Ana muhalefet partisi UBP’nin başkanı Hüseyin Özgürgün’den önceki gün ilginç bir açıklama geldi:

Gölge Bakanlık sistemi ile muhalefet edeceklermiş. Hatta çoğu önceki dönemlerde şu anda gölge görevini sürdürecek milletvekillerinden oluşan bir gölge kabine bile oluşturuldu.

Gölge kabineye sizler için şöyle bir göz attık:

  1. Gölge Başbakan: Hüseyin Özgürgün

Daha önce hiç başbakanlık görevi yapmamış olan Özgürgün hatırlayacağınız gibi 2006 yılında çok kısa bir dönem Derviş Eroğlu’ndan boşalan göreve getirilmiş ve adeta Eroğlu’dan boşalan başkanlığa yeni birisininin oturtulacağı döneme kadar partiye göz kulak olmuştu. Parti’de uzun yıllar adı Eroğlu’yla anılan Özgürgün, UBP’nin en çalkantılı dönemlerinde sessiz ve karda yürüyerek izini belli etmediği izlenimi yaratan bir milletvekili olarak anıldı. UBP’nin gölge kabinesinde başbakan görevini üstlenen Özgürgün’ün Dış İşleri Bakanlığı döneminde, Talat’ın müzakere heyetinde yer verilmediği için(!)mağdur göüntüsüçizmesinin yanında, ilginçtir Derviş Eroğlu’nun da heyetinde yer bulamamış bir Dış İşleri Bakanı olmuştu. Kendisi, daha birkaç hafta önce, Dış İşleri Bakanlığı bütçesinden, bazı kişilere ve örgütlere UBP’nin çalkantılı kurultay sürecinde dağıtmış olduğu paralar ile gündemde yer bulmuştu.

UBP Başkanı olarak devraldığı görevin de bir gölge başkanlık olduğu dikkate alınırsa Gölge Başbakanlığı’nın gölge başbakanlığı ile uyumlu olduğunu söylenmesi yanlış olmayacaktır. Başbakan’ın gölgesi olup olamayacağı, ana muhalefet olarak daha düne kadar başarısız bir iktidarın ileri gelenlerinden olan Özgürgün’ün asıl görevleri sürdürme konusundaki başarı oranı düşünüldüğünde, gölgeliği nasıl yapacağı merak konusu.

  1. Gölge Dışişleri Bakanı: Tahsin Ertuğruloğlu

Gölge Dışişleri Bakanı olarak partisi tarafından görevlendirilen Tahsin Bey’in enteresan bir siyaset ve UBP dönemi var. Gölge Dışişleri Bakanı, Derviş Eroğlu ile aralarındaki husumet ile anılırlar. Mevcut parti başkanının, ilk başkanlık dönemi sonrasında yaklaşık iki yıllığına 2006-2008 yılları arasında UBP’ye başkanlık etmiş, siyaseti bıraktığını söyleyen Derviş Eroğlu’nun yeniden başkan olmak üzere geri döneceği zamana kadar partinin başında bulunmuştu. Partililer tarafından partinin sözcülüğünü yapıp yapamayacağı çok tartışılan, konuşurken kendisini dinlettirmeyi başaramadığı izlenimini yaratan Tahsin Bey, Rauf Raif Denktaş ile Koppenhag’a giderek otel odasından çıkmaması olayı ile ünlenmişti. Aynı günlerde başbakan olan Derviş Eroğlu’nun da Yeşilırmak’ta muz bahçesi ziyaretleri ile paralel bir icraat anlayışı çerçevesi içerisinde uyumlu geçen günleri, başkanlıktan alınması ve partiden istifası ile son bulmuştu. Kendi partisini kurarak, partiden atılmak üzere iken istifa eden Tahsin Bey, İrsen Küçük ile Eroğlu arasındaki anlaşmazlığı fırsat bilerek partisine geri dönmüştü. Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemde, dış ilişkiler konusunda son derece temkinli ve “anavatan” dışında hiçbir dış ilişkiye ihtimam göstermeyerek siyasetini sürdürmüştü.

Gölge kabinedeki bu görevini, UBP’nin elinin kolunun hiçbir yere uzanmadığı bir dönemde nasıl yapacağı bir merak konusu.

  1. Gölge İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı: Nazım Çavuşoğlu

Olaylı bir milletvekilliği ve bakanlık sürecine sahip popüler bir isim Gölge İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Bey. Kendisinin Derviş Eroğlu ile de İrsen Küçük ile de uyumlu çalışan bir milletvekili olduğu hep söylenmekte. UBP’nin olaylı kurultay sürecinde, muhalif milletvekilleri ile adı sıklıkla anılsa da, partisi içerisinde güçlüden yana bir duruş sergilemesi nedeniyle, UBP iktidarı sürecinde hep bir bakan koltuğunda oturmayı başarmıştı. Kendisi KKTC yurttaşlığı dağıtması ile ünlü bir bakan olup, İçişleri Bakanlığı döneminde KKTC nüfusunun artması ile ünlenmiş bir bakan. Kısa bir süreliğine Milli Eğitim Bakanlığı yapmasına karşın, adının hiçbir zaman bu bakanlıkla anılmamış olmasını söylemek çok yanlış olmayacaktır. İçişleri asil koltuğunda dahi otururken ülkeye bir yenilik kazandıramamış olan bakanın, ana muhalefette bulunulan dönemlerde nasıl bir politika izleyeceği merak konusu.

