Vatandaş gerçekten çok zor günler yaşıyor;

Soğuk ve karanlık günlerde cinnet geçirmemek elde değil ve hala bu işe köklü bir çözüm bulunamamış olması, bizi yönettiğinizi zannedenlerin de gerçek yüzünü gösteriyor.

Deyim yerindeyse krizi çözmesini beklediğimiz hükümet aksini yapıp yangına körükle gidiyor ve bunu da dünkü gazetelere verdiği münhal ilanıyla bir kez daha gösterdi.

“Çalışmazlarsa, çalışanı buluruz’ mantığı doğru değildir!

Kolaycılıktır, basiretsizliktir, iş bilmezliktir…

İşe yeni alınacak olan 36 kişiye koca elektrik santralı nasıl teslim edilir o çok ayrı mesele ama, yapılan bu tahrikin de bizi hiç iyi yerlere götürmeyeceği bellidir.

...

İster inanın ister inanmayın ama, yaşanan karanlık günler olayını dün 74 yaşındaki annem ile tartıştık.

Allah uzun ömürler versin ilerleyen yaşına rağmen her gün en az benim kadar gazete okur, televizyon haberlerini hiç kaçırmaz.

Dünkü sohbetimizin konusu tamamen özelleştirmeler konusunda idi;

Çünkü o bile özelleştirme demenin, ‘işsizlik ve kaos’ olduğunu bizi yönetenlerden çok daha iyi biliyor.

Ve kulaklarıma inanmakta güçlük çektiğim şu sözleri söyledi bana;

“Hükümetinize güven olsa, kimsenin işsiz kalmayacağına inanılsa özelleştirme elbette yapılabilir ama KTHY örneği varken de insanların buna inanması hayli güç görülüyor…”

Belli ki sendikaların kararlı tavrından dolayı hükümet yetkilileri bir yerlerden aldığı önerilerle, söz konusu istihdamı yapacak ve arkasından da hiç gecikmeden kurum özelleştirilecek.

Elbette kendi tercihleridir ama, bu gelişmeler yaşanırken, çalışanların isteklerini göz ardı edip bu ülkede çok yakın bir gelecekte ‘çatışma’ riskini de görmemek, hükümet olma ciddiyetiyle bağdaşmamaktadır.

Çünkü bu tahrikin sonu kesin bir çatışmadır ve hükümet bu krize dur diyeceğine aksini yapıp, ateşe benzin dökmektedir.
Bunun vebali de kendi boyunlarındadır!

 

Okur Şikayeti

“Yasal olmayan görevlendirmeler yapılıyor”

“Bizler Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesinde görev yapan bir grup öğretmeniz. Okulumuz beden eğitimi öğretmenlerinden bir arkadaşımız Spor Dairesi Müdür Muavini olarak görevlendirildi. Yasal olmayan bu görevlendirme ile ilgili düşünce ve sıkıntılarımızı size yazmak istedik. Kimse yasaların üzerinde değildir.

Özellikle ülkeyi yönetenler yasalara kurallara uymak ve saygı göstermek zorundadır. Yasa tanımadan ben yaparım olur düşüncesi ile yapılan yanlış iş yapılması bizleri üzmüştür. Münhal açmadan duyurulmadan sınav yapılmadan hak edip etmediğine bakılmadan yasalara uygunluğuna bakılmadan siyasi bir atama olmayan müdür muavinliği kadrosuna siyasi görevlendirme yapılmıştır. Spor Dairesi Müdürlüğüne de resim öğretmeni bir arkadaşımız atanmıştı neyse o siyasi bir kadro ama müdür muavinlikleri siyasi atama yerleri değildir.

Müdür muavinliği kadrosuna siyasi görevlendirme yapılamaz ancak kimi kime şikayet edebilirsiniz? İhtiyaç varsa Kamu Hizmet Komisyonunca münhal ilan edilip sınav ile hak eden hakkı olan ve başarılı olan atandırılır. Siyasi görüşüne parti rozetine bakana yakınlığına bakılmaz.

Anayasanın eşitlik ilkesine uygun hareket edilmeli hakkı olanlara müracaat etme şansı verilmelidir. Gel seni burada görevlendirdim hadi bu işi yap denmemelidir. O makama arkadaşımız yerleştirilmiş, imza yetkisi olmamasına rağmen imza atmış, personele talimatlar vermiş, yemeklere, toplantılara katılıp müdür muavini kartviziti bastırıp arkadaşlarına dağıtmıştır. O kadro için aranan özellikleri dahi taşımayan bu kişiyi o makama getirenleri yasal ve yasal olmayan iş yapanları halkımız görsün tanısın ve değerlendirsin diye sizlere yazıyoruz.

