir de abi nasihatı yapayım. Sırça köşkte oturursan, başkasının evine taş atma.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31