Unutamayacağım bir andı: 20 Temmuz etkinlikleri dolayısıyla katıldığım televizyon programına bir ara deneyimli diplomat İnal Batu da telefonla bağlandı. CHP ekolünden gelen ve Kıbrıs konusundaki AKP politikasının en sert eleştiricilerinden biri olarak tanınan Batu şöyle konuştu heyecanlı bir sesle:
  
“Kaç yıldır bu törenleri buruklukla izledim. Hep aynı şeyler tekrarlanıp durdu. Ama yıllardan beri ilk kez bende umutlar belirdi. Hiçbir şey çıkmayacağına inandığım görüşmeler konusunda artık sona gelineceğini ve yeni arayışlar içine girileceğini duymak beni sevindirdi.”
  
AKP muhalifi İnal Batu’dan bu sözleri duymak gerçekten ilginçti. Demek ki TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları onu da olumlu yönde etkilemişti. Ve Batu’nun umut yüklü değerlendirmesini dinlerken, bizim etkilenişimizin de boşuna olmadığını anladım.          
  
İnal Batu’dan önce benim söylediğim de şuydu:
  
“Bizim neslin bireyleri 1968’den beridir bu görüşmeler tiyatrosunun başarısızlıklar ve düş kırıklıklarıyla dolu sürecinden gına getirdi. Ben şahsen bu görüşmelere artık ilgi duymuyordum. Ama işte şimdi ilgilenmeye başlayacağım. Çünkü Türkiye kendi takvimini belirlemiş ve Başbakan Erdoğan’ın ağzından bunu açıklamış durumda. Ekim ayındaki dördüncü zirve de başarısızlıkla sonuçlanırsa yürürlüğe girecek bir B planı var. Sırf B planına giden bu yeni süreci gözlemleyebilme adına görüşmelerle ilgilenilmeye değer.”
     *      *      *
  
Seçimlerin arkasından yeni hükümetini oluşturduktan sonra ilk resmi ziyaretini dış kurmaylarıyla birlikte KKTC’ye yapan Başbakan Erdoğan’ın vurgulamalarının Kıbrıs sorunu sürecinde büyük önem taşıdığının bir diğer önemli belirtisini de, gerek Güney Kıbrıs ile Yunanistan’dan ve gerekse Kıbrıs sorunuyla ilgilenen dış mihraklardan anında gelen tepkiler oluşturuyordu.
  
Türkiye Kıbrıs konusunda artık “hep bir adım önde” stratejisini terk etmiştir. Erdoğan’ın dobracı ifadesiyle Rum tarafı artık Türkiye’den yeni iyilikler beklemeden kendi adımlarını atmalıdır. Aksi takdirde, Türk tarafı asla seçeneksiz değildir ve başarısızlıkla sonuçlanacak ekim zirvesinden sonra kendi seçeneklerini ortaya koymakta tereddüt göstermeyecektir.
  
“Görüşmelerde ne takvim ne de hakem isterim” diyen Sayın Dimitris Hristofyas’ın kulakları çınlasın!..
 
Rum tarafının Erdoğan’ın bu net vurgulamalarından sonra ekim ayına kadar olan müzakere sürecini mutlaka değerlendireceğini düşünüyorum. Ama hastalıklı bir sabit fikir haline gelmiş olan siyasetlerinden vazgeçebileceklerine de pek inanmıyorum.
  
O hastalıklı siyaset Rum hakimiyetinin tüm adaya yayılmasına ve bu hakimiyet içinde Türklere Osmosis’e açılan birtakım azınlık hakları tanınmasına dairdir.
     *        *        *
  
En fazla toplumsal yaşamındaki belirsizliklerden yakınan ve bunun yıpratıcı sonuçlarıyla boğuşan Kıbrıs Türk halkının sorunlarının çözümüne artık daha büyük bir hırs ve inançla sarılması gerekir. Çünkü Erdoğan’ın ağzından duyurulan Kıbrıs meselesindeki yeni dönem, belirsizlikleri barındırmıyor. Ya müzakere masasında uzlaşmayla bir çözüm olur, ya da Türk tarafı kendi çözümünü kararlılıkla uygular.
  
Erdoğan o çözümün nasıl olacağını şimdilik açıklamış değildir. Bu da müzakere sürecine gösterilen duyarlılığın gereğidir. Ama günü geldiğinde Türk çözümünün ne olduğunu bize ve herkese gösterecek olan B planı orada hazır bekliyor. Net olarak duyurulan bu.
  
Hepimizin görevi KKTC’nin temellerini güçlendirecek önlemleri hiç eksiksiz almaktır. Çünkü ister müzakere masasında bulunması muhtemel çözüm, isterse B planında ayrıntıları saklı tutulan çözüm olsun, mutlaka KKTC gerçeği üzerinde dal budak salacaktır her şey... Kıbrıs’ta tek devletin değil, iki devletin var olmaya devam edeceği son vurgulamaların en bariz bölümüdür.   

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31