En kötüsü ve inanılmaz olan ise yakın arkadaşlarına bu öğretmen arkadaşımızın kamu hizmeti komisyonu başkanı 6-7 ay sonra değişince Mustafa Tokay bey gelecek şimdiden konuşuldu münhal açılınca bana sorular verilecek ve ben sınava geçip o koltukta kalacağım geri dönüşüm yok onun için şimdiden görevlendirildim demesidir.

Bu ne cesaret bu nasıl bir sistem bu nasıl adalet bu nasıl eşitlik. Bu yanlışın düzeltilmesi ve bir daha böyle yanlış ve uygun olmayan işlerin olmaması dileğiyle sizlere bu mektubu yazıyoruz. Lütfen gerekli araştırmayı yapıp bunun üzerine gidiniz halkımız yapılanları sizin aracılığınızla görsün gereğini yapacağınıza inanıyor başarılı çalışmalarınızın devamını diliyoruz…”
(Bir Gurup Öğretmen)

NOT: Dikmen İlkokulu öğretmeni bir kişinin de Eğitim Bakanlığında bir yıl sonra Müdür Muavini olacaksın şimdiden gel işleri öğren diyerek görevlendirildiği söyleniyor.

 

MESAJ KUTUSU

Sayın Ahmet KAŞİF, sizin yaramaz Börke önceki akşam Capichino Bar’da yine fena dağıtmış ve sonunda önce hastanelik sonra da polislik olmuş. Yatıp kalkıp dua etsin sizin gibi bakan babası var, yoksa polislik olayını nasıl ört bas ederdiniz acaba?

Sayın Börke KAŞİF, Mağusa bölgesinde adınız artık Bruce Lee Börke’ye çıktı. Çocukken fazla film seyretmişe benziyorsunuz. Ama Bruce Lee’nin aksine genelde dayak atan değil dayak yiyen konumuna düşüyormuşsunuz. Allah akıl fikir versin olur mu?

Sayın Sunat ATUN, elektrikte yaşanan krizde sizden beklenen performansı göremedik ve hayal kırıklığı yaşadık. Ha keşke o eylemcileri karşınıza alacağınıza gidip dertlerini dinleseydiniz. Bu olay siyasetteki itibarınızı etkileyebilir.

Sayın Ersan SANER, telekomünikasyon ya özelleştirilir ya da özelleştirilmez. Şu liberalizm işini de nereden çıkardınız. Ayrıca size bir tavsiye eğer böyle bir şey olacaksa da sakın bunu halka siz açıklamayın. KTHY’den sabıkanızı kimse unutmuşa benzemiyor.

Sayın Serhat AKPINAR, hadi gözünüz aydın. Limonluk arazisi konusunda Kaya Artemis’i yendiniz ve Perşembe günkü toplantıda arazi sizindir. Yeter ki eksiklikleri tamamlayın ve Perşembe akşamı şampanya patlatmaya hazırlanın.

Sayın Eşref ÜNLÜSOYER, Sadrazamköy’de bir firma 300 metre küplük taş alma izni çıkarttı ama bize gelen duyumlar göre 10 bin metre küp götürdü. Hafta sonu bu işleri yasaklayın zira uyanıklar boyluktan da yararlanıp yasaları ayakları altına alıyorlar.

Sayın Turgay AVCI, Kıb-Tek’te yaşananlar konusunda sessiz kalan tek partisiniz. İnsan çıkar da birkaç laf ederdi doğrusu. Eğer işin ucunda koalisyon hesabı varsa, bu koalisyon sizi de yutar, hükümeti de…

Sayın Ersin TATAR, gazetelerdeki vergi listelerini görenler saçlarını başlarını yoluyor. Şirketi zararda gösterip de son 6 ay içinde araba ve villa değiştirenlerin daha sıkı takip edilmesi isteniyor.

Sayın Ertuğrul HASİPOĞLU, partilileriniz geçen yılkı piyango işini unutacağa benzemiyor. Eleştirilerin da artık dozu artmaya başladı. Bari genel sekreter olarak çıkıp bir açıkla yapın, herkese bir bardak su içmesini önerin de onlar da unutup gitsinler.