İlginçtir Nazım Bey’in eğer bültenlere düşen ilk bilgi doğru ise, aynı zamanda gölge tarım bakanlığı da yapması bekleniyor.

  1. Gölge Maliye Bakanı: Ersin Tatar

Ersin Bey, UBP’nin vazgeçilmez Maliye Bakanı. Elinin sıkılığı ile ün yaparak, KKTC Maliyesi’nin uçtuğunu hisseden yegane insan olarak KKTC siyasal yaşamında ün kazanmış. Ayrıca TV programlarındaki agresif ve rakiplerini sıkı alt etme girişimleri ile de bilinir Ersin Tatar. İktidarda bulundukları dönemde, tüm gerçekliği ile batmakta olan bir halkın karşısında uçuştan bahseden Tatar’ın, gölge bakanlık döneminde uçuşunun nasıl olacağını kamuoyunun yakından takip etmesi bekleniyor.

  1. Gölge Sağlık Bakanı: Faiz Sucuoğlu

Faiz Bey, her şeye rağmen UBP’nin en zor dönemlerinden birinde meclise girmeyi başaran milletvekili. Bu gölge bakanlık işine, daha hükümet programının görüşüldüğü, geçtiğimiz Pazartesi gününden beri ısınmaya başladığının farkına, gölge kabine açıklandıktan sonra varıyoruz. Çünkü kendisi, KKTC Meclisi kürsüsünden, Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin hem tarihçesini, hem de hem de bir takım istatistikleri vererek hastaneyi çok iyi bildiğini, önce meclisle, sonra da kamuoyu ile paylaşma şansı bulmuştu. Çok iyi araştırdığı ve hastanemizi iyi tanıdığını gördükten sonra, kendisinin gölge kabinedeki en iyi bakan olacağından kuşkumuz bulunmuyor.

  1. Gölge Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı: Sunat Atun

Sunat Bey, uzun süre Kaşif’çi, ancak bir süre sonra da İrsen’ci olarak anılan genç bir milletvekili, eski bir bakan. Kendisi parti içi meselelerde olsun, Türkiye ile ilişkiler konusunu önemsemede olun, diğer tüm bakan ve milletvekillerinin başını çekecek kadar anı bırakan bir bakan. Çeşitli söylentilere göre, Ekonomi Bakanlığı yaptığı dönemlerde, kendi hissesi bulunan şirketlerinin de kazanç sağlayabileceği etkinliklerde bulunulmuş. Kurultay sürecinde adeta sağ gösterip sol vuran vekillerden biri olarak, önemli bir tarih aralığını hacca gitmek sureti ile inzivada geçiren bu gölge bakanımızın, hac dönüşünde bakanlığı sürmüş, partinin istenmeyeni ilan edilen Afet Özcafer’den alınan ilçe başkanlığı görevi kendisine devredilmiş, fakat ne olduysa görevi bir gecede verildiği gibi de alınmıştı…

Gölge Kabine’de bir gölge gibi iş yapacağından kuşkumuz yok.

  1. Gölge Bayındırlık Ulaştırma Bakanı: Hamza Ersan Saner

UBP iktidarı sürecinde koltuğu en sağlam bakanlardan birisi olan Saner, KTHY’nı batıran ve iflasının açıklanması dönemine şahitlik eden bir bakan olarak Kıbrıs siyasal, ekonomik ve kültürel yaşam tarihine geçmiş bir bakan.

Ersan Bey’in yaptıkları, halk yararına gölge kabine görevinde yapacaklarının garantisidir.

  1. Gölge Milli Eğitim Bakanı: Kemal Dürüst

UBP, laik yaşam ile evrensel değerleri, milli eğitim anlayışı ile global bakış açısını uzlaştıramayacak bir zihniyetin temsilcisidir. İşte bu zihniyeti Milli Eğitim’de ve Turizm’de bakanlık yaparak temsil eden Kemal Dürüst’ün halkın istekleri ve tabanın beklentileri doğrultusunda hareket ettiği mesajları pek ünlüdür. Partisinin ve Anavatan’a duyduğu şükranın izinden çıkmaksızın gölge bakanlık işini yapacağından emin olduğumuz Dürüst, muhalif bir bakış açısı ile halka ışık tutabilmek adına nasıl fayda sağlayabileceğinden kuşku duyduğumuz bir isim. Yine de beklemekte fayda var elbette. Kim bilir belki de gölge bakanlık, asıl olandan daha etkili sonuçlar yaratabilir.

  1. Gölge Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı: İzlem Gürçağ ile;

  2. Gölge Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Erdal Özcenk konusunda yapılacak yorumumuz bulunmamakla birlikte, tamamen erkeklerden oluşan bir kabinenin “gölge”sinde olsun kadının bulunmuş olmasından dolayı Hüseyin Özgürgün’ü ve UBP’yi tebrik ederiz.

Gölge kabineye de en az asıl kabine kadar başarılar dileriz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31