Sadece siyasette değil. Normal yaşamda da profesyonel olarak çalışan yöneticiler, sivil toplum örgütlerinin yöneticileri, eğer başında bulundukları kurumların yanlış icraatları sonucu zarara uğramasına sebep olmuşlarsa mutlaka istifa ederler. Hele bir de yalan söylemişlerse, başında bulundukları kurumun sokağından bile geçemezler. Ulaştırma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu hem KKTC’ni 11 milyon 250 bin dolar zarara uğrattı, hem de yalan söyledi. Üstelik Ombudsmanın yapılan yolsuzluğu deşifre etmesinden sonra yalan söylemeye devam etti. Başbakan büyük solcu Ömer Kalyoncu da, Ertuğruloğlu’nun yanında ve de Ombudsmana karşı durarak Ertuğruloğlu’nun yanlışlarına ortak olmuştur. Halbuki Başbakan olarak Kalyoncu derhal bakanı Ertuğruloğlu’nun istifasını istemeliydi. İstifa etmemesi halinde de onu görevden almalıydı.

                                            ***

Ombudsman Dizdarlı, eski ombudsmanların aksine, devleti zarara uğratanların görevi gereği üzerine gitti. Siyasetçilerin alışık olmadığı bu durum siyasetçilerin hoşuna gitmedi. Hatta Başbakanın yaptığı gibi adeta bir meslek dayanışması yapar gibi yanlış yapan siyasetçinin hep beraber yanında ve ombudsmanın da karşısında yer almışlardır. Ercan İhalesini alan T&T Şirketinin kontrol edilmesi için 11 milyon, 250 bin dolarlık hizmet alımı ile ilgili KKTC Ulaştırma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, ihaleye çıkmadan ve de kimsenin bilmediği bir şirkete elden teklif almak üzere bu hizmet alma işini vermiştir. Ombudsmana göre teklifin elden alınması yetkilerin aşılmasıdır. Bu arada elden teklif alınması, benzer iş yapan şirketlerin haberdar olmaması ve onların da teklif vermelerinin engellenmesini ortaya çıkarmaktadır. Üstelik ihaleye çıkılmadığı halde, Türkiye’de kayıtlı o şirket nerden haberdar olup da elden teklif verdi? Ayrıca elden teklifi onlar adına kim veya kimler yapmıştır? Bu sorulara Ertuğruloğlu  cevap vermemiştir. Sadece bu şirket ve sorumlularını tanımadığını iddia ederek, gerek meclis kürsüsünde, gerekse de basına yaptığı açıklamalarda yalan söylemiştir. Ombudsman Ertuğruloğlu’nun özel makam aracı ile şirket ortak ve müdürünü defalarca Ercan Havaalanından aldırıp görüştüğünü ortaya çıkarmıştır. Hizmet alımı için anlaşılan şirkete ödeme yapılabilmesi için Lefkoşa’da TC Yardım Heyetinden mali katkı istendiğinde, Yardım Heyeti bu işin Türkiye Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından ücretsiz yapılabileceği açıklamasına rağmen, Ertuğruloğlu kimin tarafından ödeneceği belli olmayan bu sözleşmeyi yeni atanan müsteşarına bakanlık adına imzalattırmıştır. Bu sözleşmeyi imzalamayı reddeden eski müsteşarını da görevden aldırmıştır. KKTC’nin ilgili bakanlığı tarafından uzmanlık için burslu olarak Türkiye’ye gönderdiği 25 doktoruna üç aydır burs paralarını ödeyemeyen bu devleti, tam 11 milyon, 250 bin dolar zarara uğratan Ertuğruloğlu, Ulaştırma Bakanı olarak daha ne kadar zaman o koltuğu işgâl edecektir? Ona arka çıkan ve destek veren çok solcu Başbakan Kalyoncu da daha ne kadar başbakan koltuğunu muhafaza edecektir? Biz sizden bizi düşürdüğünüz durumlar, yanlış icraatlarınızdan ve uğratıldığımız zararlardan dolayı utanıyoruz. Artık istifa edin ve bu toplumun yakasından düşünüz. Hele sen solcu Başbakan. Su işini yüzüne gözüne bulaştırdın. 31 Aralık, 2015 tarihinde biten üç yıllık ekonomik protokolün yerine halâ daha yenisini koyamadığınız için, KKTC’deki bir çok sektör zarar görmektedir. Bu yüzden sizin şahsınızda “Efendilerin karar vermesini bekliyoruz” denerek bizler, Kıbrıs Türkü de aşağılanmaktadır. Artık istifa edin ve bir daha gelmemek üzere gidiniz. Unutmayın ki istifa etmek bir erdemdir. 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31