Sayın Doğan SAHİR, Medoş lalelerinin kumunun bir inşaat şirketi tarafından izinsiz olarak alındığını biliyor muydunuz? Kumlar halı saha için kullanılıyor ve futbolcular için ed büyük tehlike arz ediyor bizden uyarması.

Sayın Birikim ÖZGÜR, Salih Egemen ile birlikte Kanatçı Haydar’da memleket meselelerini masaya yatırdığınız gözlemlenmiş. Siyaset konuşulurken aslan sütü de iyi geliyor değil mi? Dua edin de kanatlanıp uçmadınız…

Sayın Kemal OKTAR, yeniden Sağlık-Sen başkanlığına seçilmenizden dolayı sizleri kutlarız. Yakında hastaneler de özelleştirilecek diye söylentiler var bir araştırın bakalım doğruluk payı var mı?

Sayın Mete BOYACI, sizin de gözünüz aydın, okulun yakınındaki arazi ihalesi iptal edildi. Eğer burayı gerçekten istiyorsanız vakıflara mükemmel bir proje sunmanız gerekiyor. Şimdiden kolay gelsin diyoruz.

Sayın Nihat RAMAZANOĞLU, berberler Perşembe günleri konusunda tam bir kaos yaşıyorlar. Kimi açıyor kimi kapıyor, bu işin artık cılkı çıktı. Bu arada yeniden başkanlığa getirilmişsiniz, tebrik ederiz.

Sayın Ahmet NOYAN, bölgenin tek gazetesi konumundaki Haberci’ye hiçbir ücret almadan ofis tahsis etmeniz memnuniyet yarattı. Yerel kuruluşlar verdiğiniz desteği taktirle karşılıyoruz.       

Sayın Günay ÖZAN, artık bu ülkede nergiz çiçeği toplanması ve satılması yasak ama, maşallah bu işi artık şirket haline getirmişler ve kimsenin yasaları taktığı yok. Ayrıca polise yapılan şikayetlere de yeterli ilgi gösterilmediği iddiaları var, haberiniz olsun.

Sayın Ahmet ERÇIKA, sizin gibi büyük bir şirket de batıp haciz gelirse artık bu ülkede hiçbir şirket ve kişinin gelecek garantisi yok demektir. Büyük geçmiş olsun diyoruz, umarız en kosa zamanda toparlanır eski günlere dönersiniz.

Sayın Erkut YILMABAŞAR, gazetenin durumunun bir hayli iyi olduğu söyleniyor ama eğer bu yayın organını Lefkoşa’ya ulaştıramazsanız sonuçta bütün emekleriniz boşa gider. Bir düşünün bakalım bu konuda neler yapabilirsiniz?

Sayın Güner ÖZKARATAŞ, Esentepe’de iki gündür elektrik yokmuş. Teknecik santralının zehrini siz solurken, elektrikten nasiplenmemek sinirlerinizi yıpratmış olmalı değil mi? Bu arada şifayı bulmuşsunuz büyük geçmiş olsun.

 

 

Günün Fıkrası : Bisiklet

Afrika'da çok geri kalmış bir köye gelen papaz yerlileri eğitmeye çalışıyormuş.

Her sabah insanların birbirlerine iyi davranmalarını, iyilik yapmalarını öğütlerken; öğleden sonraları da kabilenin reisine ingilizce öğretmeye çalışırmış.

Bir gun papaz kabile reisini yanına alıp dolaşmaya çıkmış. Bu arada gördükleri şeylerin ingilizcelerini söyleyip reisin ingilizcesini geliştirmeye çalışıyormuş Bir kayanın önünde papaz:

- Kaya demiş. Reis de:

- Kaya diye tekrar etmiş.

Bir göle gelmişler papaz:

- Göl demiş. Reis de:

- Göl diye tekrar etmiş papaz çok sevinmiş

- Aferin demiş.

Biraz sonra çalılıkların arasında oynaşan bir çifte rastlamışlar papaz utanarak

- Bisiklete binmek demiş.

Reis oynaşanlara şöyle bir bakmış ve tüfeği ile ateş ederek her ikisini de öldürmüş. Papaz şaşkınlık içinde bağırmış :

- Ne yapıyorsun?

Bunca zamandır sizi medenileştirmek için uğraşıyorum, insanlara iyi davranmanız gerektiğini; bunun Tanrı'nın isteği olduğunu anlatıyorum. Şu yaptığın işe bak!!!

Reis parmağı ile ölü kadını göstererek:

- Benim bisikletim...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31