Yönetim zordur. Yönetmek ise daha da zordur. Özellikle neyi nasıl yöneteceğini tam olarak bilemiyorsan herşey birden bire karışabilir. Yönetimde en çok özen gösterilmesi gereken şey halka yakınlıktır. Halka yakın yönetimler etkin, katılımcı ve şeffaf bir politika izlerler. Böylece halkın desteğini alırlar. Yönetimler arasında bu tanımlamayı en fazla yerel yönetimler hak etmektedir. Çünkü halka en yakın yerden yönetim, yerel yönetimler eliyle gerçekleşmektedir. Ülkeden ülkeye farklılık göstermekle beraber her yerel yönetimin yasa ile belirlenmiş olan görev, yetki ve sorumlulukları bulunmaktadır. Bu yasalar bizlere yerel yönetimler hakkında detaylı ve açıklayıcı bilgiler vermektedir. Böylece bizler yani vatandaşlar, yerel yönetimlerimizin görev, yetki ve sorumluluklarını yerine getirip getirmediklerini kontrol etme şansı elde etmiş oluruz.

Birçok ülkede atık yönetimi belediyelerin sorumlulukları arasında bulunmaktadır. Atık yönetimi çok kapsamlıdır. “Katı atık”, “Tehlikeli atıklar”, “Tıbbi atıklar”, “Maden atıkları” vb. sınıflara ayırabileceğimiz atıklar. Her birinin yönetimi özel bir çalışma alanı olan atıklar, kentsel ve çevresel sağlığın başlıca düşmanlarıdır. Atıkların toplanması, depolanması, imha edilmesi gibi hususlar her belediyenin imkanları çerçevesinde değişmektedir. Farklı imkanları bulunan belediyeler katı artıkları imha etmek için veya toplamak için farklı tekniklere yönelebilmektedir. Fakat burada esas olan atıkların çevresel koşulları ve halk sağlığını tehlikeye atmamasıdır. Bunun için yerel yönetimlerin etkin atık yönetim politikaları oluşturması büyük önem taşımaktadır. Atıkları önleme, onları geri kazanma, atıkların taşınması ve depolanması, atıkların önlenmesinde gerekli finansmanın sağlanması ve elbette atık yönetimi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması atık yönetiminin vazgeçilmezleri arasında bulunmaktadır. Özellikle AB kriterlerine uygun olarak, “kirleten öder” ilkesinin ve bunun gibi cezalandırıcı ve caydırıcı nitelikteki politiaların sistemde yer alması gerekmektedir.

Bana sorarsanız, “atık” yönetilmek zorundadır. Üstelik iyi de yönetilemez ise, kent ve çevre kaynaklarını olumsuz olarak etkiler insan sağlığını tehlikeye atabilecek kadar büyük tehlikelere neden olacaktır. Atık, üretim ve tüketim sürecinin tamamında vardır. Bunda kaçamayız ve bu durumu görmezden gelemeyiz. Yalnızca yapabileceğimiz bir tek şey kalmaktadır o da onu yönetmek. Atık yönetimini sağlıklı ve etkin bitr şekilde gerçekleştirmek. Yoksa biz onu yönetemezisek o bizim yaşam kalitemizi ve sağlığımızı yönetmeye başlayacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31