Perdenin önündeki sözde solcu ve de reformcu Başbakan Kalyoncu Hükümeti, yeni müşavir yaratmayacağı sözüne sadık kalarak, hergün değerli üst düzey bürokratları görevden alarak yerlerine müşavirler arasından yeni atamalar yapmaktadır. Yeni müşavirler yaratılmasa da, konusunda uzman bürokratların görevden alınmaları ve yerlerine o konuda uzmanlığı olmayanların atanması, partizanlığın daniskasıdır. Ayrıca bu eylemler halkta biz asla adam olmayız duygusunun yerleşmesine neden olmaktadır. Ayrıca seçim zamanlarında siyasilere çalışmanın ödüllendirdiği hafızalarda silinmemek üzere yer edecektir. Bu durumda da insanlar toplum menfaatlarını değil, kendi küçük çıkar hesaplarını düşüneceğinden, hep yanlış seçim yapacaklardır. Bugüne kadar yaptıkları gibi.

                                      ***

Son yaşanan görevden alma ve atama beni adeta çılgına döndürdü. Ne diyeceğimi bilemez haldeyim. Bu kadar da olmaz diyorum. Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Dr. Suat Yeldener görevden alındı ve yerine Olgun Amcaoğlu atandı. Olgun Amcaoğlu’nu iyi tanırım. Çevresinde çok sevilen, çalışkan ve çok dürüst bir bürokrattır. Müşavir olmadan önce Maliye Bakanlığında Bakanlık Müdürü idi.  Bakanlık Müdürlüğü çok yönlü kişiliği, saygınlığı ve yardımcı olma özellikleri yüzünden Amcaoğlu için biçilmiş kaftan ve de faydalı olabileceği bir görev idi. Ben Amcaoğlu’nun yine Bakanlık Müdürlüğü gibi müşavir yaratmadan bir göreve atanacağını bekliyordum. Ancak maalesef Amcaoğlu’nun ihtisası dışında olan Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarlığı ona lâyık görüldü. Üstelik o görevde bulunan gerçekten uzman birinin yerine atandı. Eminim bu atamadan Amcaoğlu da rahatsız olmuştur. Bugüne kadar böyle bir değerimiz olduğundan benim haberimin olmamasından dolayı ben kendimden utandım. Dr. Suat Yeldener, konusunda yaptığı teknolojik inovasyonlar (yenileşim) ve teknik çalışmalarından dolayı Amerika, AB ve Uluslar arası tam 23 patente sahiptir. Ses iletişim teknolojileri alanında dünya çapında başarılarından söz ettiriyor. Siz, böyle bir bürokrat diyemem, konusunda uzmanı sırf partili olmadığı için görevden alacak ve yerine partili birini atayacaksınız. Bu olamaz ve olmamalıdır.Burada C.başkanı Akıncı’ya büyük görev düşmektedir. Akıncı halkın %60 oyu ile C.başkanlığı makamına noter vazifesi görmek için seçilmemiştir. Hükümetin önüne getirdiği her kararnameyi noter gibi imzalayıp onaylamamalıdır. Bilhassa partizanca yapılan görevden alma ve atamaları müşavir yaratmasa da, liyakata bakıp imzalamamalı ve nedenini de halkıyla paylaşmalıdır. Ekonomi Bakanlığına fizik öğretmeni, Ulaştırma Bakanlığına düz bürokrat müsteşar olarak atanmamalıdır. %60’ın beklentisi budur Akıncı. Artık garagözlük kararnameleri imzalama. Çünkü Yeldener gibi değerler geldikleri Amerika gibi ülkelere geri döneceklerdir. Kaybeden de Kıbrıs Türkü olacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31