Pazartesi günkü Meclis Genel Kurulunda oy çokluğu ile geçen “Birleştirilmiş Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi” bazı siyasetçilerin ve siyasi partilerin samimiyetlerinin test edilmesi açısından ibret verici oldu. Birçok ülkede ve AB’nin hemen hemen tüm ülkelerinde geçerli olan ve TDP Milletvekili Zeki Çeler’in önerdiği “Vicdani Ret” önerisi CTP ve DP’nin oylarıyla reddedildi. Halbuki CTP muhalefette iken vicdani reddi savunuyordu. Ancak CTP’nin hazırladığı ve halk tarafından reddedilen Anayasa değişiklikleri içinde de vicdani red yoktu. Bu da CTP’nin hükümette iken başka, muhalefette iken de başka olan iki yüzlü ve işbirlikçi politikasının sonucudur. Bu kadarla olsa yine de ne ise ne. Ancak daha evvel savundukları askerlik süresinin kısaltılması önerisine de ortakları DP ile CTP red oyu vererek işbirlikçiliklerini bir kere daha tescil etmişlerdir. Tıpkı muhalefette iken Göç Yasasına karşı takındıkları tutumu hükümet olunca değiştirdikleri gibi, benzer bir tutumu, yeniden hükümet olunca, usta bir kıvraklıkla Askerlik Yasası Değişiklik önerisinde de göstermişlerdir. Bu kıvraklıkla bunlar dansöz Asena’ya bile dur şunda demişlerdir. Umarım halkımız CTP’nin bu kıvraklıklarını ileride hesap sormak için bir yerlere not etmiştir. Hesap sorulacak en yakın tarihin de 2015 Nisanında yapılacak olan C.başkanlığı seçimleri olduğunu hatırlatırım.

                                    ***

Ortam Gazetesinin manşeti gibi Askerlik Değişiklik Yasası “Dağ Fare doğurdu” misalidir. Ne askerlik süresi kısaltıldı, ne vicdani red kabul edildi, ne de yurt dışında doğan, yurt dışında yaşayan, sadece anne veya babası Kıbrıslı Türk olduğu için askerlik yükümlülüğü olanların sorunları halledildi. Üstelik bu insanlar başka ülke vatandaşı olmalarına bakılmaksızın yaşları kaç olursa olsun askerlikten muaf tutulmamışlardır. Yani 60 yaşında olan ve Londra’da doğan, Londra’da yaşayan ve de İngiliz vatandaşı olan, anne veya babası Kıbrıslı Türk olduğu için KKTC’ne yerleşmek isterse bedelli askerlik yapmak durumundadır. Bunlar için Değişiklik Yasasında yapılan olumlu düzenleme,  Kıbrıs’ta kalış sürelerinin 90 günden 120 güne çıkarılmasıdır. Bir diğer olumlu değişiklik ise meslek liseleri mezunları ile kalfalık sertifikası olanların askerlik sürelerinin 3 ay kısaltılmasıdır.

                                      ***

KKTC gibi caydırıcı hiçbir gücü olmayan bir ülkede, zorunlu askerlik yükümlülüğünün olması gülünçtür. Ancak ateş kes şartları olan ülkemizde küçük de olsa yerli vatandaşlardan kurulu bir askeri birliğin olması anlaşılırdır. Ancak tugay düzeyinde bile olmayan böyle bir askeri birlik mensuplarının profesyonellerden oluşması bir zaafiyet yaratmayacağı gibi, maliyeye de ilâve bir yük getirmeyecektir. Geri hatlarda komutan ve komutan eşlerine hizmet vermekle yükümlü olanların yerine profesyonel asker alınmayacak, onlar terhis edileceklerdir. Sadece temas hattında silahlı askerlik görevini ifa edenler profesyonel yapılacaktır. Bu ise daha az askeri teçhizat, daha az elektrik, su ve aş tüketimi demektir. Az da olsa maaş alan terhis edilecek personelin maaşlarından da tasarruf edilecektir. Profesyonel asker olacak olanlar işsizlik sorununa da bir nebze çare olacaklardır. Alacakları maaşlarla yapacakları tüketim harcamaları ile ekonomiye de olumlu katkıda bulunacaklardır. Profesyonel askerlerin erken emeklilikleri için de çareler üretilebilir.    

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31